• Podcasty
  • Technické památky a zajímavosti
Technické památky a zajímavosti
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: V Hranicích se mohou chlubit unikátní technickou památkou – trojicí historických železničních mostů

Na Moravě kromě Hranic nenajdete město, které se může pochlubit hned třemi historickými železničními viadukty.

03:15

Technické památky a zajímavosti

Vydává: Český rozhlas

Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji. 

Web

Před dvěma dny 03:54

Muzeum gramofonů v Lošticích představuje unikáty z Tesly Litovel i špionážní techniku

Loštice jsou známé jako město tvarůžků. Ty zde mají své muzeum, ale od ledna roku 2019 se Loštice mohou pochlubit další unikátní expozicí. Jejím autorem je sběratel a fanda gramofonů Vojtěch Vyroubal, který se rozhodl část ze své sbírky, čítající více než 300 exponátů vystavit pro veřejnost.

Před týdnem 03:27

Pískovec z Maletína byl materiálem pro většinu památek Olomoucka i širokého okolí

Nejstarší stavební památky v podobě zdí a ostění staveb ze 13. století, či nejvýznamnější sochařské památky 17. – 20. století na Olomoucku, ale i ve východních Čechách, v Polsku, ve Slezsku či v Rakousku a na jižní Moravě, mají mnohdy jeden společný prvek – kámen ze kterého byly vytesány.

Před 3 týdny 03:22

Pod Čertovým mostem u Mladče najdeme staletý náhon i bobří stavby

Vápencový vrch Třesín mezi Mladčí, Řimicemi a Měrotínem nedaleko Litovle, je pozoruhodným místem z hlediska přírodního i historického. Nejenže jsou zde známé Mladečské jeskyně, ale i na úbočí kopce najdeme pozoruhodné přírodní zajímavosti, a také zbytky někdejšího krajinářského areálu vybudovaného Lichtenštejny na počátku 19. století.

7. leden 2023 03:18

Elektrárna Dlouhé Stráně se stala jedním z magnetů Jeseníků

Jedním z novodobých divů Česka je i podle názoru různých anket poměrně nové technické dílo v Jeseníkách. Unikátní stavba přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně se stala nejen důležitým prvkem stabilizace elektrické přenosové soustavy, ale také vyhledávaným turistickým lákadlem.