- Podcasty
- Úžasné životy

Poslechněte si podcast: Kristina Taberyová podle Iva Mathého
V Úžasných životech zavzpomíná někdejší generální ředitel České televize Ivo Mathé na režisérku a dramaturgyni Kristinu Taberyovou. Znali se už od společných studií na pražské AMU, znovu se pak pracovně sešli v České televizi, kde hloubkou svých znalostí a pozitivním působením inspirovala spoustu kolegů. Ve vzpomínkách Iva Mathého zůstává Kristina Taberyová jemnou korektní dámou, zároveň však velmi tvůrčí osobností.
Úžasné životy
Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.
Ota Pavel podle Slávky Kopecké
Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.
Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové
Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?
Úžasné životy: Jiří Kodet podle Vladimíra Procházky
Pocházel z hereckého rodu, vystudoval DAMU, hrál v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v pražském Činoherním klubu a později v Národním divadle. Ztvárnil několik nezapomenutelných filmových rolí a svou eleganci a noblesu dokázal střídat s cholerickými výstupy. Na herce Jiřího Kodeta vzpomíná jeho dlouholetý kolega, dramaturg a později ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka při příležitosti dvacetiletého výročí jeho úmrtí.
Úžasné životy: Jan Schmid podle Martina Dejdara
Člověk, který přesně věděl, co chce a co nechce, takový byl zakladatel legendárního Studia Ypsilon Jan Schmid - herec, režisér, autor a také výtvarník. Miloval kouzlo nečekaného a v divadle dokázat vytvořit tvůrčí a především týmovou atmosféru. Na Jana Schmida v dalším díle Úžasných životů zavzpomíná dlouholetý člen Ypslonky Martin Dejdar.
Karel Svoboda podle Petra Koláře
Člověk s obrovským talentem, ale také disciplínou. Muž, který měl rád svůj klid, ale uměl si užívat život. Autor nestárnoucích hitů i filmových melodií - takový byl Karel Svoboda. Pro Petra Koláře byl prý navíc "pražským tátou". Na společné chvíle zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.
Vladimír Dvořák podle Davida Krause
Vladimír Dvořák byl výjimečnou tváří československé televizní zábavy druhé poloviny 20. století. Herce, textaře, konferenciéra a moderátora si lidé nejvíce spojují s televizním pořadem Televarieté, kde zářil společně s Jiřinou Bohdalovou. V Úžasných životech na něj zavzpomíná muzikant David Kraus, pro kterého byl Vladimír Dvořák v mnoha směrech vzorem.
Jan Kačer podle Ivana Krejčího
Jan Kačer byl bezesporu renesanční osobností českého divadla a filmu. Zanechal hlubokou stopu nejen svými filmovými postavami ve snímcích Evalda Schorma nebo Františka Vláčila, ale také svou režijní tvorbou, která proslavila především Činoherní klub. O svůj um a zkušenosti se velkoryse dělil se studenty pražské DAMU. Jedním z nich byl také pozdější režisér Ivan Krejčí, který na svého nejdříve milého profesora a později dobrého přítele zavzpomíná rok po jeho náhlém odchodu.
Vlastimil Harapes podle Terezy Herz Pokorné
Byl pro ni dětským idolem, později druhým tátou. Jako první se dozvěděl o její velké lásce k Juraji Herzovi, 50 let byl nedílnou součástí jejího života. Herečka Tereza Herz Pokorná zavzpomíná na Vlastimila Harapese. Proč nejraději sledovala diváky, když Vlastimil Harapes vstupoval na jeviště, a co znamená "hrát Vlastíky“?
Kája Saudek podle Štěpána Mareše
Jeho komiksové kresby vyvolaly za komunismu poprask. Styl kreslíře Káji Saudka čerpal z americké tradice, v socialismu nevídané. Ostatně jeho nejznámější komiks Muriel a andělé vyšel až v 90. letech. Inspirací se stal pro Štěpána Mareše, který je kreslířem satirických komiksů Zelený Raul. Se Saudkem se seznámil už během svého dospívání. Jak vzpomíná na jejich první setkání? A jakou stopu Saudek zanechal v českém komiksu?
Simona Postlerová podle Jana Šťastného
Znali se od studií na DAMU a společně pak byli v angažmá v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech. Jan Šťastný vzpomíná na Simonu Postlerovou jako na ženu plnou vášně pro divadlo. V civilu pak obětavou a rozdávající úsměv všem kolem sebe. Vše prý prožívala naplno z celého srdce, které ji bohužel předčasně zradilo v pouhých 59 letech.