Návraty do minulosti
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: V bitvě u Sudoměře Husité poprvé sestavili svou pověstnou vozovou hradbu

Na půl cesty mezi Pískem a Strakonicemi leží Sudoměř, místo jedné z nejvýznamnějších bitev naší historie. Roku 1420 tudy prchalo husitské vojsko z Plzně do nově budovaného Tábora.

02:08

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Dnes 01:50

Parovůz Josefa Božka se podobal kočáru. Úspěšnou exhibici zkazila průtrž mračen a ukradené vstupné

Vynálezce a průkopník české techniky Josef Božek se zhlédl ve vývoji parního stroje. Do jeho stavby vložil všechny svoje peníze a nadělal si i velké dluhy, protože pevně věřil v použití svého vynálezu v továrnách i v dopravě.

Včera 01:56

Druhá republika netrvala ani šest měsíců, ale stihla přinést zásadní změny

Jako druhá republika je označováno Československo v období mezi 1. říjnem 1938 a 15. březnem 1939. Po územních ztrátách v důsledku Mnichovské dohody se náš stát zmenšil zhruba o třetinu. I když druhá republika netrvala ani šest měsíců, nastaly během tohoto období celkem zásadní změny.

Před dvěma dny 01:55

Rok 1848 byl v Evropě ve znamení revolucí, které se přehnaly celým kontinentem. Příčin bylo mnoho

Vzestup liberálních ideálů, nacionalismu, společenské změny v důsledku pokračující průmyslové revoluce a naproti tomu v mnoha zemích rigidní politické systémy. To vše bylo příčinami roku 1848.

Před třemi dny 01:34

Vedlejším produktem činnosti lékaře Jana Jánského byl objev čtyř krevních skupin

Jako objevitel základních čtyř krevních skupin bývá často uváděn český lékař Jan Janský. Jak to ale u přelomových objevů bývá, skutečnost je komplikovanější.

Před čtyřmi dny 01:46

Sidonie Nádherná jako jedna z prvních žen u nás řídila automobil a byla femme fatale velkých umělců

Baronka Sidonie Nádherná, na svou dobu nebývale moderní žena, se narodila 1. prosince 1885. Jako jedna z prvních žen u nás řídila automobil, touha po cestování ji zavedla do dalekých krajin a byla také pravou „femme fatale“ významných umělců.

Před týdnem 01:42

Nejvhodnějším místem pro vybudování Zoo Praha měl být vltavský ostrov Štvanice

Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady, a to u příležitosti sňatku korunního prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky.

Před týdnem 01:47

První elektricky osvětlené divadlo v Evropě bylo v Brně. Původní žárovka je tam k vidění dodnes

Ničivá pohroma bývá někdy prvním krůčkem k pokroku. Své o tom vědí brněnští divadelníci. Roku 1870 totiž plameny zpustošily tamní divadlo Reduta na Zelném rynku.

Před týdnem 01:58

Bitva u Kresčaku: Český král z boje neutekl. Bojoval i slepý a strach měl jen o syna

Je těžké si představit, že válka může trvat sto let. Právě tak však bývá označován konflikt mezi Anglií a Francií, který trval dokonce 116 roků.

Před týdnem 02:10

První přístroj na výrobu čoček Otto Wichterle sestavil z dílků dětské stavebnice Merkur

Zákruty životní cesty prostějovského rodáka Otto Wichterleho mnohokrát ovlivnila náhoda. Dřív než začal chodit do školy, spadl do močůvky a málem utonul. Dlouho se zmítal v horečkách a doktoři mu předpovídali rok života.

Před týdnem 01:57

První dostihy se v Praze konaly v roce 1835. Závodiště v Chuchli se stalo jejich mekou až později

První moderní koňské dostihy na našem území se konaly 12. dubna roku 1835 v Praze. Uskutečnily se v Královské oboře a trať měřila jednu anglickou míli.