Příběhy z Vysočiny
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: V havlíčkobrodském Senior pointu vznikají originální věci. Zdejší ženy jsou tvořivé a šikovné

Svícny, adventní věnce, stolní aranže na vánoční stůl. Tohle všechno už mají ve většině letošních vánočních a adventních dílen za sebou.

02:55

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Před třemi dny 03:05

Zlatá medaile z mistrovství světa funguje jako nejlepší nábor do týmu chotěbořských mažoretek

Mažoretky z Chotěboře mají doma tolik medailí ze závodů a mistrovství, že si na ně musí pořizovat speciální garnýže. Tou poslední je velmi cenný kov - zlatá medaile z Mistrovství světa 2022 v Chorvatsku. Kadetky zvítězily se svým defilé a tím zvedly mezi děvčaty z Chotěboře a okolí zájem o tento sport.

Před čtyřmi dny 02:55

Kachle ze starých kamen ukazují příběhy svatých i sto let staré novinové zprávy

Z několika málo střípků, které ležely mnoho let pod zemí, dokážou archeologové a historici sestavit dávný příběh. Je to i případ 600 let starých kachlů z Velkého Meziříčí. Na své znovuobjevení čekaly v bývalém domku místního kamnáře.

Před pěti dny 02:57

Dynamickou zumbu i balanční cvičení bosu si oblíbily seniorky ve Žďáru nad Sázavou

V seniorském věku se dá cvičit různě. Od nenáročného cvičení na židlích, přes chůzi s hůlkami, plavání či jógu, až po posilovací cviky v rychlém tempu. Pokaždé to totiž závisí na tom, v jaké kondici člověk je, a jak mu slouží zdraví. Skupina seniorek ze Žďáru nad Sázavou si oblíbila cvičení na balanční pomůcce, které se říká bosu. A protože na lekce chodí pravidelně, nedělá jim cvičení žádné potíže.

Před šesti dny 02:59

Krajská knihovna Vysočiny získala celosvětové ocenění Green Library

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se v roce 2022 dostala mezi osm nejlepších knihoven světa, které získaly ekologickou cenu Green Library.

Před týdnem 03:03

Alej Lipky kdysi spojovala telčský zámecký park s bažantnicí. Dnes je cílem procházek

Nejkrásnější alejí Vysočiny za rok 2022 se staly telčské Lipky. V anketě, kterou pravidelně vyhlašuje spolek Arnika, tentokrát soutěžilo pět krajských alejí. Lidé poslali nejvíc hlasů právě Lipkám. Alej pochází z osmnáctého století a je skoro kilometr a půl dlouhá.

Před týdnem 02:59

Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky

Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.

Před týdnem 03:19

Útočník Tomáš Čachotský za hokejovou Duklu Jihlava odehrál tisíc zápasů

Tisíc a jeden zápas ve žlutočerveném dresu hokejové Dukly Jihlava zatím zvládl jediný hráč v sedmašedesátileté historii klubu. Je jím útočník Tomáš Čachotský. Jubileum oslavil v pelhřimovském azylu, kde teď Dukla kvůli přestavbě haly působí. Oslavu si navíc zpříjemnil výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem, kterou vyšperkoval gólem a asistencí. Nejvíc si ale užil ovace fanoušků, kteří ho považují za novodobou ikonu jihlavského klubu.

Před týdnem 02:53

Modelář z Jihlavska vyrobil stovky hradů, zámků, lodí i aut z papíru. Začínal s ábíčkem

Říká se, že když si chlap hraje, nezlobí. František Nevosad z Jihlavska musí být zřejmě nejhodnější. Je to papírový modelář a hrady, zámky, ale i různá vozidla lepí od dětství. Má jich stovky.

Před týdnem 01:57

V Pavlově u Ledče nad Sázavou vzniká keramika v tradiční japonské peci anagama

Neopakovatelnou originální keramiku vyrábí Igor Doležal z Pavlova u Ledče nad Sázavou. Používá k tomu tradiční japonskou pec anagama. Technologie umožňuje vznik jedinečných výrobků. Na jejich vzhled má vliv třeba i to, na jaké místo se v peci položí. O víkendu Igor Doležal pec po třech týdnech vypalování otevřel a zjistil, jak jeho misky a hrnky vlastně vypadají.

Před 2 týdny 03:02

Scénický šerm je jako tanec. Když umíte perfektně kroky, nad nohama nepřemýšlíte

Líbí se vám romantika rytířských soubojů, řinčení mečů a ladné tance žen v historických kostýmech? Mají to rádi i členové společenství Novus origo z Polné na Jihlavsku. Jejich specialitou je také ohňová show.