Výlety
21. říjen 2023

Poslechněte si podcast: V budově bývalé sirkárny ve Velkém Újezdu je dnes muzeum se třemi expozicemi

Velký Újezd se nachází na Olomoucku v jižním podhůří Oderských vrchů. Nově byste v něm našli Muzeum Sirkárna. Ve Velkém Újezdu se totiž od poloviny 19. století až do roku 1906 vyráběly zápalky. Konkrétně v domě č. 192, který se postupně vrací do své původní podoby. Stálé muzejní expozice přitom nabízí hned tři.

03:30

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:14

Pražské Klementinum hostí Jubilejní výstavu betlémů. Představuje i třímetrový mechanický betlém

V prostorách pražského Klementina se koná Jubilejní výstava betlémů. Je českým příspěvkem k celosvětovým oslavám 800. výročí, kdy vůbec první betlémskou scénu postavil svatý František z Assisi. Výstava se koná jednou za sto let a navazuje tak na Jubilejní výstavu z roku 1923. Speciálně pro tuto příležitost byl vytvořen třímetrový vyřezávaný mechanický betlém.

Včera 03:21

Jediná plující hotelová loď v Česku má jméno Florentina. Kotví v Litoměřicích

Hotelová loď Florentina kotví v přístavišti v Litoměřicích na severu Čech, odkud vyplouvá na cesty po Labi i Vltavě. Postavena byla v roce 1980 v Berlíně, plavila se po řekách německých i holandských. Než připlula v roce 2008 do České republiky, stála tři roky v kopřivách poblíž Vídně. Proto musela projít kompletní rekonstrukcí.

Před dvěma dny 03:33

Jedna z nejkrásnějších alejí u nás vede na vrchol Uhlířského vrchu v Bruntále

Alej roku 2022. Tímto titulem se právem pyšní čtyřřadá lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále v Moravskoslezském kraji. Místní i přespolní obdivovatelé této přírodní krásy ji v anketě, kterou každoročně vyhlašuje nezisková organizace Arnika, vyslali až na pomyslný vrchol. A těm, kteří s pokorou vystoupají alejí až k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné, nezbývá než souhlasit.

Před třemi dny 03:11

Největší expozici o Krkonoších najdete ve Vrchlabí. Originálně vypráví příběh hor a jejich obyvatel

Klášter ve Vrchlabí je komplex barokních budov chráněný jako kulturní památka. Dnes v něm sídlí Krkonošské muzeum Správy KRNAP s Příběhem Krkonoš. Neotřele, s využitím moderních technologií dokumentuje příběh našich nejvyšších hor, a to jak s ohledem na jedinečnost přírody, tak i vztah člověka ke zdejšímu přírodnímu bohatství. A je samozřejmě i poctou tajemnému Duchu hor, Krakonošovi.

Před třemi dny 03:05

Novodobý menhir u středočeské obce Mořinky přitahuje ezoteriky i milovníky krásné přírody

U středočeské obce Mořinka nedaleko Karlštejna byl poslední den roku 1999 vztyčen novodobý menhir. Stojí na místě, které bylo už v dobách Karla IV. známé magickou silou a energetickým vyzařováním. Dnes tento tři metry vysoký a pět tun vážící solitér přitahuje všechny zájemce o krásnou přírodu i tajemno.

Před čtyřmi dny 03:13

Ždírec na Plzeňsku má nevšední zoologickou zahradu. V tamním lese potkáte zvířata ze dřeva a kovu

Na jižním Plzeňsku se nedaleko Blovic nachází obec Ždírec. A v tamním lese najdete unikátní zoologickou zahradu. Nejde totiž o zoo v pravém slova smyslu. Zvířat je tam sice nepočítaně, ale ve skutečnosti nejsou živá. Všechna jsou vyrobená ze dřeva a kovu. Jde přitom pouze o živočichy, které můžete v českém lese potkat.

Před pěti dny 02:46

Z rozhledny v Mokré-Horákově dohlédnete až na Pálavu. Slavkovské bojiště je odtud jako na dlani

Rozhledna nemusí být vysoká, pokud stojí na dobrém místě. Právě takovou mají v Mokré-Horákově na Brněnsku na jižní Moravě. Původně tam stát neměla. Ale při budování vodárenského objektu přišla projekční kancelář s nápadem postavit i vyhlídkovou věž. Z volně přístupné rozhledny můžete vidět slavkovské bojiště i nedaleký lom.

Před šesti dny 03:33

Projděte se Krajem Slavatů. Krásnou přírodou okolo Luže vás provedou nové naučné stezky

Luže je malebné městečko na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Obklopené je krásnou přírodou, mírnými kopci a údolími řek Novohradky a Krounky. Letos na podzim se v Luži otevřela nová naučná stezka. Jmenuje se Krajem Slavatů a čtyři okruhy vedou nejen do města, ale také na okolní vyhlídky, lesní cesty a k zajímavým památkám. Šité jsou na míru nejen pěším turistům, ale také cyklistům nebo běžcům.

Před týdnem 03:23

Nad Rokytnicí nad Jizerou vyrostly v lesoparku Hlídka na Stráži čtyři pozoruhodné vyhlídky

Na vrch jménem Stráž nad Rokytnicí nad Jizerou v Libereckém kraji lákala turisty v minulosti vyhlídka Strážník. V roce 2021 vyrostl na vrcholu kopce působivý vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži. Zahrnuje čtyři nové vyhlídky nazvané Horník, Liška, Ovce a Medvěd.

Před týdnem 03:17

Knihovna Latinské školy v Jáchymově obsahuje největší sbírku řetězových knih ve střední Evropě

V Jáchymově na Karlovarsku vznikla na začátku 16. století Latinská škola. Vzdělávala syny z bohatých rodin. Po téměř stoletém fungování byla zrušena, ale její knihovna byla pečlivě uschována na půdě jáchymovské radnice, kde zůstala dlouhých 250 let. Na radnici najdete sbírku vzácných knih i dnes. Z půdy se ovšem přesunula do krásných renesančních výstavních prostor v přízemí.