Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 94421. duben 2023

Poslechněte si podcast: V dárkové tašce bylo 200 tisíc. Policie popsala důkazy na mocného exposlance

Článek Radka Nohla. Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr je mezi obviněnými ve druhé větvi kauzy Dozimetr. Jaké důkazy proti němu vyšetřovatelé mají, se uvádí v dosud neznámém dokumentu, do něhož mohly Seznam Zprávy nahlédnout. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu popsali dosud neznámé podrobnosti schůzky mezi exposlancem ODS Markem Šnajdrem a podnikatelem Pavlem Dovhomiljou, která je součástí nového trestního stíhání v kauze Dozimetr. Policie v tomto případě prověřuje systematickou korupci a ovlivňování veřejných zakázek. Dosud to bylo především v pražském dopravním podniku, v nové větvi případu se zaměřila na zakázky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Právě Marek Šnajdr a Pavel Dovhomilja jsou mezi pěticí lidí, která právě kvůli zakázkám VZP byla minulý týden nově obviněna. Seznam Zprávy se seznámily s dokumentem, kde detektivové detaily tohoto trestního stíhání popisují. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/229732] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

05:50

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1588Dnes 06:06

Úřady vydávají pas hledaným osobám. Policie o tom neví

Článek Jana Nováka. Pětadvacet let pátrala po Josefu Šindelekovi policie. Byl na něj vydán evropský i mezinárodní zatykač. On celou dobu pobýval v zahraničí legálně, s platným cestovním pasem, který si pravidelně a osobně na ambasádách vyzvedával. „Nikdy jsme nepřekročili hranice ilegálně, neusilovali jsme o falešné doklady, neměnili jsme jména a vždy se přesouvali s platným českým pasem,“ napsal Josef Šindelek Seznam Zprávám o pětadvacetiletém životě na útěku s partnerkou Blankou Šírovou. Až počátkem listopadu ho na základě mezinárodního zatykače zadržela argentinská policie. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241382] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1587Dnes 05:04

Fiala se střetne s hlavou Rolls-Royce. Ve hře je miliardový podnik na reaktory

Článek Ondřeje Koutníka. Premiér Petr Fiala a ministr Jozef Síkela projednají se šéfem britského obra možnosti spolupráce na vývoji a výstavbě malých reaktorů. „Rolls-Royce je s vývojem daleko, chceme s touto firmou jednat,“ řekl Fiala. Půjde o setkání, které může posunout Česko v budování nového lukrativního odvětví. Seznam Zprávy zjistily, že premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) dnes v Praze projednají se šéfem britské společnosti Rolls-Royce Tufanem Erginbilgicem možnosti spolupráce na vývoji a výstavbě malých a středních reaktorů (SMR). Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241311] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1586Dnes 09:37

Analýza: Ceny elektřiny varují. Green Deal bude dražší, než si myslíme

Analýza Zuzany Kubátové. Česko čelí riziku, jež si zatím nechce přiznat. Drahá elektřina může ničit průmysl, srážet ekonomiku a nahlodávat sociální smír. Analýzy cenových dopadů Green Dealu chybějí, znovu se ozývá volání po cenové regulaci. Minulý týden oznámili zástupci obchodních řetězců, že od ledna i přes chystané snížení DPH zdraží potraviny. Veřejnost i politiky to zjevně zaskočilo, byť se to dalo čekat. Za zdražením stojí hlavně potravinářské firmy, jimž stoupají náklady na elektřinu a které jí potřebují hodně, jako mlékárny, zpracovatelé masa či konzervárny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241195] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1589Dnes 04:04

Komentář: V režii oligopolů. Zdražování potravin lze ještě zastavit

Komentář Petra Holuba. Spor o to, jak se po Novém roce změní ceny potravin, nabírá na síle. V této chvíli stále existuje šance, že se po zdražení o třetinu v letech 2022 a 2023 aspoň částečně sníží. Před týdnem zazněl první výstřel. Lze tak označit komentář předsedy Svazu obchodu Tomáše Prouzy k vyhlídce, že se DPH u potravin snižuje o tři procenta. „Obchodní řetězce přenesou každé jedno procento snížené DPH do svých cen,“ slíbil Prouza po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným. Ihned však dodal: „Pokud nám ale přitom dodavatelé zvýší cenu potravin o deset procent, dojde k navýšení cen potravin o sedm procent.“ Nové ceníky, které začnou platit od ledna, mohou i přes snížení daní obsahovat vyšší ceny než dosud. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241406] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1585Dnes 04:51

Sponzor Pavla dostal na Lánech slevu 444 000. Může ji mít každý, tvrdí Hrad

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Až na základě informačního zákona Seznam Zprávy zjistily, že sponzor kampaně ušetřil při lovu 22 trofejních daňků v prezidentské oboře statisíce. Zvěře je moc, slevu bychom dali každému, jen ji skoro nikdo nechtěl, říká Hrad. Ani za úřadování nového prezidenta Petra Pavla není jednoduché získat z Hradu informace o tom, co se odehrává v prezidentských lesích Lánské obory. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241082] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1583Včera 04:25

Cash Only: Windfall daň je zklamání, táhne ji jen ČEZ

Cash Only Jiřího Nádoby. Velké zklamání ohledně nové windfall daně se dosud týkalo bank. Relativně malé peníze v řádu jednotek miliard ale nakonec odvedou i energetické firmy. V případě EPH to i přes rekordní zisk budou jen „stovky milionů korun“. Proč? Konec roku se blíží a data pro inventuru ve státní pokladně jsou už skoro kompletní. Ukazuje se, že letošní novinka v podobě daně z mimořádných zisků vynese mnohem méně, než se původně plánovalo. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241310] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1583Včera 04:40

Chystá se přes sto nových vakcín, ukazuje analýza. I na nové nemoci

Článek Josefa Mačího. Farmaceutické společnosti se soustředí nejvíce na vývoj covidových vakcín, ukazuje aktuální analýza asociace Vaccines Europe. Chystají se ale i látky na nemoci, proti kterým se dosud očkovat nedá. Jak stěžejní je vyvinout a dostat k pacientům účinné očkování, se ukázalo během covidové pandemie. Na řadu nemocí stále neexistuje žádná účinná vakcína. Nové nadějné látky se ale právě vyvíjejí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241224] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1583Před dvěma dny 05:37

Šťastné slovo: Chcete zpátky Babiše? „Projekt Strach“ nemusí fungovat věčně

Glosa Jindřicha Šídla. Někdejší shoda médií s politiky v kritice Babišovy vlády neznamená shodu v cílech. Naším úkolem není vyhrát příští volby. Ani v tom komukoli pomáhat, nebo mu naopak škodit. Na sociálních sítích se denně rodí a umírá nějaká ta zásadní událost. Spočívá obvykle v tom, že někdo dá volný průchod svým emocím, čímž ke stejnému kroku povzbudí další účastníky korporátní prokrastinace. A za chvíli se mydlí celá hospoda. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241319] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Před dvěma dny 03:19

Evropští žalobci uzavřeli kauzy Babiše. Takzvanou inovaci v pekárně řeší nadále

Článek Radek Nohl. Evropští žalobci se v souvislosti s případem střetu zájmu expremiéra Andreje Babiše zabývají už jen kauzou Penam. Další prověřování ukončili. Nepodařilo se jim prokázat, že došlo k úmyslnému podvodu na rozpočet Evropské unie. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) uzavřel téměř všechny případy, v nichž se zabýval podezřeními ze střetu zájmu u bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše. Prověřování se dotýkalo doby, kdy byl Babiš premiérem a zároveň podle auditů Evropské komise mohl mít vliv na řízení Agrofertu. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241213] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1584Před dvěma dny 13:57

Pod čarou: Výpravy za elfy a draky nejsou únik z reality, ale její zrcadlo

Newsletter Matouše Hrdiny: Počítačové hry často bereme jako cestu k úniku z tíživé reality – zvlášť když se v nich místo aut a smartphonů objevují čarodějové a hobiti. Dnešní Pod čarou ale zkoumá, jestli do fantastických světů naopak neodcházíme proto, že jsou přesným odrazem naší kultury a společnosti. Mé newslettery mohly být v posledních měsících možná o něco lepší, ale to bych také nesměl strávit nepěkné množství hodin u nové RPG videohry Baldur‘s Gate 3 z produkce belgického studia Larian. Může mi ale být útěchou, že jsem se digitálnímu eskapismu zdaleka nevěnoval sám.  Podle různých odhadů se od srpnové premiéry hry prodalo už přes 20 milionů kopií, majitelé studia shrábli pohádkové zisky a reakce hráčů i kritiků ukazují, že jde o naprosto výjimečně povedený titul. TikTok a další sítě zaplavily statisíce fanouškovských sestřihů a komentářů, příliv nových hráčů nepolevuje ani po několika měsících, a vývojáři z jiných firem se svým potenciálním zákazníkům preventivně omlouvají, ať od nich také neočekávají podobné hry, protože takhle komplexní a rozsáhlé dílo je pro ně nenapodobitelné.   Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.