Doktorská rada
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Užívání hormonální antikoncepce je vhodné prodiskutovat i se svým praktickým lékařem

V posledních desetiletích došlo k velkému rozvoji antikoncepce jako takové. Jsou nejrůznější druhy i způsoby užívání. Mezi nejoblíbenější ale stále patří antikoncepce hormonální. Ovšem její užívání může mít následky nejen na přírodní prostřední, ale hlavně na zdraví ženy, která antikoncepci používá. Žena, která hormonální antikoncepci používá, by se měla o možných zdravotních následcích poradit nejen se svým gynekologem, ale i se svým praktickým lékařem.

02:58

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před šesti dny 03:17

Syndrom karpálního tunelu se projevuje bolestí i sníženou pohyblivostí

Dnes si náš život bez počítačů nedovedeme představit. Ovšem počítače způsobují nejen unavené oči, ale také nejrůznější bolesti rukou. Držení myši od počítače je práce ve vynucené poloze. Dlouhodobě máme ruku nastavenou nepřirozeně a to může způsobit nejen tzv. tenisový loket, ale mnohem častěji syndrom karpálního tunelu. Bolestivě postihuje oblast zápěstí.

Před týdnem 03:13

Ideální dovolená? Dopřejte tělu to, co potřebuje

Dovolená může být cestou za poznáním nebo časem, který věnujete například malování nebo opravě střechy. Pokud si ale chcete opravdu odpočinout, musíte dodržet několik zásadních pravidel. V úvahu byste totiž měli brát nejen finanční možnosti, ale především potřeby Vašeho těla i zdravotní kondici.

Před 2 týdny 03:16

Zánět močového měchýře se často objeví po prochladnutí

Pozor na močový měchýř a močové cesty bychom měli dávat především na jaře, kdy se často střídají teploty a můžeme lehce nastydnout. Právě nastydnutí bývá hlavní příčinou zánětů močového měchýře a močových cest. Důležité je proto vhodné oblečení i obuv. Součástí prevence je také dostatečný pitný režim.

Před 3 týdny 03:06

Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle

Mezi nepříjemná virová onemocnění patří tzv. pásový opar. Ve své podstatě se jedná o zánět nervových zakončení, který se může objevit kdekoliv na těle. Léčba antivirotiky pomůže pouze při včasném nasazení. Pomohou i vitaminy skupiny B.

26. duben 2023 03:18

Při zánětu spojivek oči nenamáhejte a držte se spíše v přítmí

Zánět spojivek na jaře trápí především alergiky, ale může postihnout kohokoliv. Může vzniknout i z velkého namáhání očí – například při dlouhém dívání se do monitoru nebo v případě, že jsou oči dlouho vystaveny silnému větru nebo prudkému slunci. Nejčastěji se ale zánět spojivek vyskytuje jako infekce spojená s rýmou.

19. duben 2023 02:45

Mononukleóza se nedá přechodit! Léčba dietou trvá nejméně půl roku

Mononukleóza je infekční virové onemocnění, které postihuje funkci jater. Přenáší se kapénkovou nákazou a často začíná podobnými symptomy jako běžné chřipkové onemocnění nebo angína. Léčí se především dlouhodobou jaterní dietou a klidem.

12. duben 2023 03:11

Svrab je nepříjemný kožní problém, který se v současnosti rychle šíří

V současnosti se populací na našem území šíří nepříjemný kožní problém, známý jako tzv. svrab. Nejedná se o onemocnění jako takové, ale napadení kůže zákožkou svrabovou. Tento parazit není okem běžně viditelný, zato dokáže způsobit velké nepříjemnosti.

5. duben 2023 03:25

Kožní plísně řešte co nejdříve. Jako první pomoc pomůže i ocet

Léto a koupání je ještě v nedohlednu, a tak si možná rádi zaplavete alespoň ve veřejném plaveckém bazénu. To je sice pro dobrou tělesnou kondici ideální sport, jenomže s tím souvisí i riziko kožní infekce. Nejlepší je samozřejmě prevence, a proto bychom alespoň ve sprchách bazénu měli mít ochrannou obuv.

29. březen 2023 03:25

Spolu s plánováním letní dovolené na slunci si zkontrolujte mateřská znaménka

Začíná jaro a většina lidí právě v tuto dobu plánuje letní dovolenou, obzvláště pokud chtějí jet k moři. V rámci prevence našeho zdraví bychom ale neměli pouze pořizovat kvalitní krémy na opalování. Právě nyní je totiž nejvyšší čas zkontrolovat mateřská znaménka. Ke kožnímu lékaři je lepší zajít zbytečně než pozdě.

15. březen 2023 03:14

Opary jsou signálem oslabené imunity

Je období různých viróz a s tím mohou souviset i nepříjemné opary. Stačí rýma, nachlazení anebo nějaká psychická zátěž, například, když se hodně rozčílíte, a může se opar objevit. Na vznik oparů má zásadní vliv naše imunita. Jako prevence pomáhá dostatek vitamínu B.