Mozaika
Před týdnem

Poslechněte si podcast: V čelistech žraloka. Losangelskou vilu připomínající mayský chrám obestírají mnohá tajemství

Rozevřenou tlamu velkého bílého žraloka připomíná fasáda Sowdenova domu v Los Angeles. Navrhl ho Frank Lloyd Wright Jr., který od svého slavného otce převzal fascinaci mayskými ruinami. Na jeho prohlídku zve Adam Štěch.

08:13

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 13:20

Roztáčíme kola! Automatické mlýny v Pardubicích dnes začínají novou etapu své existence

Víc než 110 let stojí v Pardubicích nad řekou Chrudimkou první z pardubických staveb Josefa Gočára. Monumentální areál Automatických mlýnů, které architekt navrhl pro bratry Winternitzovy, pracovaly do roku 2013, kdy v nich byl ukončen provoz. A dnes, po 10 letech, místo znovu ožívá.

Včera 05:24

Dům umění – cesta k nové architektuře

Ostravě na cestě k velkoměstu v době první republiky a jejímu nejznámějšímu starostovi Janu Prokešovi je věnován nový seriál Mozaiky. Tématem druhého dílu je Dům umění, jehož výstavu Jan Prokeš inicioval.

Včera 05:41

Nová radnice – monumentální projekt vzbuzující kontroverze

Prvorepublikový politik, redaktor, milovník i sběratel umění a podporovatel stavby moderní architekty a také nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš doposud zůstával mimo zájem historiků i veřejnosti. Mozaika mu věnuje nový seriál, a stejně tak Ostravě na její cestě k velkoměstu. V první díle se zaměříme na Novou radnici, kterou se podařilo Janu Prokešovi prosadit navzdory politické opozici.

Včera 05:55

Sjezd moravských bibliofilů v Ostravě v době první republiky

Prvorepublikový starosta Ostravy Jan Prokeš miloval výtvarné umění, divadlo, rád četl a podporoval rozmach bibliofilství. A právě bibliofilství je věnován třetí díl seriálu inspirovaném monografií o Janu Prokešovi. Zavítáme do Domu umění Otravy, kde se konal 4. sjezd moravských bibliofilů.

Včera 05:51

Kuboexpresionistické krematorium jako nové duchovní centrum

Kuboexpresionistické krematorium v centru městského hřbitova Ostravy představovalo pokus vytvořit nové duchovní centrum moderní republikánské společnosti. To je téma šestého a závěrečného dílu seriálu věnovaného prvorepublikovému starostovi Ostravy Janu Prokešovi a Ostravě na její cestě k velkoměstu.

Včera 06:06

Hornický dům a palác Moravskoostravské spořitelny

Hornický dům a palác Moravskoostravské spořitelny jako dva příklady prvorepublikových reprezentativních budov Ostravy, které měly poukázat na architektonickou i urbanistickou vyspělost města. To je téma pátého dílu seriálu věnovaného prvorepublikovému a také nejznámějšímu starostovi Ostravy Janu Prokešovi a Ostravě na její cestě k velkoměstu.

Včera 05:35

„Prokešovec“ jako sociální bydlení

Prvorepublikový politik, redaktor, milovník a sběratel umění a podporovatel stavby moderní architekty a také nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš usiloval o zlepšení životní úrovně obyvatel Ostravy. Čtvrtý díl seriálu o této osobnosti a Ostravě na cestě k velkoměstu je věnován projektu sociálního bydlení, objektu zvanému „Prokešovec“.

Před dvěma dny 05:20

Film Hadí plyn nastavuje zrcadlo evropskému kolonialismu i migrační krizi

Etablovaný divadelní režisér David Jařab přichází po třinácti letech s novým filmem. Jmenuje se Hadí plyn a v jeho pozadí stojí novela Josepha Conrada Srdce temnoty. „Román mě oslovil svou nejednoznačností. Není jednoduché ho uchopit, ale zároveň se dokáže naformátovat do jiného času,“ vysvětluje. V roce 2011 knihu adaptoval pro divadlo, ale měl pocit, že s tématem ještě není hotov. Proto teď vypouští Hadí plyn.

Před třemi dny 16:25

Od populárního blogu na divadelní prkna. Žena filmového kritika doputovala do Studia Palm OFF

Anonymní blog nazvaný Žena filmového kritika si získal nejen popularitu mezi čtenáři, jeho knižní vydání bylo dokonce oceněno Magnesií Literou. A podle něj teď vznikla v pražském Divadle pod Palmovkou popkulturní groteska o úskalích manželského soužití obyčejné ženy s intelektuálem.

Před čtyřmi dny 15:54

Podzimní JazzFestBrno otevře koncert Ondřeje Pivce s projektem Greatest Hits 4000

Norská kapela Jaga Jazzist, český Concept Art Orchestra, či spojení předního amerického big bandu Clayton-Hamilton Jazz Orchestra se zpěvákem Danem Bártou nabídne podzimní část celoročního festivalu JazzFestBrno. A odstartuje ho za týden – v úterý 3. října v brněnském Divadle Husa na provázku hráč na hammondovy varhany, skladatel, producent a držitel Grammy Ondřej Pivec