Zprávy ze Severu
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: V Litoměřicích se lidé mimořádně mohli přijít podívat do úložiště jaderného odpadu

Desítky lidí měly v sobotu příležitost podívat se do uložiště jaderného odpadu v Litoměřicích. To se nachází v někdejším dole Richard II.

02:01

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Před dvěma dny 02:06

Palác českokamenického zámku se mimořádně otevřel pro veřejnost, přišly desítky lidí

Unikátní možnost prohlédnout si renesanční křídlo zámku v České Kamenici, kterému se soukromý majitel už devět let snaží vrátit jeho zašlou slávu a lesk.

Před čtyřmi dny 03:55

K 30. září skončí zákaz vstupu do míst, která poničil loňský požár v Národním parku České Švýcarsko

V sobotu 30. září skončí možnost, kdy může Správa Národního parku České Švýcarsko vyhlásit s okamžitou platností zákaz vstupu do lesa nebo noční zákaz vstupu na území chráněné oblasti, a to na základě meteorologického varování před suchem nebo zvýšeným požárním nebezpečím. Opatření obecné povahy vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí.

Před čtyřmi dny 01:49

Meziboří se chce odříznout od zásobování plynem a prodloužit horkovod z teplárny v Komořanech

Teplárna United energy v Komořanech u Mostu bude dodávat teplo a teplou vodu do Meziboří nad Litvínovem. Bytové domy tam totiž vytápějí plynem. Jeho cena se přitom za poslední dva roky výrazně zvedla. Meziboří se proto napojí na horkovod v sousedním Litvínově.

Před čtyřmi dny 01:59

Škola v Duchcově platí dětem adaptační pobyty či lyžařské výcviky

Školy ze sociálně znevýhodněných oblastí můžou čerpat státní podporu z projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V Česku se do něj loni zapojilo přes 250 základních škol. Peníze využívá např. Základní škola Jaroslava Pešaty v Duchcově. Platí z nich školního speciálního pedagoga a dětem třeba lyžařské výcviky nebo adaptační pobyty. Šesťáci tak na týden vyjeli do Krušných hor.

Před pěti dny 01:51

Na zámku Stekník návštěvníci absolvovali speciální prohlídky při příležitosti svátku Svatého Václava

Na zámku Stekník na Lounsku průvodci připravili mimořádné prohlídky zaměřené na osobnost Svatého Václava. Kromě historie barokního zámku se mohli návštěvníci dozvědět o životě nejznámějšího českého patrona. Zámek se tak poprvé od září může pyšnit titulem památka UNESCO.

Před pěti dny 02:00

Veřejná sbírka pomůže České Kamenici obnovit orloj, který kdysi zdobil průčelí domu v památkové zóně

V České Kamenici se chystají obnovit orloj, který do konce druhé světové války zdobil průčelí domu v Nerudově ulici. Strojek se čtrnácti pohyblivými figurami apoštolů se bude částečně podobat tomu původnímu, který zhotovil místní hodinář. Orloj by měl být i ozvučený. Na jeho obnovu přispěla městu i veřejná sbírka.

Před šesti dny 01:50

Vinaři ve Velkých Žernosekách letos očekávají skvělou úrodu. Trápí je ale přemnožená divoká zvěř

Letošní úroda hroznů na Litoměřicku vypadá podle tamních vinařů slibně. Hrozny jsou cukernatější a větší než v loňském roce. Některé vinaře ale trápí přemnožená divoká zvěř.

Před týdnem 03:08

Rok od krajských voleb: vedení měst v Ústeckém kraji řeší parkování i problémy s bezdomovci

Uplynul rok od komunálních voleb do obecních zastupitelstev v Ústeckém kraji. A ve vedení jednotlivých okresních měst vznikly nové vládní koalice. Jak si tyto politické strany a uskupení vedly v plnění předvolebních slibů?

Před týdnem 01:50

Jirkov postaví vlastní sportovní halu, aby už tamní sportovci nemuseli dojíždět do okolních měst

Sportovní halu za zhruba 150 milionů korun chce v příštím roce začít stavět Jirkov na Chomutovsku. Hala by měla stát v Nerudově ulici.

Před týdnem 02:35

Vedení Děčína vydrželo jen půl roku, v Brodci se zas nenašel nikdo, kdo by chtěl obec spravovat

Už je to rok od posledních komunálních voleb. V některých městech se vládnoucí koalice rozpadla, jako třeba v Děčíně. Jinde se zas nenašel nikdo, kdo by měl zájem spravovat ve svém volném čase obecní záležitosti, což je případ Brodce na Lounsku.