• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: V Česku přibývá dětí, kterým rodiče nejsou schopni zaplatit školní obědy. Stát navyšuje podporu

V České republice roste zájem o školní obědy zdarma. Stát pro rodiče ve složité životní situaci navyšuje podporu, nárůst zájemců o proplacení školních obědů pozorují zástupci neziskových organizací nebo jednotlivých škol.

02:14

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:04

Ve školách se stále častěji objevuje tandemová výuka. Dva učitele ve třídě si pochvalují i v Náchodě

Stovky škol v Česku postupně zařazují do rozvrhu tandemovou výuku. Jde o speciální druh výuky, kdy jsou ve třídě dva plnohodnotní učitelé, kteří si mohou práci rozdělit a víc se věnovat jednotlivým žákům. Noví učitelé se navíc při hodinách mohou učit od těch zkušenějších. Poprvé se párová výuka objevila například v jedné ze základních škol v Náchodě, po pár týdnech si ji učitelé chválí.

Dnes 03:20

Speciální siláž, seno, oves nebo lesní plody už navážejí hajní v Krkonoších do přezimovacích obůrek

V Krkonoších už hajní chystají přezimovací obůrky pro jelení zvěř. Kontrolují je a hlavně začínají navážet potřebné zásoby. Práce musí stihnout do příchodu zimy. Co vše je potřeba připravit, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Dnes 02:25

Novou primátorkou Hradce Králové bude Pavlína Springerová z Hradeckého demokratického klubu

Primátorkou Hradce Králové se stane Pavlína Springerová z HDK. Dohodla se na tom včera večer uskupení, která jednají o sestavení městské koalice - tedy koalice HDK a TOP09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Detaily zjišťoval reportér Jakub Vik, který jednání sleduje.

Včera 01:43

Drobní sadaři i větší ovocnářské firmy v hradeckém kraji zkoušejí prodat část úrody pomocí samosběrů

Část sadařů v Královéhradeckém kraji letos začala se samosběry jablek. Někteří vůbec poprvé. Reagují tak na růst cen energií a nejistý odbyt ovoce v průběhu sezóny.

Včera 02:07

Druhé kolo senátních voleb provázela nízká účast. Důvodem mohou být třeba i hranice volebních obvodů

Jen pětina voličů přišla v Královéhradeckém kraji volit senátory. Jde ale o průměrné číslo. V některých obcích přišla volit jen desetina, jinde naopak i polovina voličů. Proč? Někde možná i proto, že část Královéhradeckého kraje volí senátora za obvod 43 - Pardubice.

Včera 00:21

Hradecká fakultní nemocnice zavádí plošné používání respirátorů ve všech vnitřních prostorách

Fakultní nemocnice Hradec Králové s ohledem na nárůst počtu onemocnění COVID-19 v Královéhradeckém kraji a stoupající počet pacientů s COVID-19 hospitalizovaných ve FN HK od 4. října 2022 zavádí plošné požívání respirátorů FFP2 ve všech vnitřních prostorách nemocnice. Důvodem je snížení rizika přenosu infekčních chorob.

Před dvěma dny 03:22

Zachraňuj a tvoř! Festival recyklovaného designu v Josefově aneb Odpad jako kreativní materiál

Zkoušeli jste někdy z nějaké nepotřebné věci vyrobit něco, co se dá ještě použít? Třeba si z PET lahve udělat šperk? Takové a mnoho dalších nápadů nabízí unikátní festival recyklovaného designu, který se koná v Josefově u Jaroměře. Cílem organizátorů je ukázat, jak se ze starých spotřebičů dá vyrobit cokoliv jiného, třeba moderní lampa.

Před dvěma dny 02:17

Některé dětí uprchlíků z Ukrajiny studují souběžně hned dvě školy. Českou i tu ve své rodné zemi

Některé děti uprchlíků z Ukrajiny studují momentálně dvě školy. Ze zákona musí chodit do té české, současně se ale snaží na dálku zvládnout učivo ve své rodné zemi. To pro případ, že by se tam v dohledné době s rodiči vrátily. Jak je to pro děti náročné? To zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Před dvěma dny 02:07

Hradecká fakultní nemocnice hledá dárkyně mateřského mléka. Tamní mléčná banka ho má nedostatek

Královéhradecké fakultní nemocnici chybí mateřské mléko. Hledá proto nové dárkyně a nabízí jim za to i nově benefity. Jak chce nemocnice nové dobrovolnice k dárcovství motivovat, to zjišťovala reportérka Jana Házová.

Před třemi dny 02:05

Trutnovská pečovatelská služba dokončila testování senzorů, které mají upozornit na pády seniorů

Seniory v Trutnově, u kterých hrozí riziko pádu, hlídají senzory. Trutnovská pečovatelská služba má za sebou zkušební provoz nové technologie v několika domácnostech a výsledky si pochvaluje. Pro bezpečnost seniorů je to prý výborná věc a navíc i ekonomicky únosná. Systém by se do budoucna mohl objevit v desítkách domácností po městě.