24. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Eva Olmerová podle první dámy českého jazzu Jany Koubkové

Když zpěvák přestane zpívat, je to smutné. Když přestane zpívat Eva Olmerová, nedá se to ticho snést.

24:51

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před dvěma dny 24:40

Úžasné životy: Zdeněk Matějček podle Václava Mertina

„On byl dětský psycholog každým coulem. Ničemu jinému se nevěnoval, striktně se držel své oblasti a tu rozvíjel,“ vypráví dětský psycholog Václav Mertin o svém učiteli z katedry psychologie Filozofické fakulty UK v Praze a světově uznávaném dětském psychologovi Zdeňku Matějčkovi. Ten patřil k průkopníkům dětské psychologie u nás. V 70. letech 20. století stál u zrodu SOS dětských vesniček v Československu a zabýval se podmínkami vývoje dětí v ústavech.

Před týdnem 24:42

Miloslav Švandrlík podle Petra Urbana

Spisovatel, básník a humorista Miloslav Švandrlík je autorem oblíbeného románu Černí baroni. Proslavil ho ale časopis Dikobraz a spolupráce s kreslířem Jiřím Winterem Nepraktou. Vystupoval v Semaforu a psal humorné skeče pro rozhlas a televizi. Za všechny jmenujeme nestárnoucí scénku Techtle mechtle. Vojína Kefalína pojmenoval podle své oblíbené Kofoly. Stačila tři slova a vymyslel vtip nebo báseň.

Před 2 týdny 24:30

Ota Černý podle Barbory Černoškové

Sporťák každým coulem, mistr krátkých otázek, srdcař, který si život bez televize snad ani neuměl představit. To byl Otakar Černý. „Když řekl, že to bylo blbý, věděli jsme, že je všechno v pořádku. Když se mu ale něco nelíbilo, tak řval,“ vzpomíná na svého někdejšího šéfa moderátorka Barbora Černošková. „Před redakcí sportu ale stál jako štít a uměl nás podržet. S jeho odchodem odešla i část mě,“ přiznává. Jaké bylo první setkání? Co na něm obdivovala?

Před 3 týdny 24:30

Úžasné životy: Spisovatel a písničkář Jan Vodňanský podle herečky Světlany Nálepkové

Pro herečku a zpěvačku Světlanu Nálepkovou byl spisovatel, skladatel a písničkář Jan Vodňanský původně jen jménem na magnetofonové kazetě, když poslouchala písně, které tvořil s Petrem Skoumalem.

17. červenec 2022 23:50

Jana Štěpánková podle Daniely Kolářové

Herečka Jana Štěpánková se dívá na své kolegy z filmového nebe. V srdci i duši ji postrádá také kolegyně a přítelkyně Daniela Kolářová. Kdy se poprvé setkaly v divadle? Jak vzpomíná na natáčení Takové normální rodinky?

9. červenec 2022 24:46

Tomáš Baťa podle ekonoma Tomáše Sedláčka

Stejně silný okamžik jako porevoluční koncert skupiny Rolling Stones v Praze nebo návrat Karla Kryla z emigrace. Tak ekonom Tomáš Sedláček mluví o příjezdu Tomáše Bati mladšího, syna legendárního zlínského výrobce bot, do Česka po Sametové revoluci. Příběh nejznámějšího českého továrníka, který přišel s jedinečnou koncepcí výrobního podniku, přibližuje Sedláček v dalším díle cyklu Úžasné životy. Tomáš Baťa zahynul před 90 lety při letecké nehodě.

3. červenec 2022 24:53

Waldemar Matuška podle Heleny Vondráčkové

On jí během prvního společného vystoupení tiskl ruku, aby ji nepřemohla tréma, ona mu jeho poslední roky života osladila meruňkovými knedlíky. Waldemar Matuška a Helena Vondráčková byli nejen kolegové, ale také velcí přátelé. V čem je kouzlo Matuškových písní?

26. červen 2022 24:14

Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové

Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.

12. červen 2022 24:39

Herečka Hana Maciuchová podle Martina Hofmanna

Spojila je práce, ale našli v ní něco cennějšího. Přátelství. A role v seriálu Ulice, kde hráli maminku se synem, se promítla i do jejich životů. Neboť mladší kolega rád a s chutí naslouchal radám té zkušenější. „My s Hanou jsme příliš podobní nebyli. Možná nás právě to na sobě vzájemně bavilo. Já jsem byl proti ní řepa z paneláku, a ona dáma na úrovni. Měla vysokou profesní i lidskou integritu. Jako osobnost byla dokonale hotová. To já vůbec,“ líčí herec Martin Hofmann.

5. červen 2022 24:20

Úžasné životy: Herec Erik Pardus podle kolegy Zdeňka Junáka

Prostořeký strážmistr Zahálka v Četnických humoreskách. To je asi nejslavnější role brněnského herce Erika Parduse. Před kamerou se objevil už jako chlapec v televizní adaptaci Babičky a v dospělosti byl desítky let jednou z hvězd Městského divadla Brno. Na svého kolegu, který byl veselým kumpánem i moudrým přítelem, vzpomíná herec Zdeněk Junák.