Slepá mapa
Sezóna 2Epizoda 1729. srpen 2023

Poslechněte si podcast: V Maroku našla druhý domov. Jako žena si tu nikdy nepřišla v ohrožení

Češka Tereza Huclová se zamilovala do Maroka. A i když to byla láska až na druhý a třetí pohled, nějaký čas tu žila, založila si výletní agenturu, a nakonec i cestovní kancelář. Do severoafrické země se nyní pravidelně vrací a ukazuje její krásy turistům; považuje ji navíc za zcela bezpečnou destinaci, kde se jako žena o svůj život nikdy neobávala. O svých zážitcích vypráví Huclová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

01:12:58

Slepá mapa

Vydává: Novinky.cz

Že nemůžete zrovna vyrazit do zahraničí? Nevadí. Michael Švarc a jeho hosté vás každé druhé úterý vezmou na výlet do známých i neznámých koutů naší planety, za poznáním tamní kultury i gastronomie.

Web

Sezóna 2Epizoda 24Před šesti dny 49:38

Rok žila ve Florencii a říká: Italové se považují za velmi důležitý národ, o Češích si myslí své

Itálie se řadí mezi nejoblíbenější destinace Čechů. Mezi dovolenou a žitím po boku tamních temperamentních obyvatel je však výrazný rozdíl, což na vlastní kůži při ročním pobytu ve Florencii poznala i Magdalena Maxová. Pouští si Italové cizince k tělu? Jak moc je pro ně důležitá móda, jídlo a káva? A jaká jsou tu pravidla randění? O tom vypráví Maxová v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 23Před 2 týdny 46:43

Češka vyrazila s dětmi na pouť do Santiaga. Chtěla je vystavit zdravému nepohodlí

Svatojakubská pouť s cílem ve španělském Santiagu de Compostela patří k nejpopulárnějším v Evropě. Letos v dubnu se na ni rozhodla vypravit také Češka Erika Bach a rovnou s sebou vzala své dva syny, kterým je jedenáct a devět let. Kromě toho, že s nimi chtěla prožít nezapomenutelné dobrodružství, bylo také cílem vystavit je diskomfortu. Jak osmidenní cestu, během níž zdolali 100 kilometrů, společně zvládli, si poslechněte v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 227. listopad 2023 50:42

Češi mají dobrodružství v krvi, tvrdí zakladatel festivalu Kolem světa

Procestoval Severní, Střední i Jižní Ameriku, ale také Asii či Afriku. Přesně 20 let už také pořádá největší tuzemský cestovatelský festival Kolem světa. Podle Karla Wolfa mají Češi dobrodružství v krvi a rádi objevují svět; na krajany lze narazit prakticky všude. Jak se v průběhu let změnilo cestování a jak ho ovlivňují sociální sítě? Proč má každá destinace co nabídnout? A dá se plnohodnotně cestovat i se třemi dětmi? Na to Wolf odpovídá v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 2124. říjen 2023 50:47

Na kole dojel z Brna až na Bali. Opravdovou krizi prožil jen jedinkrát

Dojet z Brna až do Singapuru a poznat kus světa. To byl plán Michala Kamermeiera, který letos na jaře nasedl na kolo a vyrazil vstříc ambicióznímu dobrodružství. Během čtyř měsíců najel tisíce kilometrů a cestu si nakonec ještě prodloužil o jihovýchodní Asii, aby se zastavil až na Bali. Jaké zážitky nasbíral? Proč nejraději vzpomíná na Írán, a kde prožil jedinou opravdovou krizi? Poslouchejte v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 2010. říjen 2023 44:07

Rok žila v Albánii. Její divokost mizí, za pár let to bude další Chorvatsko, míní Češka

Poprvé ji navštívila v roce 2015 jako turistka; už tehdy si Veronika Nürmberger Albánii zamilovala. To ještě netušila, že se jí země stane o šest let později na celý jeden rok domovem. Proměna, kterou balkánský stát během relativně krátké doby prošel, je podle Češky razantní a promítá se hlavně do turistické infrastruktury. O tom, proč je na návštěvu Albánie právě teď nejvyšší čas, vypráví Nürmberger v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 1926. září 2023 57:49

Byl na stáži v nejlepší restauraci světa, na českou svíčkovou přesto nedá dopustit

Přestože studoval gymnázium, zavál vítr Čecha Jana Michálka k vaření. Poprvé k němu přičichl coby pizzař, gastronomie ho ale nadchla až při ročním pobytu v Kanadě. Po návratu pracoval mimo jiné v restauraci Entrée Přemka Forejta, vyzkoušel si také dvouměsíční stáž ve věhlasné kodaňské restauraci Noma, považované za jednu z nejlepších na světě. Jaké jsou aktuální trendy v gastronomii, a co se člověk o jídle naučí při pobytu v zahraničí? O tom vypráví Michálek v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 1812. září 2023 49:16

Čech najezdil stopem přes 150 tisíc kilometrů. Vezli ho kněží, nelegální imigranti i pašeráci vodky

Poprvé se k silnici se zdviženým palcem postavil před zhruba deseti lety, když se potřeboval dostat na letiště. Od té doby Čech Michal Beneš stopoval na třech kontinentech – zkušenosti má mimo jiné z Kyrgyzstánu, Indie či Náhorního Karabachu – a najezdil přes 150 tisíc kilometrů. Proč je stopování okno do duše národa a jaká je jízda s velvyslanci či pašeráky vodky? O tom vypráví Beneš v nové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 1615. srpen 2023 01:08:22

Žijí a cestují v dodávce. Pro vztahy je to často zátěžová zkouška, říká Češka

Svoboda, nezávislost a možnost být neustále v pohybu. To jsou jen některé z výhod takzvaného vanlifu neboli života v dodávce. Několik posledních let ho praktikují také Češka Vendula Žáková se svým australským snoubencem Marcelem, kteří už v obytném voze projeli Nový Zéland, Austrálii a aktuálně poznávají Jižní Ameriku. Jak složité je přestavět si svépomocí dodávku a vyhnout se partnerským krizím na několika málo čtverečních metrech? O tom vypráví Žáková v nové epizodě podcastu Slepá mapa. Sledujte Slepou mapu také na Instagramu! [https://www.instagram.com/slepa_mapa/]

Sezóna 2Epizoda 151. srpen 2023 56:52

Špína i bezdomovci. New York má do romantické pohádky daleko, říká Češka žijící na Manhattanu

Je jednou z nejlidnatějších metropolí světa a vešli by se do něj takřka všichni obyvatelé České republiky. New York má pověst města, které nikdy nespí, turisty přitahuje zejména ikonickými výškovými budovami či sochou Svobody. Návštěvníci však pro růžové brýle často přehlížejí realitu, tedy špínu, bezdomovce i diskutabilní bezpečnostní situaci. Tak to alespoň vidí Češka Lenka White, která žije šestým rokem na Manhattanu. O své postřehy se podělila v podcastu Slepá mapa. Sledujte Slepou mapu také na Instagramu! [https://www.instagram.com/slepa_mapa/]