Výlety
19. duben 2023

Poslechněte si podcast: V lesích u Prádla objevíte romantickou Poustevnu. Stojí na vysoké buližníkové skále

Nepomucko v Plzeňském kraji je bohaté na nejrůznější památky a turistické cíle všeho druhu. Hodně míst je tam spojeno s nejznámějším místním rodákem, svatým Janem Nepomuckým. Některé zajímavé lokality jižního Plzeňska jsou navíc poměrně dobře ukryty v lesích, takže o nich ne každý ví. Příkladem je takzvaná Poustevna.

02:46

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:22

Hadí hora je obávané místo opředené legendami. Je z ní nádherný výhled do údolí i na hřebeny hor

Hadí hora na Karlovarsku je součástí krušnohorského masivu a její vrcholek se tak trochu schovává v lesích mezi Jáchymovem a Božím Darem. Z obou měst dojdete k hoře po žluté turistické značce. Pokud dáváte přednost výzvám, vypravte se k jejímu vrcholu z dolní stanice lanovky na Neklid. Dáváte-li přednost méně náročným túrám, zvolte cestu z Božího Daru.

Před dvěma dny 03:17

Cesta zdraví ve Vysokém Poli láká k meditaci a odpočinku. Vede od kaple k léčivému prameni

Místa schopná oslovit duši člověka působí jinak, než místa, jež jsou pouze hezká. K takovým místům určitě patří Cesta zdraví, kterou najdete ve Vysokém Poli na Valašskokloboucku ve Zlínském kraji. Musíte k ní ale vystoupat po jiné cestě, asfaltové, která se klikatí od místního Envicentra. To se nachází přímo v obci.

Před třemi dny 03:45

Zámek v Klášterci nad Ohří nabízí porcelánový i pohádkový okruh. A také vyhlídku ze zámecké věže

Když se přijedete podívat na zámek v Klášterci nad Ohří v Ústeckém kraji, můžete si vybrat z několika prohlídkových okruhů. Pohádkového, Volného, Kolem Thunské hrobky nebo Porcelánového. Součástí Volného okruhu je i možnost vystoupat na zajímavou zámeckou věž.

Před čtyřmi dny 03:00

Vrch Třesín na Olomoucku je plný historie i krásné přírody. Najdete na něm přírodní i umělé jeskyně

Vrch Třesín na Olomoucku není nijak vysoký, tabulka na jeho vrcholu hlásí pouhých 345 metrů nad mořem. Přesto je významnou dominantou krajiny u hanáckých rovin nad nivami řeky Moravy. Oblíbili si ho už pravěcí lidé. Nálezy archeologů dokládají osídlení z několika období. Krajinu využili pro stavbu kulturního areálu také Lichtenštejnové.

Před pěti dny 03:00

Kovaná zastavení křížové cesty mezi Hesovem a Uhry na Vysočině zvou k zamyšlení věřící i nevěřící

V krásném klidném koutu Českomoravské vrchoviny, nedaleko Přibyslavi na Vysočině, vznikla v době koronavirové pandemie nová, vskutku originální křížová cesta. Lidé ji hned vzali za svou a postupně podél ní vyšlapávají cestu, která tam kdysi dávno opravdu vedla.

Před šesti dny 03:07

Frýdlantské cimbuří je impozantní skalní útvar Jizerských hor. Nabízí výhled na okolní vrcholy

První českou přírodní památkou zapsanou na seznamu UNESCO je národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která se nachází na severní straně české části Jizerských hor. A právě nad bučinami se tyčí Polední kameny s několika výraznými skalními útvary. Nejvýraznější a už zdálky poutající pozornost je Frýdlantské cimbuří nad údolím Černého potoka.

Před týdnem 03:01

V muzeu v Kolovči objevíte stará řemesla i mlýn, který mele staré báby na mladá děvčata

V Kolovči na Domažlicku v Plzeňském kraji stojí soukromé Muzeum techniky a řemesel. Založila ho rodina Volfova u svého domu a do dnešních dnů do něj nasbírala na deset tisíc exponátů. Martin Volf sbírky stále doplňuje, i když už mu pomalu začíná docházet prostor.

Před týdnem 03:03

Obec Horní Branná ukrývá historické unikáty. Renesanční zámek i Harrachovskou hrobku

Obec Horní Branná, která leží na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje, se může pochlubit nejen okolní podkrkonošskou krajinou, ale i historickými stavbami. Tolik udržovaných památek na jednom místě se hned tak nevidí. Vztahují se hlavně k rodu Harrachů, ale také k Janu Amosi Komenskému či Valdštejnům.

Před týdnem 03:20

Stará huť u Adamova připomíná hutnické řemeslo. V expozici uvidíte i maketu vysoké pece

V Josefovském údolí Moravského krasu mezi Blanskem a Adamovem stojí vysoká pec Staré huti. Unikátní technická památka, kterou spravuje Technické muzeum v Brně, připomíná dávné hutnické řemeslo. Je volně přístupná po celý rok. V přilehlé budově bývalé modelárny, tak zvaném Kameňáku je nově umístěná expozice mapující historii hutnictví v této oblasti. Tu lze navštívit pouze během otvírací doby.

Před týdnem 03:04

Šikmý kostel? Vedle Karviné se podobnou raritou mohou pochlubit i Klimkovice u Ostravy

Možná znáte šikmý kostel v Karviné, který je symbolem těžbou poznamenané severní Moravy. Pozoruhodné ale je, že v Moravskoslezském kraji není jediným kostelem vychýleným mimo osu. Šikmou věž má i svatostánek v Klimkovicích u Ostravy. Zdobí katolický kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v centru města.