• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: V CHKO Broumovsko se objevují nelegální tábořiště. Naposledy to skončilo požárem u Božanova

Ochranáři upozorňují, že v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko se letos opět objevují nelegální tábořiště. Kromě nepořádku, který lidé často nechávají na místě, roste podle ochránců přírody riziko požárů. Potvrdilo se to před pár dny - při požáru v těžko přístupném terénu u obce Božanov a také při nálezu opuštěného ohniště přímo v srdci Adršpašských skal.

02:42

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Před dvěma dny 02:31

Zámek v Adršpachu bude opět vypadat jako nový, s původní žlutou fasádou z dob barona Nádherného

Na zámku v Adršpachu finišují práce na obnově čelní fasády. Obec za ni zaplatila necelých 5 milionů korun. Zámek měl v minulosti několik barevných odstínů. Zastupitelé spolu s památkáři se nakonec domluvili, že bude mít znovu svou původní světle žlutou barvu z doby barona Nádherného.

Před dvěma dny 03:21

Řada měst a obcí ještě nemá uzavřené smlouvy na dodávky energií v příštím roce. A budou muset šetřit

V Česku výrazně rostou výdaje za energie. Víc než doteď zaplatí i Královéhradecký kraj a řada měst a obcí. Přesná čísla zatím chybí, nové smlouvy totiž často ještě nejsou uzavřené. Už teď ale zástupci jednotlivých institucí odhadují, že za provoz úřadů, škol, domovů pro seniory nebo nemocnic zaplatí několikrát víc než doteď. Téma pro reportéra Václava Plecháčka.

Před dvěma dny 02:43

Letní lázeňská sezóna v kraji je zatím úspěšná. Ohrozit ji mohou ještě covid a vysoké ceny energií

Jak zatím vypadá podle provozovatelů lázeňských služeb sezóna v Královéhradeckém kraji? Letní pobyty mají z velké většiny obsazené. Je tomu tak i díky pacientům, kteří do lázní cestují na doporučení lékaře. Podrobnosti zjišťoval reportér Jakub Vik.

Před dvěma dny 01:58

Na rybníku Kačák ve Vrchlabí seká a hrabe trávu „obojživelný tank“. Díky tomu má být voda čistější

Rybník Kačák ve Vrchlabí by měl být čistší. Pracuje na něm speciální stroj. Odstranit má co nejvíce trávy, kvůli které je koupání a plávání obtížné. Trávu seká a hrabe 24 hodin denně a zůstat by tu měl nejméně do zítřejšího večera.

Před třemi dny 03:11

Do Josefova u Jaroměře míří milovníci metalu. Na festivalu Brutal Assault zahraje 150 interpretů

Do Jaroměře - Josefova na Náchodsku začínají přijíždět účastníci letošního hudebního festivalu Brutal Assault. Akce zaměřena na heavy metal začíná zítra, už dnes se ale otevírají kempy pro návštěvníky. Na jednotlivých pódiích zahraje 150 kapel, ty poslední v noci ze soboty na neděli. Aktuální informace nabízí reportér Václav Plecháček.

Před třemi dny 02:47

Provoz hradeckého KACPU končí. Ukrajinští uprchlíci před válkou ale bez pomoci nezůstanou

Ubývá lidí, kteří do Česka utíkají před válkou na Ukrajině. Krajská asistenční centra pomoci tak už nejsou tolik vytížená jako v minulých měsících a některá proto úplně zavírají. A dneškem ukončí činnost i hradecké asistenční středisko.

Před třemi dny 01:40

Zájem lidí o druhou posilující očkovací dávku proti covidu-19 v Královéhradeckém kraji dál roste

V Královéhradeckém kraji se nechalo za tři týdny očkovat druhou posilovací dávkou proti koronaviru přes dva a půl tisíce lidí a zájem dále stoupá. Od příštího pondělí by měl fungovat celostátní centrální rezervační systém. Například hradecká fakultní nemocnice k tomu rozšíří otevírací dobu svého očkovacího centra.

Před čtyřmi dny 01:52

Většina studentů středních škol má prázdniny, budoucí zahradníci v Kopidlně ale musí chodit na praxi

Místo opalovací louky dlouhé záhony plné květin, místo koupaliště tropický skleník. Studenti Střední školy zahradnické v Kopidlně tráví část prázdnin na letní praxi. Plejí školní skleníky, sklízí zeleninu, zavlažují a trhají květiny. Bez jejich pomoci by to podle mistrových možné nebylo. Rostliny totiž potřebují každodenní péči. Obzvlášť v současných velmi horkých dnech.

Před čtyřmi dny 02:56

Rozsáhlý stavební ruch v Jičíně otevírá dveře k poznávání historie lidského osídlení na tomto území

U bývalého zámku pod Čeřovkou v Jičíně archeologové zachytili tarasní zdi jezuitské zahrady a pravděpodobně i sušárnu ovoce se zbytky kachlových kamen.

Před pěti dny 01:44

Přibývá úrazů na elektrokoloběžkách, často na nich lidé jezdí bez ochranné helmy a pod vlivem

Lékaři v nemocnicích v Královéhradeckém kraji musí ošetřovat více úrazů po jízdě na elektrokoloběžkách. Při pádu nebo srážce si někteří lidé i těžce poraní hlavu, ruce nebo nohy. Jezdci totiž často nenosí ochranné pomůcky a také řídí pod vlivem alkoholu.