- Podcasty
- Úžasné životy

Poslechněte si podcast: Tomáš Garrigue Masaryk podle Pavla Pafka
„Jako lékař vidím pana prezidenta Masaryka jako vzor životosprávy. Štíhlý až asketický, sportovní typ člověka, velmi skromný, nedával nikdy najevo své bohatství. Žil skromně,“ vypráví o první hlavě československého státu T. G. Masarykovi profesor Pavel Pafko.
Úžasné životy
Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.
Vladimír Jiránek podle Miroslava Kemela
6. června si připomeneme nedožité 85. narozeniny Vladimíra Jiránka. Proslavil se stovkami kreslených vtipů. Dětem i dospělým se vtiskl do paměti díky postavičkám Boba a Bobka nebo Pata a Mata. O Vladimíru Jiránkovi, který denně bavil čtenáře novin svými glosami, bude v Úžasných životech vyprávět jeho pokračovatel, karikaturista Miroslav Kemel.
Antonín Svojsík podle Václava Marhoula
„Jednou skautem – navždy skautem," prohlásil zakladatel a náčelník československého junáctví Antonín Benjamin Svojsík. O jeho zásluhách a vzpomínkách na junácké tábory vypráví filmový režisér a scenárista Václav Marhoul, někdejší člen 18. vodního skautského oddílu se základnou v pražském Podolí.
Rozhlasový režisér Jiří Horčička podle Viktora Preisse
Rozhlasového režiséra zaznamenal tehdejší student herectví na pražské divadelní akademii díky stáži v Československém rozhlase. „V pověstném studiu 2 jsme se setkali s pánem, jehož projev byl hlasitý, dikce výrazná. Přednášel nám, co je rozhlas, jakou má sílu. Co je herecká technika před mikrofonem,“ vzpomíná Viktor Preiss na první setkání s režisérem Jiřím Horčičku. „Do rozhlasu byl absolutně zažraný, byla to jeho životní láska.“
Ivan Král podle Honzy Vedrala
Českých muzikantů, kteří by se opravdu výrazně zapsali do světové populární hudby, není mnoho. Ivan Král je jedním z nich. Zanechal nesmazatelnou stopu už ve svých počátcích s Patti Smith, jeho písně zpíval David Bowie i Iggy Pop. Stejně významná je jeho spolupráce s českými muzikanty v devadesátých letech v roli producenta. Na skvělého hudebníka a pokorného člověka bude vzpomínat hudební publicista Honza Vedral, který spolu s Králem napsal jeho biografii.
Iveta Bartošová podle Janise Sidovského
V 80. letech začala Iveta Bartošová slibnou kariéru. Jenže v showbyznysu platí, že nestačí píle a talent, ale i štěstí a především odolnost vůči nástrahám této branže. A právě tady nastal začátek konce jedné z nejúspěšnějších popových zpěvaček u nás. Co na poli popu dokázala? Čím byla výjimečná? A proč přišel pád, ze kterého nebylo cesty zpět? Na Ivetu Bartošovou zavzpomíná úspěšný televizní producent a pořadatel originálních kulturních show Janis Sidovský.
Úžasné životy: Ján Zákopčaník podle Aleny Zárybnické
Nebýt Jána Zákopčaníka, nezněl by dodnes veřejným prostorem tak často slogan Slunce v duši. Nebýt jeho, nepromlouvala by k nám dodnes z obrazovek jedna z nejznámějších televizních tváří, Alena Zárybnická. Nejen v jejím životě zanechal meteorolog Ján Zákopčaník nesmazatelnou stopu. Na svého někdejšího kolegu zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.
Lubomír Lipský podle Ivy Hüttnerové
George Camel z komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo student v ženském převleku v divadelní komedii Charleyova teta. To jsou jen dva příklady mistrovských kousků Lubomíra Lipského, který patřil desítky let k nejpopulárnějším českým hercům. V roce 1945 zakládal divadlo satiry a později bylo jeho domovskou scénou divadlo ABC. Jaká byla jeho kariéra a jaký byl Lubomír Lipský kolega a kamarád? V Úžasných životech o něm bude vyprávět herečka Iva Hüttnerová.
Václav Klement podle Jana Králíka
Václav Klement byl vizionář a průkopník motorismu v českých zemích. Z knihkupce se vypracoval na jednoho z předních manažerů, který od píky vybudoval evropskou automobilku Laurin&Klement. Historik Jan Králík o něm mluví jako o mimořádném a čestném člověku, který se mimo jiné zasloužil o vznik Národního technického muzea.
Květa Fialová podle Nadi Konvalinkové
Květa Fialová a Naďa Konvalinková se seznámily na sklonku 70. let. Květa byla už tehdy velká filmová a divadelní hvězda. Prý své mladší kolegyni řekla, že patří do její řeky. Řeka jejich přátelství se léty proměnila ve veletok, ve kterém se rozpustila nejedna trampota. Na svou životní přítelkyni zavzpomíná v Úžasných životech Naďa Konvalinková.
Jan Sokol podle Tomáše Halíka
Intelektuál, který se nebál praktické politiky. Po sametové revoluci usedl Jan Sokol v parlamentu, byl ministrem školství v úřednické vládě a v roce 2003 kandidoval proti Václavu Klausovi na prezidenta. Za normalizace se filozof a teolog Jan Sokol pohyboval mezi klíčovými postavami českého disentu, účastnil se bytových seminářů. Čím inspiroval jiného křesťanského intelektuála Tomáše Halíka? Čeho si Halík na Sokolovi nejvíce vážil a jak na něj vzpomíná?