26. září 2021

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Režisér František Filip podle herce Josefa Dvořáka

Jeho seriály Tři chlapi v chalupě, F. L. Věk nebo Chalupáři patří mezi klenoty televizní tvorby. Na kontě má ale i Kočár nejsvětější svátosti nebo Utrpení mladého Boháčka. Sám Dvořák díky němu získal svou slavnou roli kuchaře Svatopluka Karáska.

23:49

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před pěti dny 24:40

Jarmila Novotná podle operního pěvce Adama Plachetky

Výjimečná žena s výjimečným hlasem a výjimečným osudem. Učila se u Emy Destinnové, ale úspěch slavila i u filmu. Ve své době jí ležel svět u nohou, ale doma se k ní neznali. Republiku musela prvně opustit kvůli nacistům. V zahraničí za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně. Nehodila se ale ani vládnoucí straně po válce. A tak emigrovala podruhé. Lidé doma na ni měli zapomenout.

Před týdnem 24:30

Jiří Menzel podle Jany Švandové

Filmový a divadelní režisér a také herec, který získal pro českou kinematografii v pořadí druhého Oscara. Filmy Jiřího Menzela jsou výjimečné svou poetikou a laskavým humorem. Na divadelních jevištích dokázal vytvořit skvělé komedie, které fungovaly jako dobře promazaný stroj. I o tom bude vyprávět herečka Jana Švandová v dalším dílu cyklu Úžasné životy.

Před 2 týdny 24:33

Věra Čáslavská podle dokumentaristky Olgy Sommerové

„Věra byla šťastný zrozenec, dostala mnoho talentů. Sportovní talent, krásu, inteligenci a velkou touhu vyhrávat a dosáhnout toho, co si zamane. To všechno dohromady zrodilo hvězdu,“ vypráví dokumentaristka Olga Sommerová o přítelkyni a hrdince svého dokumentárního snímku Věra 68. Jak začala sportovní kariéra Věry Čáslavské? Čeho dosáhla a jak si udržela charakter v těžkých dobách? Čím dokázala inspirovat? Uvádíme k nedožité 80 Věry Čáslavské, která připadá na 3. května 2022.

Před 3 týdny 24:27

Úžasné životy: Novinář a politik Pavel Tigrid podle ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta

Významný židovský novinář, který musel ze své rodné země uprchnout před nacismem i komunismem. Vrátit se mohl až v 90. letech, kdy se stal i politikem. Leo Pavlát se s Pavlem Tigridem setkal při obnově Židovského muzea v Praze. Ačkoliv každý patřil k jiné generaci, spojoval je zájem o literaturu a novinařinu, židovské kořeny a také francouzský jazyk.

17. duben 2022 24:25

Úžasné životy: Karel Havlíček Borovský podle novináře Erika Taberyho

V lidové paměti přežívá Karel Havlíček Borovský jako romantický vlastenec, který se postavil Habsburské monarchii a Bachovu absolutismu. Za to jej podle této představy stihlo vyhnanství v Brixenu a předčasná smrt. Ve skutečnosti byl Havlíček spíš politický realista a kritický novinář. Jeho příběh přibližuje šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

10. duben 2022 24:06

Úžasné životy: Jiří Šlitr podle Jiřího Suchého

„Ten vztah mezi námi byl opravdu zvláštní. My jsme dlouho nebyli kamarádi. My jsme byli spolupracovníci. Každý jsme si žili svůj život. Povahově jsme byli každý trošičku jiný,“ vypráví divadelník, hudebník a textař Jiří Suchý o svém profesním partnerovi Jiřím Šlitrovi, se kterým v roce 1959, ještě spolu s Ferdinandem Havlíkem, založili legendární divadlo Semafor.

3. duben 2022 24:12

Úžasné životy: Dušan Klein podle Zlaty Adamovské

Díky němu se dodnes bavíme příběhy filmových básníků. Podepsán je také pod řadou dalších filmových počinů a televizních seriálů. Nesmazatelně se zapsal i do života Zlaty Adamovské, kterou obsadil do hlavní role ojedinělé detektivní série Hříchy pro pátera Knoxe. Hlavně jeho zásluhou se ze známé herečky stala na pár let i zpěvačka. Proč jsou podle ní jeho filmy pohlazením a proč zpočátku u Kleina jen dabovala? Ze kterého dárku měl režisér velkou radost a jakým byl pedagogem?

27. březen 2022 24:31

Úžasné životy: herečka Helena Štáchová podle kamarádky Hany Křížkové

„Obě dvě jsme něco prožily. Helenka měla autonehodu, vím, že jí umřelo děťátko, ale přesto měla neskutečný elán,“ vzpomíná v dokumentu Křížková na Štáchovou.

20. březen 2022 24:20

Úžasné životy: Věra Špinarová podle Petry Janů

„Když jsem poprvé slyšela písničku Music Box, úplně mě zvedla ze židle. Věru Špinarovou jsem znala jsem dřív než ona mě,“ vzpomíná v dokumentu Petra Janů. V Úžasných životech uslyšíte, jak zásadní byl pro Věru Špinarovou sňatek s Ivo Pavlíkem, jaký měla vztah se synem Adamem a proč nikdy neuvažovala, že by se odstěhovala ze severu Moravy. A prostřednictvím archivních ukázek zavzpomíná na své začátky.

6. březen 2022 24:09

Úžasné životy: Vědec Antonín Holý podle režiséra Petra Zelenky

Antonín Holý byl objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV, hepatitidy typu B i oparů. Vyvinul novou třídu látek, které v podobě léků pomáhají stovkám milionů pacientů po celém světě. „Byl jedním z nejslavnějších českých chemiků 20. a 21. století. Měl štěstí, že narazil životě na lidi, kteří šli část pouti s ním a pomohli mu molekuly vyvinout do léčiv,“ soudí Petr Zelenka, který o Holém napsal divadelní hru Elegance molekuly uvedenou Dejvickým divadlem.