Úžasné životy
2. leden 2022

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Profesor Vladimír Beneš starší podle neurochirurga Davida Netuky

Vášeň. Slovo, které lze podepsat pod vše, co v životě dělal profesor Vladimír Beneš. Na zakladatele dětské neurochirurgie u nás zavzpomíná jeho kolega, současný přednosta neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici David Netuka.

23:54

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před pěti dny 24:01

Michal Pavlata podle Ondřeje Vetchého

„Měl v sobě chlapeckost, hravost, humor, ale i zranitelnost,“ říká o svém „pavlatátovi“ jeho životní přítel a kolega z Činoherního klubu Ondřej Vetchý. Pro Pavlatu byl typický černý klobouk s šálou kolem krku a pruhované triko. Ondřej Vetchý se zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v Pavlata v anketě Neviditelný herec.

Před týdnem 24:43

Onkolog Josef Koutecký podle Daniela Stacha

„Nepotřebovali jsme mnoho setkání, aby mě uhranul. Přečetl jsem všechny rozhovory, které kdy dal, četl jsem všechny knížky, které jsou s ním spojené, držel jsem v ruce jeho Mladého biologa a měl jsem to štěstí, že jsem se s ním mohl bavit osobně,“ vzpomíná moderátor Daniel Stach na významného hosta svého pořadu Hyde Park Civilizace Josefa Kouteckého.

Před 2 týdny 24:06

Dana Zátopková podle Barbory Špotákové

Oštěpařka Dana Zátopková zasvětila atletice celý svůj život i díky manželství s Emilem Zátopkem. 19. září 2022 uplyne 100 let od jejího narození. V Úžasných životech na ni proto zavzpomíná její následovnice, trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková. Proč Dana Zátopková nejprve nechtěla dát souhlas k natáčení filmu Davidu Ondříčkovi? Co pro ni znamenalo legendární koště, které Emil zhotovil z jejího oštěpu?

Před 3 týdny 24:59

Tomáš Garrigue Masaryk podle Pavla Pafka

„Jako lékař vidím pana prezidenta Masaryka jako vzor životosprávy. Štíhlý až asketický, sportovní typ člověka, velmi skromný, nedával nikdy najevo své bohatství. Žil skromně,“ vypráví o první hlavě československého státu T. G. Masarykovi profesor Pavel Pafko.

4. září 2022 24:29

Josip Plečnik podle Zdeňka Lukeše

Slovinský architekt Josip Plečnik zanechal výraznou stopu i v české architektuře. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk ho pověřil úpravami Pražského hradu, který se díky Plečnikovi stal důstojným a moderním sídlem hlavy státu. Při příležitosti blížícího se 85. výročí úmrtí TGM přiblíží Josipa Plečnika v cyklu Úžasné životy historik architektury Zdeněk Lukeš.

21. srpen 2022 24:51

Karel Kryl podle herečky Jaroslavy Tvrzníkové

Poprvé se potkali v kantýně rádia Svobodná Evropa v Mnichově, kam oba emigrovali. Herečka Jaroslava Tvrzníková to setkání popisuje jako celkem obyčejný moment. O samotném Karlu Krylovi to už ovšem neplatí. „Byl uzavřený. Většinou seděl v té kantýně o samotě,“ říká Tvrzníková. Ale básník to podle ní byl obrovský, i když třeba sebestředný. „Toužil pro ostatní zkonkrétnit pocit svobody, který měl sám v sobě,“ upozorňuje.

14. srpen 2022 24:40

Úžasné životy: Zdeněk Matějček podle Václava Mertina

„On byl dětský psycholog každým coulem. Ničemu jinému se nevěnoval, striktně se držel své oblasti a tu rozvíjel,“ vypráví dětský psycholog Václav Mertin o svém učiteli z katedry psychologie Filozofické fakulty UK v Praze a světově uznávaném dětském psychologovi Zdeňku Matějčkovi. Ten patřil k průkopníkům dětské psychologie u nás. V 70. letech 20. století stál u zrodu SOS dětských vesniček v Československu a zabýval se podmínkami vývoje dětí v ústavech.

7. srpen 2022 24:42

Miloslav Švandrlík podle Petra Urbana

Spisovatel, básník a humorista Miloslav Švandrlík je autorem oblíbeného románu Černí baroni. Proslavil ho ale časopis Dikobraz a spolupráce s kreslířem Jiřím Winterem Nepraktou. Vystupoval v Semaforu a psal humorné skeče pro rozhlas a televizi. Za všechny jmenujeme nestárnoucí scénku Techtle mechtle. Vojína Kefalína pojmenoval podle své oblíbené Kofoly. Stačila tři slova a vymyslel vtip nebo báseň.

31. červenec 2022 24:30

Ota Černý podle Barbory Černoškové

Sporťák každým coulem, mistr krátkých otázek, srdcař, který si život bez televize snad ani neuměl představit. To byl Otakar Černý. „Když řekl, že to bylo blbý, věděli jsme, že je všechno v pořádku. Když se mu ale něco nelíbilo, tak řval,“ vzpomíná na svého někdejšího šéfa moderátorka Barbora Černošková. „Před redakcí sportu ale stál jako štít a uměl nás podržet. S jeho odchodem odešla i část mě,“ přiznává. Jaké bylo první setkání? Co na něm obdivovala?

24. červenec 2022 24:30

Úžasné životy: Spisovatel a písničkář Jan Vodňanský podle herečky Světlany Nálepkové

Pro herečku a zpěvačku Světlanu Nálepkovou byl spisovatel, skladatel a písničkář Jan Vodňanský původně jen jménem na magnetofonové kazetě, když poslouchala písně, které tvořil s Petrem Skoumalem.