Úžasné životy
13. únor 2022

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Režisérka Věra Chytilová podle herce Miroslava Donutila

Vzdorovitá, umanutá, drzá, ale vždy nanejvýš osobitá. Režisérka Věra Chytilová patřila k nejvýraznějším tvářím takzvané Československé nové vlny a nezaměnitelnou stopu zanechala také v porevoluční české kinematografii. „Každý její film je jasným a zřetelným pohledem Věry Chytilové na svět,“ vzpomíná na autorku Sedmikrásek nebo Hry o jablko herec Miroslav Donutil.

24:39

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před třemi dny 24:59

Pavel Bobek podle Petra Nárožného

Pavel Bobek byl český zpěvák, původní profesí však architekt. Začínal se skupinou Olympic, nejvíc byl však spjatý s legendárním divadlem Semafor. Měl podíl na tom, že do tohoto divadla po čase nastoupil i jeho spolužák z ČVUT a kamarád Petr Nárožný. Spojovala je mimo jiné i láska k letectví. Nejen na léta strávená na jednom jevišti, ale i na tento koníček zavzpomíná Petr Nárožný v dalším díle Úžasných životů.

Před týdnem 24:02

Ilja Hurník podle Marka Ebena

Ilja Hurník proslul především jako popularizátor hudby a významná je dodnes i jeho pedagogická činnost. Stejně úspěšný byl i jako literát. Je autorem mnoha knih i divadelních a rozhlasových her. Na jeho slezské kořeny, specifický smysl pro humor i na to, jak se vyrůstá v rozvětvené muzikantské rodině, bude v Úžasných životech vzpomínat Marek Eben.

Před 2 týdny 24:54

Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové

Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?

Před 3 týdny 24:16

Vladimír Dvořák podle Davida Krause

Vladimír Dvořák byl výjimečnou tváří československé televizní zábavy druhé poloviny dvacátého století. Herce, textaře, konferenciéra a moderátora si lidé nejvíce spojují s televizním pořadem Televarieté, kde zářil společně s Jiřinou Bohdalovou. V Úžasných životech na něj zavzpomíná muzikant David Kraus, pro kterého byl Vladimír Dvořák v mnoha směrech vzorem. Autorka: Lenka Nechvátalová

30. říjen 2022 24:38

Ferdinand Havlík podle Pavlíny Filipovské

Ferdinand Havlík. Kapelník, klarinetista a příležitostný herec, byl jedním ze zakládajících členů divadla Semafor. Svou mimořádnou existenci zahajovalo premiérou hry Člověk z půdy, od které právě dnes uplyne 63 let. Byla u toho i zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská, která v dalším dílu cyklu Úžasné životy zavzpomíná právě na Ferdinanda Havlíka.

23. říjen 2022 24:59

Ota Pavel podle Slávky Kopecké

Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.

16. říjen 2022 24:35

Adina Mandlová podle Kláry Cibulkové

Byla krásná, měla talent a úspěch, ale také prořízlou pusu a i kvůli tomu spoustu potíží. Někdejší hvězda stříbrného plátna Adina Mandlová dobře znala život v luxusu i ve vězeňské cele. V dokumentu z cyklu Úžasné životy se o ní rozpovídala herečka Klára Cibulková, která Adinu ztvárnila v divadelní hře pražského Švandova divadla Pankrác 45.

2. říjen 2022 24:01

Michal Pavlata podle Ondřeje Vetchého

„Měl v sobě chlapeckost, hravost, humor, ale i zranitelnost,“ říká o svém „pavlatátovi“ jeho životní přítel a kolega z Činoherního klubu Ondřej Vetchý. Pro Pavlatu byl typický černý klobouk s šálou kolem krku a pruhované triko. Ondřej Vetchý se zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v Pavlata v anketě Neviditelný herec.

25. září 2022 24:43

Onkolog Josef Koutecký podle Daniela Stacha

„Nepotřebovali jsme mnoho setkání, aby mě uhranul. Přečetl jsem všechny rozhovory, které kdy dal, četl jsem všechny knížky, které jsou s ním spojené, držel jsem v ruce jeho Mladého biologa a měl jsem to štěstí, že jsem se s ním mohl bavit osobně,“ vzpomíná moderátor Daniel Stach na významného hosta svého pořadu Hyde Park Civilizace Josefa Kouteckého.

18. září 2022 24:06

Dana Zátopková podle Barbory Špotákové

Oštěpařka Dana Zátopková zasvětila atletice celý svůj život i díky manželství s Emilem Zátopkem. 19. září 2022 uplyne 100 let od jejího narození. V Úžasných životech na ni proto zavzpomíná její následovnice, trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková. Proč Dana Zátopková nejprve nechtěla dát souhlas k natáčení filmu Davidu Ondříčkovi? Co pro ni znamenalo legendární koště, které Emil zhotovil z jejího oštěpu?