- Podcasty
- Houpačky
Poslechněte si podcast: V 16 letech popíšu buňku, ale nevím, že to, co se mi děje, je deprese, říká dětská psychiatrička
„Sebevražedné myšlenky děti často svěřují kamarádům. Mezi dětmi a rodiči je třeba zlepšit komunikaci, aby se víc mluvilo o úplně obyčejných věcech. Rodiče, jejichž děti se pokusí o sebevraždu, bývají v naprostém šoku a vůbec o vážnosti situace neví,“ říká Miroslava Flemrová, ředitelka Domu tří přání, která v doprovodu dětské psychiatričky Luciy Vaškové přišla do Houpaček.
Houpačky
Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.
Děti baví hračka zhruba tři týdny, pak si přijdou pro novou, říká zakladatelka Půjčovny hraček
„Rodiče často rozhodují mezi zážitky a hračkami, nemají kolikrát peníze na obojí. A hračky dětem můžou dopřát díky nám. Pomáháme rodičům, kteří svoje děti chtějí rozvíjet, i těm, kteří musí šetřit každou korunu,“ říká Jana Lipovská, která se inspirovala ve vídeňské půjčovně. V Ostravě spolu s Kateřinou Dvořáčkovou založila půjčovnu a hračky teď rozesílají do celého Česka.
Dítě přirozeně problém se svým tělem nemá, naučí ho to až jeho okolí, říká psycholog Jan Kulhánek
Ty jsi ale tintítko! Janička je naše baculka. Máš uši jako zajíček ušáček. Houpačky se věnovaly vztahu dětí k jejich tělu. „Proč bychom se měli kriticky vyjadřovat ke vzhledu našich dětí, když se stejně ještě mnohokrát změní? Když už hodnotíme, buďme pozitivní a vyšleme zprávu, že naše dítě je takhle nejlepší, jaké mohlo být,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.
Za kaz na stálých zubech si může každý sám, za kazy na mléčných jsou zodpovědní rodiče
„První kontakt se zubařem by neměl být na lékařské pohotovosti s bolestí – to trauma s dětmi roste celý život. Snažím se, aby naše setkání bylo v klidu, zvu si do ordinace školy i školky, aby děti viděly, jak to tam chodí, a to prostředí trochu poznaly,“ říká dětská stomatoložka Eva Míšová.
Děti do šesti let na trampolínu nepatří, jejich tělo ten nápor nemůže zvládnout, říká pediatrička
Zlomeniny z trampolín, úpaly a úžehy i tonutí – začíná doba letních úrazů. Topení je hned po úrazech druhá nejčastější příčina dětských úmrtí. „Nejhorší situace jsou zahradní party, na kterých je spousta lidí a všichni hlídají všechny. A po čtvrt hodině se zjistí, že Janička leží na dně bazénu,“ říká pediatrička Dominika Štefflová, kterou můžete potkat na dětské ambulanci.
Nedaří se kojení? Nebojte, nejste v tom sama, uklidňují mámy
Do Houpaček si Martina Poliaková pozvala mámy Marcelu a Terezu a povídaly si o svých zkušenostech s kojením. Shodly se, že je to jedno z nejdůležitějších témat prvních měsíců mateřství, ačkoli je při přípravách na příchod miminka většinou v mírném zákrytu za porodem. Případné komplikace se pak řeší ve stresu a mohou vést k pocitům selhání.
„Bude se ti trochu stýskat a je to tak v pořádku.“ Jak připravit děti na tábor nebo školu v přírodě?
Léto je mimo jiné i časem odloučení dětí od rodičů, obdobím táborů a odjezdů z domova na delší čas. „Je dobře, když si dítě ověří, že i jinde než doma se může mít fajn. Pokud ale už dopředu avizuje, že jet nechce a že ví, že to nezvládne, nenuťte ho,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.
Nečekejte, až se porodnická zařízení dokonale změní k lepšímu. Když víte, jak to chcete, udělejte to
„Dobrý porod je takový, po kterém se matka cítí dobře, což ovlivňuje i její dítě. Dobrý porod může být jakýkoli,“ říká Petra Sovová, zakladatelka Hnutí za aktivní mateřství. „Může to být císařský řez, může to být i situace, po které matka nebo dítě potřebuje intenzivní péči. Jde o to, jak probíhá komunikace, jak je nebo není nabízena a kdo a jak matku procesem provede.“
Kdyby si děti mohly samy budovat svoje okolí, bylo by plné bludišť a skrýší, říká sociální geograf
Prostor ideálního dětského hřiště by měl obsahovat tzv. volné věci, to se ví už od 70. let minulého století. „Věci, které můžou děti vzít a někam přesunout, nakládat s nimi, jak chtějí. Na hřištích v u nás tyhle věci většinou úplně chybí,“ říká Daniel Kaplan.
„Nemám tě rád!“ často u dětí znamená „Prosím, pojď ke mně blíž, není mi dobře.“
„Nenávist je emoce, kterou u svých dětí těžko snášíme. Ale ať už chceme, nebo ne, přichází a dítě ji prožívá. Období vzdoru je zdravé a fyziologické. Je dobře, že přichází. Jde jen o to, co s ním my jako rodiče uděláme,“ říká Kateřina Králová, speciální pedagožka, lektorka a autorka Nevýchovy.