• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: V Jaroměři na Náchodsku začíná výstavba silničního obchvatu města, hotovo má být za dva roky

Ředitelství silnic a dálnic začíná dnes s výstavbou obchvatu Jaroměře na Náchodsku. Obchvat po dokončení odvede těžkou tranzitní dopravu z centra města. Jaroměří i po dokončení části dálnice D11 totiž projíždí denně stovky kamiónů.

00:25

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 03:22

Zachraňuj a tvoř! Festival recyklovaného designu v Josefově aneb Odpad jako kreativní materiál

Zkoušeli jste někdy z nějaké nepotřebné věci vyrobit něco, co se dá ještě použít? Třeba si z PET lahve udělat šperk? Takové a mnoho dalších nápadů nabízí unikátní festival recyklovaného designu, který se koná v Josefově u Jaroměře. Cílem organizátorů je ukázat, jak se ze starých spotřebičů dá vyrobit cokoliv jiného, třeba moderní lampa.

Dnes 02:17

Některé dětí uprchlíků z Ukrajiny studují souběžně hned dvě školy. Českou i tu ve své rodné zemi

Některé děti uprchlíků z Ukrajiny studují momentálně dvě školy. Ze zákona musí chodit do té české, současně se ale snaží na dálku zvládnout učivo ve své rodné zemi. To pro případ, že by se tam v dohledné době s rodiči vrátily. Jak je to pro děti náročné? To zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Dnes 02:07

Hradecká fakultní nemocnice hledá dárkyně mateřského mléka. Tamní mléčná banka ho má nedostatek

Královéhradecké fakultní nemocnici chybí mateřské mléko. Hledá proto nové dárkyně a nabízí jim za to i nově benefity. Jak chce nemocnice nové dobrovolnice k dárcovství motivovat, to zjišťovala reportérka Jana Házová.

Včera 02:05

Trutnovská pečovatelská služba dokončila testování senzorů, které mají upozornit na pády seniorů

Seniory v Trutnově, u kterých hrozí riziko pádu, hlídají senzory. Trutnovská pečovatelská služba má za sebou zkušební provoz nové technologie v několika domácnostech a výsledky si pochvaluje. Pro bezpečnost seniorů je to prý výborná věc a navíc i ekonomicky únosná. Systém by se do budoucna mohl objevit v desítkách domácností po městě.

Včera 02:37

V kostele ve Starém Rokytníku řemeslníci vyměňují stropní trámy, nesmí ale poškodit vzácnou omítku

V kostele svatého Šimona a Judy ve Starém Rokytníku u Trutnova pracují v těchto dnech tesaři. Mají nelehký úkol, musí totiž vyměnit staré trámy na stropní konstrukci. Háček je ale v tom, že omítka nad lodí kostela musí zůstat nepoškozená. Jsou na ní totiž specifické malby a to dokonce hned ve dvou vrstvách. I proto je pro památkáře velmi cenná a mají zájem na tom, aby se při opravě co nejvíc zachovala.

Před třemi dny 02:07

Objevené pozůstatky zdí původní bašty u náchodského zámku zůstanou odkryté a přístupné veřejnosti

Část opevnění někdejšího náchodského hradu bude přístupné veřejnosti. V těchto dnech na pozůstatcích historické bašty pracují restaurátoři, kteří se snaží zakonzervovat zdi tak, aby se v budoucnu nepoškodily. Původní zdivo ze směsi opuky a pískovce se totiž dochovalo jen díky tomu, že bylo po staletí zakryté zeminou. A na vzduchu by tak bez zásahu odborníků nevydrželo déle než několik dalších let.

Před třemi dny 03:10

Chlupatá kulička do dlaně. Druhé vzácné mládě medojeda kapského se narodilo ve dvorském safari parku

Dnes vás v Safari parku Dvůr Králové zavedeme do expozice medojeda kapského. V jednom z boxů právě nabírá síly druhé velmi cenné mládě této zajímavé šelmy. Vzácné proto, že medojeda úspěšně rozmnožují jen tři zoo na světě - olomoucká, novosibiřská a ta královédvorská.

Před třemi dny 03:29

Experimentální archeologové poprvé vyzkoušeli nový dubový člun, vydlabaný z jednoho kusu dřeva

Na přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku je celý víkend k vidění unikátní dubový člun. Je vydlabaný z jediného kusu dřeva, měří jedenáct a půl metru a váží tři tuny. Vyrobila ho skupina nadšenců v čele s experimentálními archeology ze Všestar na Královéhradecku, příští rok s ním chystají plavbu po Egejském moři.

Před třemi dny 02:15

Očkování proti covidu i opičím neštovicím nechybí na programu hradeckých Vakcinologických dnů

V kongresovém centru Aldis v Hradci Králové se koná 17. ročník Vakcinologických dnů. O čem všem budou vakcinologové a lékaři během tří dnů hovořit, to zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Před čtyřmi dny 02:27

Mattasovi koupili na přání svého syna pěchotní srub u Náchoda. Na jeho obnově pracuje celá rodina

Manželé Mattasovi si nedávno od státu koupili pevnostní pěchotní srub u Pavlišova na Náchodsku. Splnili tak přání svému šestnáctiletému synovi, který se zajímá o historii. Dělostřelecký bunkr je prakticky zničený, na jeho obnově teď pracuje celá rodina i její přátelé.