Před týdnem

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Ota Černý podle Barbory Černoškové

Sporťák každým coulem, mistr krátkých otázek, srdcař, který si život bez televize snad ani neuměl představit. To byl Otakar Černý. „Když řekl, že to bylo blbý, věděli jsme, že je všechno v pořádku. Když se mu ale něco nelíbilo, tak řval,“ vzpomíná na svého někdejšího šéfa moderátorka Barbora Černošková. „Před redakcí sportu ale stál jako štít a uměl nás podržet. S jeho odchodem odešla i část mě,“ přiznává. Jaké bylo první setkání? Co na něm obdivovala?

24:30

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 24:12

Dvacet minut Radiožurnálu: Miloš Vystrčil: Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly s ohnutou páteří

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila během své cesty po Asii i Tchaj-wan. Nakolik její návštěva může eskalovat napětí v čínsko-tchajwanských vztazích? Jak nebezpečná je situace v tchajwanském průlivu? A o čem svědčí aktuální zpráva Amnesty International o porušování lidských práv na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptá předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Dnes 24:44

Host Lucie Výborné: S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů

Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligence šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?

Před třemi dny 23:52

Dvacet minut Radiožurnálu: Prezident Svazu vinařů Martin Chlad: Kroupy letos způsobily na vinicích škody kolem 15 milionů

Kdy se dočkáme prvního skutečného burčáku? Čím ovlivní srpnové počasí kvalitu letošních vín? Může dým z rozsáhlých požárů poškodit vinice? Nakolik jsou tuzemští vinaři konkurenceschopní ve světě? A mění se s klimatickou změnou podmínky pro pěstování různých odrůd u nás? Po lince do Brna se prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada ptá Vladimír Kroc.

Před pěti dny 24:21

Dvacet minut Radiožurnálu: Rozmíška kolem Tchaj-wanu je zatím symbolická. Čína by se střelila do vlastní nohy, míní Zahradník

Jaké ekonomické dopady může mít návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu? Může napětí mezi Čínou a USA zásadněji ovlivnit i českou ekonomiku? A co čekají analytici od zítřejšího jednání České národní banky o nastavení úrokových sazeb? Tomáš Pancíř se ptal analytika České spořitelny Petra Zahradníka, člena Národní ekonomické rady vlády.

Před pěti dny 26:38

Jak to vidí...: Ivana Milenkovičová: Nový Pionýr a každý den zpívat hymnu. Rusko cíleně povede děti k nacionalismu

Získat relevantní informace aktuálním dění v Rusku je teď nesmírně obtížné. Řada zpravodajů musela zemi opustit. Do exilu se stáhla i nezávislá ruská média. Jak ruský režim prezentuje válku na Ukrajině? A jakými změnami prochází ruská společnost? Někdejší zpravodajka v Moskvě v audiozáznamu ještě přiblíží, jak výrazně Rusové pociťují dopady sankcí, i to, jakým způsobem se Rusko snaží rozptýlit dojem, že není v mezinárodní izolaci.

Před šesti dny 24:30

Dvacet minut Radiožurnálu: Pavel Březina: Dovoz i cibule? Vyplatí se to. Česká výroba je neefektivní a loajalita zákazníků malá

Ministr zemědělství vyzval dopisem šéfy obchodních řetězců, aby do své nabídky zařadili větší množství potravin z domácí produkce. Může mít taková výzva efekt? Podle čeho se řetězce rozhodují, jaké zboží zákazníkům nabídnou? A proč jsou české potraviny v obchodech mnohdy dražší než ty zahraniční? Tomáš Pancíř se zeptal Pavla Březiny, předsedy Asociace českého tradičního obchodu.

Před šesti dny 03:41

Do školy v indickém Mulbekhu by chtěl chodit každý. A teď tam mají díky Čechům i novou laboratoř

Účastníci himálajské výzvy a podporovatelé Brontosaurů v Himálajích vybrali letos na vzdělávání v Malém Tibetu přes 600 tisíc korun. Nejen díky tomu mohla být v pondělí ve škole v Mulbekhu otevřena nová vědecká laboratoř. Byli u toho i Lucie Výborná a Tomáš Černý.

Před šesti dny 24:53

Host Lucie Výborné: Co se týče mimořádných událostí, Češi patří mezi nejštědřejší v Evropě, říká Josef Koláček z ADRA

Josef Koláček z humanitární organizace ADRA je koordinátorem pomoci při mimořádných událostech v ČR. „Kromě velkých událostí, jako jsou povodně, tornádo a podobně, se věnuji projektu psychosociální pomoci. V každém kraji máme skupinu, tým vyškolených dobrovolníků pro poskytování psychické podpory lidem po tragické události,“ vysvětluje Josef Koláček. „Snažíme se propojovat lidi, kteří potřebují pomoc, s těmi, kteří tu pomoc nabízejí, “ shrnuje hlavní filozofii organizace.

Před šesti dny 26:44

Osobnost Plus: Němeček: Už to není boj vojáka proti vojákovi. Jen ležíte v zákopu a čekáte, až na vás něco spadne

Kameraman České televize Pavel Němeček dokumentoval první linie bojů na Ukrajině a byl blízko smrti, když pouhý metr o něj dopadl kus ruské rakety. Jak vnímá válečnou realitu ruské agrese na Ukrajině a co radí při setkání s ruským dronem?

Před šesti dny 26:09

Iva Holmerová: Vražda jako důsledek domácího násilí? Nikdy to není náhlá příhoda z ničeho nic

Počty násilných činů výrazně vzrostly v době pandemie. Stále více se ale hovoří také o takzvané femicidě, tedy vraždách žen, jež se staly v důsledku domácího násilí nebo stalkingu. Proč v Čechách oficiální statistiky téměř neexistují? A dá se opakující se vzorec chování zachytit včas? Lékařka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak zmírnit zátěž z veder u rizikových skupin, a zamyslí se nad popularitou britské panovnice i první dámy Ukrajiny.