Zprávy pro Pardubický kraj
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: V Brandýse nad Orlicí se zřítila další část skály na příjezdu od Perné

Po silných deštích se uvolnil kus skály v Brandýse nad Orlicí u příjezdu ve směru od obce Perná. Město začalo situaci hned řešit a svah provizorně nechalo zabezpečit. Budou ale potřeba větší zásahy, aby padající kamení neohrožovalo auta a často projíždějící cyklisty.

02:26

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 03:13

Poděbradská ulice v Pardubicích je po několika měsících otevřená. Další omezení bude na jaře

Dopravu v Pardubicích v posledních měsících značně komplikuje několik uzavírek a dopravních omezení. Ta se totiž v některých případech týkají hlavních tahů, které denně využívají tisíce řidičů. Ode dneška je ale krajské město o něco málo průjezdnější. Otevřená je totiž Poděbradská ulice v místní části Trnová.

Dnes 02:23

Hlinsko má vlastní planetu, vezme návštěvníky i do oka tornáda

Sedmimetrový model Země, obří vysavač nebo cesta vody od pramene po koupelnu. To je jen malá ochutnávka toho, co nabízí Planeta Hlinsko. Nové vzdělávací centrum, které má přilákat nejen školy, ale všechny, co zajímá věda a technika. Hlinsko sází na interakci, takže si návštěvníci můžou fyziku, geologii nebo jiskření elektronů vyzkoušet na vlastní kůži.

Před dvěma dny 03:06

Manželé zpestřují výlety s dětmi vlastními pohádkami. Přetavili je na podcast

Manžele Strejčkovi z České Třebové vytvořili unikátní projekt Pohádková místa v Česku. Na stejnojmenném webu tak lidé najdou pohádky, které se vážou k určitým místům na Českotřebovsku, jeho okolí i ve vzdálenějších částech republiky. Manželé je navštívili se svými dětmi a ke každému vymysleli příběh.

Před třemi dny 02:11

Plovoucí vrtná souprava pracuje v Pardubicích na stavbě nejdelšího silničního mostu v Česku

Po hladině Labe v Pardubicích se pohybuje speciální vrtná souprava. S její pomocí hloubí dělníci do dna řeky základy pro konstrukci, která poslouží ke stavbě nejdelšího zavěšeného silničního mostu v Česku. Ten bude součástí severovýchodního obchvatu krajského města. Jeho pilíř bude vysoký 60 metrů a délka zavěšené mostovky přes Labe a jedno jeho slepé rameno přes 250 metrů.

Před pěti dny 02:16

Pardubice obnovují alej v Jahnově ulici, stromy vysadí novou metodou

V Pardubicích začala po letech příprav obnova aleje v Jahnově ulici. Za jeden den dřevorubci pokáceli 26 třešní, které v lokalitě neprospívaly. Nově tam budou akáty vysazené metodou, která je v krajském městě novinkou.

Před šesti dny 00:28

Chrudim nekoupí hotel Bohemia, zkusí u něj sama postavit parkoviště

Chrudim odstoupí od nájemní smlouvy na výstavbu parkoviště u hotelu Bohemia, kterou uzavřela se společností Homa holding v roce 2012. Podle radnice neplní své závazky a podzemní parkování stále nevzniklo. Zároveň město zpracuje možnosti výstavby parkovacího domu ve vlastní režii, schválili zastupitelé.

Před týdnem 05:00

Z bývalého mlýna se stává společenské, kulturní a vzdělávací centrum

Pardubické Automatické mlýny se znova nadechnou. Z cihlového skvostu architekta Josefa Gočára se možná stane nové kulturní centrum Pardubic.

Před týdnem 03:22

Betonový kolos s rezavým pláštěm ukrývá galerii i vzdělávací centrum

Nová budova vyrostla na místě bývalého skladu mouky. Je z probarveného betonu a částečně také z červených cihel. Svůj domov tam našla městská galerie GAMPA a vzdělávací centrum SFÉRA. V bývalém průmyslovém areálu ho postavilo město na pozemku, který koupilo v roce 2017 od majitele mlýnů Lukáše Smetany.

Před týdnem 03:17

Nový majitel Automatických mlýnů dává areálu jasný impuls

V roce 2016 přišel soukromý investor. Nový majitel architekt Lukáš Smetana dal areálu jasný směr. Na prohlídku tenkrát přijel s manželkou vlakem a ze začátku ho nikdo moc nebral vážně. Nakonec mlýny za 22 milionů od firmy Goodmills odkoupil, s celou rodinou se následně přistěhoval do Pardubic a začal plánovat, jak se stavbou od Josefa Gočára i s celým areálem naloží. „Chtěli bychom do roku 2023 zrekonstruovat celý tento areál,“ řekl tehdy.

Před týdnem 03:23

Monumentální cihlová budova se proměnila v Gočárovu galerii

Hlavní dominantou celého areálu, kde se více než sto let mlela mouka, je budova z červených cihel od Josefa Gočára. Tam se teď z pardubického zámku přestěhovala krajská Východočeská galerie. Pod novým jménem - Gočárova galerie - tak začala její nová etapa v objektu, který je už od roku 2014 národní kulturní památkou.