- Podcasty
- Akcent

Poslechněte si podcast: Filmové adaptace deskových her: Dračí doupě vs. Dungeons & Dragons
Saša Michailidis se ptá správce herního webu RPG Fórum Jiřího Petrů a spoluautora českého Dračího doupěte Martina Kučery. V kinech je právě film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů. Jde o adaptaci populární stolní hry Dračí doupě. Proč převádět příběh stolní hry na plátno? V čem se liší česká verze této deskovky? Nakolik oblíbené jsou deskové hry v Česku?
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Českému tanci chybí promotéři. Svět o nás neví
Saša Michailidis se ptá choreografky a režisérky Jany Burkiewiczové z Burkicom a bývalého vedoucího uměleckého souboru Laterny Magiky Pavla Knolleho z Dekkadancers. Přední české soubory současného tance a fyzického divadla se snaží rozvíjet možnosti uplatnění tanečníků v mezinárodním prostředí. S jakými překážkami se potýkají právě čeští tanečníci, když se chtějí prosadit v cizině? Jak může pomoci projekt Bread & Dance Prague?
Výběr týdne: Konec černobílé doby, český film na top festival, nej muzejní výstavy, levný překlad
Saša Michailidis mluví s hosty o nové stálé expozici moderního a současného umění ve Veletržním paláci. Naplňuje výstava 1939-2021: Konec černobílé doby očekávání? Jak dostat český film do hlavní soutěže prestižního mezinárodního festivalu? Jak se dělá moderní výstava v muzeu a kde jsou ještě limity? Jaké postavení mají překladatelé v nakladatelstvích a co s jejich nízkými honoráři?
České filmy na áčkových festivalech
Saša Michailidis se ptá ředitelky Českého filmového centra Markéty Šantrochové a producenta, distributora Jana Macoly. Karlovarský festival uvede v hlavní soutěži ve světové premiéře dva filmy tuzemské kinematografie. Jak ale prosadit české snímky do hlavní soutěže zahraničních áčkových filmových festivalů, jako třeba do Cannes, kde přehlídka skončila o víkendu?
1939–2021: Konec černobílé doby v Národní galerii
Saša Michailidis se ptá teoretika umění a spolupracovníka Vltavy Matěje Forejta a kurátora na volné noze Davida Koreckého. Ve Veletržním paláci v Praze je nově k vidění expozice 1939–2021: Konec černobílé doby. Tvoří ji více než tři stovky děl pouze ze sbírek Národní galerie Praha. Nakolik funkční je tato nová stálá výstava moderního a současného umění?
Cesta do pravěku není problém. Moderní muzea v praxi
Saša Michailidis se ptá předsedkyně Asociace muzeí a galerií Ireny Chovančíkové a kurátorky, archeoložky Jany Klementové ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Výstavou roku se stala v soutěži Gloria musaealis multimediální archeologická expozice právě v Roztokách. Čím je výjimečná? Jak má vypadat moderní výstava v muzeu, aby zaujala dnešní náročné návštěvníky? Jak pomáhají peníze z EU?
Anticena za překlad pro nakladatelství Academia
Saša Michailidis se ptá překladatelky z norštiny a předsedkyně spolku Překladatelé severu Kateřiny Krištůfkové a Adély Procházkové, šéfredaktorky Nakladatelství Cesta domů, které vydává odbornou a dětskou literaturu. Souvisí kvalita překladů s nízkými honoráři pro překladatele, na což už delší dobu upozorňuje literární obec? A budou nakladatelé šetřit na živých překladatelích, když budou moci využívat zdokonalující se umělou inteligenci?
Výběr týdne: Tina Turner, šlechtici pečující o Santiniho, knihy bez DPH, když se připravuje výstava
Saša Michailidis mluví s hosty o hudební legendě Tině Turner, která zemřela ve věku 83 let. Jak šlechtici a zároveň soukromí majitelé zámků od Santiniho pečují o odkaz svých předků? Zlevní knihy, pokud se opravdu sníží sazba DPH na knihy na nulu? Vermeer, česko-bavorské baroko, Sluneční králové... Co se může zkomplikovat při přípravě mezinárodní výstavy?
Jedinečná a nezaměnitelná. Simply the Best! Odešla Tina Turner
Saša Michailidis se ptá hudebních publicistů Ondřeje Konráda z Českého rozhlasu a Tomáše S. Polívky. Tina Turner zemřela. Jaké byly přelomové okamžiky a úspěchy v kariéře americko-švýcarské rockové legendy? Jak Tinu Turner vnímali její kolegové v branži? Koho inspirovala? A jak zapůsobila na české fanoušky při svých koncertech v Československu, posléze v Česku?
Přišli z ciziny a v Česku se starají o památky. Stálo to za to, shoduje se šlechta v Akcentu
Saša Michailidis se ptá majitelky zámku Rychnov nad Kněžnou Andrey Kolowrat Krakowské a majitele zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Francesca Kinského dal Borgo. Dny soukromých hradů a zámků mají letos podtitul Naše historie - vaše dědictví. A letos si také připomínáme 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jak pečují současní majitelé, příslušníci šlechtických rodů, o objekty, které jsou dílem zakladatele barokní gotiky?
Padá exponát, něco si přej. Top výstavu připravujete roky a pak sloupem strhnete jeřáb
Saša Michailidis se ptá historika a kurátora Víta Vlnase z Katolické teologické fakulty UK, který se specializuje na dějiny umění a výtvarné umění 16. až 19. století a produkční z oddělení hlavního manažera expozic Národního muzea Zuzany Krouchalové. V Řeznu probíhá velká výstava o česko-bavorském baroku, v Amsterdamu pomalu končí opěvovaná výstava věnovaná Janu Vermeerovi. Co obnáší připravit takovou mezinárodní expozici?