Jihočeši
18. srpen 2022

Poslechněte si podcast: V Krumlově jsem ztrácel svoji svobodu, byla tam zloba a zášť, vzpomínal sochař Miroslav Páral

17. srpna 2022 zemřel ve věku 67 let sochař Miroslav Páral. Připomeňme si jej v rozhovoru natočeném v jeho ateliéru v Kájově.

36:21

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před 3 týdny 20:02

Malíř Josef Zikmund maloval divadelní kulisy na obří sešívané plátno koštětem

Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace v jeho rodném kraji za minulého režimu ho ale nakonec donutila odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách a dlouhá léta před odchodem do penze maloval kulisy pro Jihočeské divadlo.

17. prosinec 2022 22:33

Budějovická kapela Bez pravidel hraje známé hity, a to napříč žánry

Lucie Strusková a Lenka Slovanová jsou profesí učitelky, ve volném čase jsou ale hudebnicemi. Hrají v několika kapelách a třeba společně s kytaristou Janem Francem tvoří skupinu budějovickou Bez pravidel.

10. prosinec 2022 18:50

Dva patrioti ze Staré Pohůrky dokázali pro záchranu památky nadchnout mnoho lidí

Pomník padlým ve světové válce byl ve vesnici Stará Pohůrka u Českých Budějovic dlouhá léta v zuboženém stavu. Pak se dali dohromady dva místní patrioti Zdeněk Hajný a David Čermák a iniciovali jeho obnovu. Nakonec se do záchrany památníku zapojila celá řada místních lidí.

26. listopad 2022 25:00

Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma

Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského a živnostenského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí a zvratů. Po roce 1989 založila první svatební salón v krajském městě a tahle práce ji záhy přivedla třeba i do jižní Itálie.

19. listopad 2022 17:31

Dělal jsem si iluze, vzpomíná kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský na zrod festivalu Folková růže

Kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský je spoluzakladatelem folkové skupiny Jen tak tak a také vyhlášeného jindřichohradeckého festivalu Folková růže. Učí český jazyk a literaturu na gymnáziu, napsal desítky písní, ale také byl vrcholových sportovcem v orientačním běhu.

12. listopad 2022 19:52

Mladé důchodkyně, co rády skotačí. Ženský amatérský divadelní soubor ŽAS sbírá ocenění

ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten má domovskou scénu v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky. Členky ŽASu vystupovaly na prknech mnoha divadel, vyhrály i celostátní přehlídku Jiráskův Hronov.

5. listopad 2022 23:07

Alena Popperová přišla za války o část rodiny. Dokázala odpustit a pomáhat i německým studentům

Ve věku 90 let zemřela 3. listopadu 2022 Alena Popperová, nositelka budějovické medaile Za zásluhy. Jako dítě z židovské rodiny prožila těžké časy za druhé světové války, pak pracovala v českobudějovické nemocnici a až do pokročilého věku se věnovala osvětové práci mezi mladými lidmi. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2018 pro cyklus Jihočeši.

15. říjen 2022 20:20

Aleš Dvořák hrál hokej v sedmi zemích světa, drsné podmínky zažil v juniorské lize v Kanadě

V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes působí jako trenér.

1. říjen 2022 17:37

Hodně bych se styděl, kdybych provedl na silnici něco nepředloženého, usmívá se Václav Kovář

Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.

17. září 2022 23:39

Nudle s trávou, v lepším případě s konzervou tuňáka. Tak vypadá jídelníček horolezců v Himálaji

Luděk Čermák z Českých Budějovic vždycky toužil po výškách. Narodil se na sídlišti, ale dokázal se dostat mnohem výš než jen do horních pater zdejších paneláků. Splnil si klukovský sen a z jihu Čech se vydal do Himálaje.