- Podcasty
- Vltavín

Poslechněte si podcast: V jihočeském Střížově byl pokřtěn novorozený Jan Žižka, dokládá to pověst i zápis ve farní kronice
Už potřetí se s historikem Janem Šimánkem vydáme po historických stopách Jana Žižky, tedy do míst, která s ním měla na jihu Čech něco společného.
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic
27. ledna jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Datum bylo vybráno záměrně, protože právě 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau.
Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu
Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů, což doloží i fakt, že ani vydání tolerančního patentu za Josefa II. nepřineslo na jihu Čech větší zájem o jiné než katolické vyznání.
První díl putování po stopách Jana Žižky: Co vlastně víme o Trocnově
Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavínu se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili. A víte, že dnešní obec Trocnov vlastně celá staletí vůbec Trocnovem nebyla?
Slavné poutní místo Římov na jihu Čech se nejmenuje podle hlavního města Itálie
Ve Vltavínu se vydáme po stopách názvů jihočeských svatých, nebo chcete-li duchovně důležitých, poutních nebo jinak s vírou spojených míst.
Zvon Bumerin prý našli zapadlý v zemi na louce u Lišova. Teď zvoní na Černé věži v Budějovicích
Mezi jihočeským Rudolfovem a Lišovem se rozkládá les, který se jmenuje Sviní louka. Kdysi se tam prý chodívala pást divoká prasata a jednou se jim podařilo ze země vyrýt kostelní zvon.
Hora prokletá? Jak získala Kleť svůj název, není úplně jasné, léta se jí ale také říkalo Šenýgl
Víte, proč se jihočeská řeka Malše jmenuje Malše? Nebo z jakého důvodu lidé pojmenovali rybník Černiš tak neobvykle? Ve Vltavínu budeme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem tyto zajímavosti objasňovat.
Na vrchu Pulmon u Ledenic cvičili rakouští dělostřelci, jak porazit napoleonská vojska
Vrch Pulmon leží nedaleko Ledenic, kousek od Českých Budějovic. Je to jeden z dokladů historických paradoxů, protože na tomto kopečku pojmenovaném původně francouzsky se cvičili podle francouzských návodů rakouští dělostřelci, jak porazit napoleonská vojska.
U Muckova zůstalo po těžbě mnoho podzemních prostor, zdejší vápenec byl proslulý svou čistotou
Je zajímavé, jaké a jak důležité doly a lomy v jižních Čechách máme, přesněji mívali jsme. V tomto vydání Vltavínu se do některých z nich podíváme. Uslyšíte například archivní reportáž z muckovských mramorových lomů.
Včelná se původně jmenovala Mezives. Svůj současný název získala přes němčinu
Na průzkum zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech a jejich původu se opět vydáme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem.