Návraty do minulosti
13. duben 2023

Poslechněte si podcast: V bitvě u Sadové Rakousko fatálně podcenilo sílu pruské armády

Bitva u Hradce Králové 3. července 1866, jinak též na Chlumu či u Sadové, byla rozhodující bitvou prusko-rakouské války.

01:55

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Včera 02:06

Lázně Luhačovice působí jak z pohádkového světa. Může za to mix zdobné secese s karpatským folklórem

Lázně Luhačovice jsou vyhlášené vodními prameny, které léčí hlavně dýchací a oběhové potíže. Jsou ale proslulé i jedinečnou architekturou, které dominují lázeňské vily a domy architekta Dušana Jurkoviče.

Před čtyřmi dny 01:45

První arcibiskup Arnošt z Pardubic: Pohledný muž s evropským rozhledem a jeden z kandidátů na papeže

Ve středověku byla křesťanská víra základem veškerého života. Za vlády Jana Lucemburského se katolíci v českých zemích dočkali prestižního postavení – z pražského biskupství se roku 1344 stalo arcibiskupství.

Před pěti dny 02:02

Slovanská epopej: Největší plátna mají 48 metrů čtverečních. Podmínka Muchy zatím nebyla splněna

Série dvaceti monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami našeho národa. Autorem tohoto cyklu je Alfons Mucha, který obrazy maloval na zámku Zbiroh neuvěřitelných 18 let.

Před šesti dny 02:05

Babinský jako legendární loupežník? Zloděj Venca se ve vězení napravil a pracoval coby zahradník

Václav Babinský alias Venca z Pokratic, se narodil 20. srpna roku 1796. I když se do české historie zapsal jako legendární loupežník, z dnešního pohledu byl vcelku bezvýznamným zločincem.

Před týdnem 02:11

Kostku cukru známe od 19. století. Jaké neštěstí předcházelo jejímu zrození?

Kostka cukru se zrodila se v Dačicích. Vymyslel ji ředitel místního cukrovaru, Švýcar Jacob Christoph Rad, na podzim roku 1841. Ale prsty – a to doslova – v tom měla jeho žena Juliana.

Před týdnem 02:10

Polka, maděra či nimra. Kdo byla první průkopnice legendárního českého tance?

Legenda o tom, jak vznikla polka, má několik verzí. Nejrozšířenější z nich vypráví o jisté Anně Chadimové, která je považována za autorku tohoto tance.

Před týdnem 01:51

Dvojnásobná česká královna Eliška Rejčka krátkými manželstvími získala četná panství

Ne mnoha lidem se poštěstí stát se králem nebo královnou. Polské princezně Elišce Rejčce se to podařilo dokonce dvakrát.

Před týdnem 02:07

Habáni žili v uzavřených komunitách. Měli pokrokové myšlenky a zbytky komunit žijí v Kanadě a USA

Habáni byli potomci německých novokřtěnců, tedy příslušníků reformačního hnutí, které vzniklo v polovině 16. století. Protože bývali mimořádně velké postavy, dodnes se slovo habán užívá ve smyslu vysoký člověk.

Před týdnem 01:53

Stal se v Číhošti zázrak? Farář Josef Toufar byl za to brutálně umučen

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince 1949. V kostelíku v Číhošti u Ledče nad Sázavou mluvil při mši z kazatelny farář Josef Toufar. Vtom se na oltáři rozkýval půlmetrový kříž.

Před 2 týdny 02:02

Atentát na Heydricha: Gabčíkovi v rozhodující chvíli selhal samopal

Operace Antropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek z Anglie na území Protektorátu Čech a Moravy za 2. světové války. Úkolem byl demonstrativní čin, který měl dát Spojencům i světové veřejnosti najevo, že československý národ se nesmířil s německou okupací.