NejnovějšíPřed šesti dny

Poslechněte si podcast: Úžasné životy: Advokát Otakar Motejl podle kolegy Pavla Rychetského

Pavel Rychetský se seznámil s o dvanáct let starším Otakarem Motejlem po roce 1968 v období normalizace. Oba spojovala profese právníka, ale především společní přátelé z disentu a touha pomáhat lidem nespravedlivě pronásledovaným minulým režimem.

23:48

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Před týdnem 24:37

Úžasné životy: Kytarista Radim Hladík podle muzikanta a kolegy Honzy Křížka

„Byl to nejen brilantní kytarista, možná jeden z nejzásadnějších, co se týče rockové a bigbítové kytary, ale především brilantní hudební skladatel. Dodnes je velikán, jeho samply znějí v písničkách z celého světa, “ říká Honza Křížek, který hrál v kapele Blue Effect po jeho boku dvanáct let.

Před 2 týdny 24:34

Úžasné životy: Filmový archivář a historik Karel Čáslavský podle Jana Rosáka

Jméno a tvář Karla Čáslavského je pro každého televizního diváka neodmyslitelné od legendárního soutěžního pořadu Videostop. Ten se poprvé vysílal v roce 1985 na Československé televizi a velmi záhy si získal i značnou popularitu.

Před 3 týdny 23:54

Úžasné životy: Profesor Vladimír Beneš starší podle neurochirurga Davida Netuky

Vášeň. Slovo, které lze podepsat pod vše, co v životě dělal profesor Vladimír Beneš. Na zakladatele dětské neurochirurgie u nás zavzpomíná jeho kolega, současný přednosta neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici David Netuka.

26. prosinec 2021 24:19

Úžasné životy: Libuše Šafránková podle Jana Hrušínského

Libuše Šafránková patřila k nejoblíbenějším českým herečkám. Navždy zůstane pohádkovou Popelkou, Barunkou z Babičky Boženy Němcové nebo maminkou z Obecné školy. Jan Hrušínský, který na ni v dokumentu vzpomíná, byl jejím častým hereckým partnerem před kamerou a také přítelem v osobním životě.

19. prosinec 2021 25:22

Úžasné životy: Císař Rudolf II. podle historičky Elišky Fučíkové

V roce 1552 se ve Vídni narodil jeden z nejosvícenějších českých panovníků. Za jeho vlády Čechy prožívaly více než třicet let míru a Praha se stala vyhledávaným duchovním a uměleckým centrem Střední Evropy.

12. prosinec 2021 24:17

Úžasné životy: Spisovatel Petr Šabach podle scenáristy Petra Jarchovského

Proslulá hláška „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ nebo scéna s (ne)rozbitnými skleničkami – to jsou střípky z filmu Pelíšky, které doslova zlidověly. Scenárista snímku Petr Jarchovský našel inspiraci v knížce Petra Šabacha Hovno hoří. Oba autoři navázali plodnou spolupráci a společně patří k nejvýraznějším představitelům tuzemské humoristické polistopadové tvorby.

5. prosinec 2021 24:40

Úžasné životy: Jan Tříska podle Zdeňka Svěráka

Nepřehlédnutelný herec, s typickou mluvou i výrazem, který kvůli svým postojům musel emigrovat. Jan Tříska se narodil v roce 1936, stejně jako Zdeněk Svěrák, který bude na svého kolegu a přítele vzpomínat.

28. listopad 2021 23:28

Úžasné životy: Eva Jurinová podle Romana Šebrleho

Pořad nabízí vzpomínku na novinářku, moderátorku a mediální poradkyni Evu Jurinovou, jež na začátku roku 2021 podlehla v pouhých 67 letech těžké nemoci. Vzpomínku jí věnuje Roman Šebrle, bývalý desetibojař, který se i díky Evě Jurinové stal úspěšným moderátorem.

21. listopad 2021 24:08

Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové

František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Nejen že byl studentem slavné Marie Curie-Skłodowské, ale podnikl také několik polárních výprav. Přežil i havárii vzducholodi blízko severního pólu.