Jihočeši
2. červenec 2022

Poslechněte si podcast: V katedrále svatého Víta i Disneylandu pracoval jihočeský kovář Luděk Červenka

Kovářské práce během oprav katedrály svatého Víta v Praze nebo třeba zakázka pro Disneyland v Paříži. Obojího se zhostil kovář a restaurátor, českobudějovický rodák Luděk Červenka. Ten se řemeslu věnuje už tři dekády.

16:24

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před týdnem 25:00

Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma

Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského a živnostenského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí a zvratů. Po roce 1989 založila první svatební salón v krajském městě a tahle práce ji záhy přivedla třeba i do jižní Itálie.

Před 2 týdny 17:31

Dělal jsem si iluze, vzpomíná kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský na zrod festivalu Folková růže

Kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský je spoluzakladatelem folkové skupiny Jen tak tak a také vyhlášeného jindřichohradeckého festivalu Folková růže. Učí český jazyk a literaturu na gymnáziu, napsal desítky písní, ale také byl vrcholových sportovcem v orientačním běhu.

Před 3 týdny 19:52

Mladé důchodkyně, co rády skotačí. Ženský amatérský divadelní soubor ŽAS sbírá ocenění

ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten má domovskou scénu v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky. Členky ŽASu vystupovaly na prknech mnoha divadel, vyhrály i celostátní přehlídku Jiráskův Hronov.

5. listopad 2022 23:07

Alena Popperová přišla za války o část rodiny. Dokázala odpustit a pomáhat i německým studentům

Ve věku 90 let zemřela 3. listopadu 2022 Alena Popperová, nositelka budějovické medaile Za zásluhy. Jako dítě z židovské rodiny prožila těžké časy za druhé světové války, pak pracovala v českobudějovické nemocnici a až do pokročilého věku se věnovala osvětové práci mezi mladými lidmi. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2018 pro cyklus Jihočeši.

15. říjen 2022 20:20

Aleš Dvořák hrál hokej v sedmi zemích světa, drsné podmínky zažil v juniorské lize v Kanadě

V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes působí jako trenér.

1. říjen 2022 17:37

Hodně bych se styděl, kdybych provedl na silnici něco nepředloženého, usmívá se Václav Kovář

Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.

17. září 2022 23:39

Nudle s trávou, v lepším případě s konzervou tuňáka. Tak vypadá jídelníček horolezců v Himalájích

Luděk Čermák z Českých Budějovic vždycky toužil po výškách. Narodil se na sídlišti, ale dokázal se dostat mnohem výš než jen do horních pater zdejších paneláků. Splnil si klukovský sen a z jihu Čech se vydal do Himalájí.

12. září 2022 26:11

Baťa mě chytil na schodech do náruče, vzpomíná s úsměvem absolventka jeho školy práce

„To bylo ještě ve staré budově, což byl první dům, který ve Zlíně Baťa postavil,“ vzpomíná na své náhodné setkání s legendárním podnikatelem Janem Antonínem Baťou Anna Fialová. Dnes 101letá, stále vitální dáma, se narodila na jihu Čech, v Dražíči.

3. září 2022 20:57

Z jedné strany kafilérka, z druhé rybárna. Juniorští mistři trénovali v nelehkých podmínkách

Jiří Krauskopf byl členem fotbalové party TJ Igla České Budějovice, která v roce 1972 vybojovala český juniorský mistrovský titul. Po padesáti letech o tom napsal knihu Mistry navzdory.

18. srpen 2022 36:21

V Krumlově jsem ztrácel svoji svobodu, byla tam zloba a zášť, vzpomínal sochař Miroslav Páral

17. srpna 2022 zemřel ve věku 67 let scohař Miroslav Páral. Připomeňme si jej v rozhovoru natočeném v jeho ateliéru v Kájově.