Seriál Radiožurnálu
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: V listopadu 1939 zatkli nacisté 1 200 studentů. Jejich výpovědi se našly v rozhlasovém archivu

Připomínáme si výročí začátku sametové revoluce v Československu – zásah komunistických jednotek proti pochodu studentů v Praze 17. listopadu 1989. Studenti si tehdy chtěli na Albertově připomenout tragické události nacistické okupace, ke kterým došlo na den přesně o půl století dříve. Tehdy nacisté vtrhli na vysokoškolské koleje v Brně, Praze a Příbrami a zatkli více než 1200 studentů.

02:07

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 04:00

České kluby budou muset začít myslet na životní prostředí. FAČR chystá strategii udržitelnosti

Solární panely na stadionech, vratné kelímky nebo lepší hospodaření s vodou. Fotbalové kluby pozvolna začínají řešit svůj vliv na životní prostředí. Plány, jak podpořit ochranu klimatu, má také Fotbalová asociace České republiky. V příštím roce by měla mít sestavenou novou strategii udržitelnosti.

Před dvěma dny 02:35

Environmentální udržitelnost je v českém fotbalu v plenkách. Lídrem v zeleném trendu jsou Teplice

Vodou šetří v šatnách i na trávníku a elektřinu mají z obnovitelných zdrojů. České fotbalové kluby začínají řešit svůj podíl na zátěži životního prostředí a ochranu klimatu. Zatím se v tom nemůžou rovnat týmům v západní Evropě, ale třeba prvoligové Teplice už v této snaze dospěly relativně daleko. „Na stadionu využíváme pouze zelenou energii, tedy energii z obnovitelných zdrojů. Chystáme solární panely i nádrže na dešťovou vodu,“ prozrazuje další plány Martin Kovařík.

Před třemi dny 02:59

„Všechen proud máme z obnovitelných zdrojů.“ Ve fotbalovém Wolfsburgu sází na ekologii

Německá fotbalová Bundesliga bude od příští sezóny dohlížet nejen na férovost hry, ale taky na její uhlíkovou stopu. Jeden klub s tím začal už před lety – Wolfsburg tahle chystaná pravidla dávno splnil. „Stadion je takový mikrovesmír, všechen proud máme z obnovitelných zdrojů, celý svaz využívá jen LES osvětlení, sázíme na recyklaci a plánujeme toho ještě spoustu,“ říká Nico Briskorn, který ve fotbalovém Wolfsburgu řídí oddíl pro společenskou odpovědnost firmy.

Před pěti dny 01:57

Hraje na klavír a ráda se směje. A díky asistentce si Zoika může dovolit i výlety

Už od narození dvanáctiletá Zoika nevidí a trpí kvadruparézou, tedy částečným ochrnutím všech čtyř končetin. Kvůli svému kombinovanému zrakovému postižení nedokáže samostatně sedět, a potřebuje tak neustálou pomoc. Rodičům proto pomáhá několikrát týdně asistentka, která se Zoikou hraje i na hudební nástroje. „Je pro nás největší pomoc, psychicky i fyzicky, sama se Zoikou už nedávám větší výlety,“ pochvaluje si maminka Zuzana Koleníková.

Před šesti dny 02:52

Ze setkávání nevidomých s osamělými seniory mohou vznikat i přátelství. Jak vypadají Návštěvy POTMĚ?

Mít si ve stáří s kým popovídat na jedné straně a pomáhat druhým navzdory svému hendikepu na straně druhé – to je podstata projektu Návštěvy POTMĚ, kdy nevidomí lidé navštěvují osamělé seniory. Za 84letou paní Jarmilou dochází už 3 roky paní Jaroslava. „Z nás se za ty roky staly spíš kamarádky, než že by to byla klientka,“ říká. Společně byly dokonce i v lázních. „Bylo to super,“ přikyvují. Na otázku, jak probíhá návštěva nejčastěji, odpovídají svorně a se smíchem: „Drbeme!“

Před týdnem 02:57

Speciální filtrové brýle zpříjemňují zrakově postiženým pobyt na ostrém slunci

Dnes už jedenáctiletá Viktorie a její osmiletý bratr František se narodili s vrozeným šedým zákalem. Lékaři jim ho několik měsíců po narození odstranili, děti ale mají i další potíže se zrakem. Jsou například velmi citlivé na slunce, které je téměř oslepuje. Potřebují proto speciální a velmi drahé filtrové brýle. „Mám barevná sklíčka a třináct dioptrií,“ popisuje Viktorka. Světluška na nákup přispívá až do plné výše, pokud nejsou příjmy rodiny dostatečné na jejich pořízení.

Před týdnem 02:50

Technici i jazykoví lektoři. Díky sociální firmě získávají zrakově handicapovaní zaměstnání

V Olomouci už více než 10 let funguje sociální firma Ergones. Ta zaměstnává celkem 16 pracovníků se zrakovým handicapem. Jsou mezi nimi jazykoví lektoři, technici nebo výtvarníci. V jedné z dílen například zaměstnanec konfiguruje mobilní telefony pro zdravotně postižené. „Pro řadu lidí je to v podstatě jediná možnost, jak se na trhu práce uplatnit. Jiné firmy nemohou splnit specifické potřeby těchto zaměstnanců,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky Tyflocentra Iveta Klemešová.

Před týdnem 02:50

Designér dál tvoří i se třemi procenty zraku. Díky asistentce znovu pracuje se sklem i porcelánem

Před šesti lety se prestižní český designér Antonio Manto vážně zranil a postupně začal přicházet o zrak. Díky Světlušce už mu víc než rok pomáhá osobní asistentka. I díky ní může 62letý umělec opět pracovat s litinou, porcelánem nebo křišťálovým sklem. „Pro manžela je asistent důležitý v tvorbě. Připraví mu barvy, může s ním jet do sklárny, slévárny,“ popisuje Milada Manto. Jak se se třemi procenty zraku tvoří skleněná díla? Poslechněte si celý díl seriálu.

Před týdnem 01:58

Správná manipulace s postiženým dítětem je důležitá. Rodičům pomáhá speciální fyziopanenka

Fyziopanenka možná vypadá jako obyčejná látková hračka, pro rodiče předčasně narozených dětí je ale velikým pomocníkem. Využívají ji spolu s dalšími pomůckami poradkyně Rané péče přímo v rodinách. „Dítě nemusíme zatěžovat. Nemusíme přetěžovat jeho nervový systém zbytečnou, opakovanou manipulací. A rodičům to můžeme lépe vysvětlit,“ popisuje handl terapii, která učí rodiče správně manipulovat s dítětem, poradkyně Rané péče Martina Papoušková.

Před týdnem 02:51

Nejen horka. Sportovci se v Kataru musí vyrovnat také s klimatizací – teplotní rozdíl činí i 20 °C

Mistrovství světa ve fotbale je i přes pozdní termín zátěží pro organismus sportovců. Teploty v Kataru přesahují 30 °C ve stínu. Pokud se přidá vysoká vlhkost vzduchu, můžou podmínky dělat fotbalistům velké problémy – stejně jako před 3 lety atletům. „Neviděla jsem tolik odpadlých závodnic," vzpomíná lékařka Karolína Velebová. Při fotbalových zápasech by v Dauhá podobné problémy nastat neměly, stadiony jsou klimatizované. Změny teploty však mají také vliv na imunitní systém.