Příběhy z Vysočiny
Před týdnem

Poslechněte si podcast: V jemnickém bezobalovém Opobchodě se dá nakoupit a v Posečkávárně vychutnat pomalá káva

Do obchodů, které prodávají zboží bez obalů, si na ně buď doneseme vlastní nádobu, nebo nám je nasypou či odlijí do ekologických obalů. Ve městech vidíme takové obchody čím dál častěji.

03:05

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 03:14

Mlýn na Rokštějně původně zpracovával papírovinu. Sloužil i jako elektrárna

Přímo pod zříceninou hradu Rokštejna na Jihlavsku stojí starý mlýn. Je už jen hodně málo pamětníků doby, kdy ještě mlel, a i když je to neuvěřitelné, stále patří potomkům mlynáře. Uvnitř dodnes stojí staré stroje.

Před dvěma dny 03:04

Cyklostezka Přibyslav Sázava láká nejen cyklisty, ale i bruslaře, nebo rodiče na bruslích s kočárky

Mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví vedla dlouhá léta dvojitá železniční trať. Ta nová byla elektrifikovaná, ale ta stará si nesla své prvenství ještě z konce 19. století. Po této staré trati ještě docela nedávno jezdily historické vlaky, než byla v novém tisíciletí přebudována na cyklostezku.

Před třemi dny 03:04

Na náměstí v Moravských Budějovicích zněl zpěv, hudba i varhany

ZUŠ open je akce, kdy žáci základních uměleckých škol na mnoha místech v celé zemi předvedou, co se naučili. Jsou to koncerty, výstavy, sborový zpěv, tanec v ulicích, muzikály, a to všechno je přístupné na veřejných místech každému.

Před čtyřmi dny 03:02

Vyvzdušnění, oklepávačka, šití. V Jihlavě zaučí do knihařského řemesla každého

Jak vznikla knihařská dílna Buk v Jihlavě, to by prý vydalo na román, říká grafička a knihařka Marie Musilová.

Před pěti dny 03:11

Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství

I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Pořád je tam možné objevovat něco nového, respektive starého. Stalo se to i na hradě v Ledči nad Sázavou, kde čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.

Před týdnem 02:56

V koncertním sále jihlavské základní umělecké školy stojí vzácný klavír

Žáci jihlavské základní umělecké školy mají možnost hrát na koncertní křídlo světoznámé značky Steinway. Klavír za necelých 5 milionů korun vybrali renomovaní umělci spolu s učiteli školy loni na podzim v Hamburku z devíti nástrojů.

Před týdnem 03:06

Čerstvé i sušené. Jedlými květy si ozdobíme talíř po celý rok

Jedlé květy jsou móda. V posledních letech se mění přístup lidí k jídlu, a tak se v restauracích i na rautech či v pohoštěních objevují chody ozdobené čerstvými květy.

Před týdnem 02:50

V psím útulku v Pístově u Jihlavy čeká na nového pána kříženec Chuck. Je to pohodový pes

Zatímco v době covidové pandemie byla po psech sháňka a lidé často hledali i v útulcích, teď je situace opačná. Psi vyrostli a lidé se jich zbavují. To je zřejmě také případ ročního křížence Chucka, který na nového pána čeká v Pístově u Jihlavy.

Před týdnem 03:02

Poníci spásají louku u Odrance ve Žďárských vrších. Sdružení Krajina tam buduje obecní rezervaci

Pokud se někdy vydáte na Žďársko směrem na Věcov, Odranec a (tematicky) Koníkov, možná uvidíte na kusu louky za nízkým plotem a krátkou lávkou čtyři pasoucí se poníky. Ekologické sdružení Krajina si vybralo tento pozemek, který není příliš vhodný pro zemědělské využití, aby na něm vybudovalo obecní rezervaci.