Naše nej...
30. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: V Hlinsku mají exotické motýly a brouky. Uvidíte ty největší druhy světa

Je to jedna z největších expozic svého druhu v Česku. Muzeum motýlů a brouků v Hlinsku přivítalo první návštěvníky letos na podzim. Jeho zakladatel Oldřiich Černý ale svoji sbírku dával dohromady čtyřicet let.

04:43

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před týdnem 05:01

Muzika pro císaře, prezidenta a hlavně pro lidi. Dechová hudba v Holicích slaví 190 let

Dechový orchestr Kulturního domu města Holic je nejstarším hudebním tělesem svého druhu v Pardubickém kraji. Tradice dechové hudby v Holicích se píše od roku 1833.

Před 2 týdny 04:16

U Nasavrk se pasou stovky daňků a taky mufloni

Jaroslav Jedlička založil farmový chov daňčí a mufloní zvěře hned po sametové revoluci. Dnes společnost J+V Lukavice chová stovky kusů spárkaté zvěře a patří k největším v našem kraji.

Před 3 týdny 05:05

Odstřel na dohled. Prohlédněte si zblízka největší lom

Kamenolom v Prachovicích je největší nejen v našem kraji, patří mezi nejrozlehlejší lomy v Česku. Jak funguje a co skrývá? To se dozvíte na unikátní naučné stezce, která ho lemuje.

24. únor 2023 05:04

V České Třebové založil muzeum. Poslední předmět zaevidoval v den své smrti

Městské muzeum v České Třebové patří mezi nejstarší v regionu. Slaví 135 let od svého založení a připomíná výjimečného člověka, svého zakladatele Jana Tykače.

17. únor 2023 05:02

Rekord kraje drží Litomyšl. Bylo tam -36,2 stupně Celsia

Meteorologická pozorování a měření na území Pardubického kraje mají dlouhou historii. Jaký byl nejdeštivější den a kde napadlo nejvíc sněhu?

10. únor 2023 05:07

Slavoj je náš nejstarší sbor. Uvítal by víc tenorů a basů

Pěvecký sbor Slavoj z Chrudimi byl založený před 167 lety. Je nejstarším sborem v Česku, který působí bez přerušení činnosti. Nacvičuje nový repertoár a chystá se také do Francie.

3. únor 2023 05:05

Kde vás obklopí vysoké skály a legendy? Zajeďte si do Pelin

Kombinace vody, skal, staletých dubů i místních příběhů vždycky zabere. Na romantickou procházku se můžete navíc vydat pěšky přímo z města. Přírodní rezervace Peliny totiž leží na okraji Chocně.

27. leden 2023 04:38

Klíče na něj už nikdo nepověsí, jde o vzácné umělecké dílo. Kdo ho měl doma?

Malý věšák na klíče pochází z Litomyšle. Je sto let starý a jde o dosud neznámé dílo malíře a grafika Josefa Váchala. Do svých sbírek artefakt získalo Regionální muzeum v Litomyšli.

16. prosinec 2022 04:38

Dům i lípu manželé omotali 6 kilometry kabelů. Nejzářivější dům mají v Libišanech

Dům čp. 28 v Libišanech na Pardubicku ve dne snadno minete. Úderem páté hodiny se ale změní k nepoznání. Rozsvítí ho totiž více než 176 000 LED žárovek.