Z archivu osobností
Epizoda 4722. duben 2022

Poslechněte si podcast: V kompoziční soutěži Dvořákova festivalu zvítězila Toccata pro velké varhany. V premiéře zazní v roce 2023 a jejím autorem je mladý skladatel Miroslav Baklík.

Už několik let je neoddělitelnou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Antonína Dvořáka kompoziční soutěž pro skladatele do 40 let. Vítězem posledního, 6. ročníku se stal Miroslav Baklík s Toccatou pro velké varhany. Tato skladba zazní v premiéře na koncertu 53. ročníku HF A. Dvořáka.

55:18

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 105Před čtyřmi dny 20:25

Co poslouchá a co v nejbližší době chystá basbarytonista Daniel Klánský?

Daniel Klánský se publiku představil na mnoha koncertech v tuzemsku i v zahraničí, například ve Florencii, Miláně, či Římě. Je laureátem několika pěveckých soutěží, finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a absolutním vítězem a držitelem ceny Českého rozhlasu na Mezinárodní písňové soutěži B. Martinů.

Epizoda 104Před týdnem 19:29

Co poslouchá mezzosopranistka Edita Randová?

Edita Randová patří k předním českým mezzosopranistkám. Kritika oceňuje především rozsah (od altu až po dramatický mezzosoprán) a barvu hlasu, spojenou s širokými výrazovými prostředky, podpořenou dokonalou pěveckou technikou. Ve čtvrtek 21. září bude dalším hostem pořadu Z archivu osobností.

Epizoda 103Před 2 týdny 22:36

Hostem dalšího dílu pořadu Z archivu osobností byla sopranistka Zuzana Marková

Ve světě velmi dobře známá česká sopranistka vkročila na pražská divadelní prkna teprve letos. Během podzimu 2023 ztvární v pražské Státní opeře několikrát Violettu Valéry ve Verdiho Traviatě a ve Stavovském divadle Donnu Annu v Mozartově Donu Giovannim. Mladá česká umělkyně již během své kariéry stihla zazářit na mnoha prestižních scénách a opakovaně se na ně i vrací: např. Pařížská opera, Královská opera Covent Garden v Londýně, Unter den Linden v Berlíně, Kolín nad Rýnem, Frankfurt, benátská La Fenice, nyní v létě excelovala v roli Gildy v Římě. V rozhovoru prozradila, jak vzpomíná na hostování na těchto scénách a které příležitosti ji čekají v nejbližší době. Dozvíte se i zajímavosti, jak přistupuje ke studiu role.

Epizoda 102Před 3 týdny 24:14

Co poslouchá a chystá klavírní virtuos Ivo Kahánek?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je Ivo Kahánek, který se na festivalu Dvořákova Praha představí v nebližší době jako interpret Beethovenova Klavírního koncertu č. 3 c moll společně s Tonhalle-Orchester Zürich pod taktovkou Paava Järviho. V pořadu rádia Classic Praha uvádí výběr klavírních skladeb, a to zejména Antonína Dvořáka, které nahrál pro Supraphon a za která získal mnohá ocenění.

Epizoda 1015. červenec 2023 23:21

Klasika outdoor, hity 18. a 19. století i Pohádky tisíce a jedné noci. Karolína Cingrošová představí festival Hudba z ráje 2023

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude koncertní zpěvačka, příležitostná moderátorka, členka Opera studio Praha a umělecká ředitelka festivalu Hudba z ráje Karolína Cingrošová. Karolína Cingrošová začínala v Dětské opeře Praha, se kterou pravidelně vystupovala na různých pražských i zahraničních scénách (Rakousko, Německo, Francie, Japonsko). Studovala na Pražské konzervatoři, kde byla její profesorkou mezzosopranistka Jiřina Přívratská, a poté u tenoristy Zdeňka Šmukaře na JAMU v Brně. Následně absolvovala postgraduální studium na Univesität Mozarteum v Salzburgu, kde ji vedla norská sopranistka Kjellaug Tesaker. Je vítězkou písňové soutěže Bohuslava Martinů, získala ocenění v Duškově pěvecké soutěži, v pěvecké soutěži v Olomouci a přivezla si také 2.místo z Wiener Danubia talents international music competiton, která se konala ve Vídni.

Epizoda 10028. červen 2023 25:09

Mladý český tenorista Daniel Matoušek hostem pořadu Z archivu osobností

Český tenorista Daniel Matoušek přes svůj mladý věk vystupuje již v mnoha produkcích zejména pražského Národního divadla. Dokonce se nedávno stal i členem ansámblu. Co rád poslouchá nebo dělá ve volných chvílích? Jakým dalším uměleckým profesím kromě zpěvu se věnuje? I to se dozvíte v rozhovoru pořadu Z archivu osobností s Ivanem Dlaskem. Umělecká cesta Daniela Matouška začala v Národním divadle v Praze už před téměř deseti lety: 20. března 2014 zde debutoval v roli Pepíka v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky a poté zde hostoval jako Podivín (Prokofjev: Láska ke třem pomerančům) a První bratr (Weill: Sedm smrtelných hříchů). Vystupoval v Severočeském divadle Ústí nad Labem a v Magdeburgu jako Tamino (Kouzelná flétna), v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako Lindoro (Italka v Alžíru), v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Don Ramiro (Popelka), v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích jako Ferrando (Così fan tutte) a v Moravském divadle Olomouc mj. jako Jaquino (Fidelio) a Nadir (Lovci perel); role Nadira mu vynesla širší nominaci na Ceny Thálie za rok 2019.

Epizoda 9922. červen 2023 28:59

Ředitelka PKF-Prague Philharmonia Kateřina Kalistová představuje nadcházející sezónu orchestru

PKF — Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946-2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–16 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Orchestr je znám svými poutavými, novátorskými a promyšlenými sezonami. Co přinese ta následující prozradí ředitelka tělesa Kateřina Kalistová.

Epizoda 9814. červen 2023 26:17

Ester Pavlů hostem pořadu Z archivu osobností na Classic Praha

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude mezzosopranistka Ester Pavlů. Ester Pavlů na jevišti Národního divadla v Praze zpívá snovou roli každé mezzosopranistky – Carmen. Na její premiéru si vzhledem ke covidovým restrikcím musela počkat přes rok a půl. Výsledek ovšem stojí zato. Dále zde zpívá roli Královny v opeře Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Jako Královna v této opeře také vystoupila v rakouském Grazu a během příští sezony bude s touto rolí vystupovat i v rakouském Theater and der Wien. Před sebou má premiéru velké dramatické role Santuzzy v opeře Sedlák kavalír ve Státní opeře v Praze.

Epizoda 978. červen 2023 29:42

Muzikálová zpěvačka a šansoniérka Radka Fišarová prozradila své nejbližší projekty

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude zpěvačka Radka Fišarová. Už během studia získala Radka Fišarová díky konkurzu první muzikálovou roli v muzikálu Vlasy/Hair. Pak následovala Evita, kterou zpívala jako nejmladší představitelka této role na světě. Po otevření divadla Broadway, které se stalo její nepsanou domovskou scénou, zde odehrála celou řadu představení. V muzikálech zpívá dodnes, ale kromě toho se věnuje také šansonu. Letos se představí také v rámci hudebního cyklu Šlechtická sídla v souznění, který je sérií hudebních večerů konaných v sídlech šlechtických rodů. Jeho smyslem je rozšířit nabídku klasických prohlídek hradů a zámků a dát tak možnost široké veřejnosti vnímat tyto historické prostory i jinak.

Epizoda 961. červen 2023 21:31

Co čeká v nejbližší době basbarytonistu Lukáše Bařáka?

Lukáš Bařák je nositelem Ceny ředitele pražského Národního divadla pro umělce do 35 let. Sólistou této scény je od sezony 2020/21 a v aktuální sezóně zde ztvárnil například role Masetta, Schaunarda, Marulla, Fiorella, Guglielma, Moralese, Papagena, Indiána, Čerta strážce/Maršálka a Mercutia. Akademii múzických umění v Praze absolvoval v roce 2018 pod vedením Ivana Kusnjera. Co ho čeká v nejbližší době, prozradil Ivanu Dlaskovi v pořadu Z archivu osobností.