- Podcasty
- Jihočeské nebe
Poslechněte si podcast: V listopadu uvidíte na obloze pět planet i meteorický roj Leonidy
Všech pět planet, které jsou pohodlně viditelné pouhým okem, můžete pozorovat na obloze během listopadu. Merkur spatříte ráno nízko nad východním obzorem. „Potřebujete mít dobrý východní obzor, takže někam ráno vylézt a podívat se,“ radí jihočeský astronom Miloš Tichý.
Jihočeské nebe
...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.
Měsíc ve dne. Aneb: Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze
O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.
Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší
Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý, na jihu jsou dny kratší, zatímco na severu delší.
Letní trojúhelník, to jsou tři jasné hvězdy na obloze, které ukazují na jih
Každé roční období má své typické útvary na obloze. V létě je to Letní trojúhelník. Nejedná se o oficiální souhvězdí, ale takzvaný asterismus, výraznou skupinu hvězd.
V druhé polovině července na nebi uvidíte, jak se Měsíc setká s Jupiterem, Marsem i Venuší
Nejkrásnější planeta, Saturn je podle jihočeského astronoma Miloše Tichého v červenci k vidění na obloze po celou noc, kromě večera. „Z večera ho nevidíte, ale pak nám postupně nad východem vyjde a zbytek noci ho můžeme pozorovat,“ říká.
Velký úplněk zazáří na obloze v červenci, Měsíc totiž bude zároveň nejblíž Zemi
V přízemí, tedy nejblíže Zemi v daném měsíci, bude Měsíc 13. července. Vzdálenost bude činit přesně 357 267 kilometrů. Na stejný den navíc připadá úplněk. „Všichni tedy budou mluvit o superúplňku, protože se nám sešel úplněk a přízemí. Měsíc na obloze bude krásně velký,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.
Během července přijdeme o 57 minut světla, pak se dny budou krátit ještě rychleji
Letní slunovrat je za námi. To znamená, že světlé dny se pomalu krátí, slunečního svitu začíná ubývat. Na začátku července to podle jihočeského astronoma Miloše Tichého ještě není tak poznat, později jsou změny výraznější.
Kolem Země neustále krouží mnoho družic. Posílají nám informace, díky kterým fungují navigace
Většina lidí se dnes při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá klasické papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice, tedy objekty pohybující se po oběžné dráze Země.
Jsou hvězdy barevné, nebo černobílé? Vyzkoušejte si to
Při pozorování planet si můžete ozkoušet váš barvocit. I tom bude řeč v Jihočeském nebi.
Skoro superúplněk a dvakrát Měsíc v odzemí. To nabídne červnová obloha
V nejvzdálenějším bodě od Země byl Měsíc 2. června, konkrétně 406 211 kilometrů. V tomto takzvaném odzemí se při pozorování zdá menší. V polovině měsíce, 14. června doroste do úplňku a podle astronoma Miloše Tichého se určitě setkáme s pojmem superúplněk.
V červnu zažijeme nejdelší světlý den, slunce bude nad obzorem 16 hodin a 12 minut
V měsíci červnu se nejprve stále ještě prodlužuje délka světlého dne. Pak ale nastane slunovrat, slunce stráví nad obzorem nejdelší možnou dobu a pomalu začne světla zase ubývat.