- Podcasty
- Úžasné životy
Poslechněte si podcast: Režisér Jiří Krejčík podle herečky Božidary Turzonovové
Výbušný cholerik, který prý škrtil herečky! Takovou pověst měl legendární filmový režisér Jiří Krejčík. Do zlatého fondu české kinematografie přispěl několika zásadními filmy Svědomí, Vyšší princip, Svatba jako řemen nebo Božská Ema. Právě představitelka Emy Destinnové, slovenská herečka Božidara Turzonovová, v dalším díle Úžasných životů prozradí, jestli byl Jiří Krejčík opravdu tak despotický režisér, jak se o něm říkalo.
Úžasné životy
Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.
Jiří Wimmer podle Jana Valy
Jan Vala a Jiří Wimmer, svého času nerozlučná dvojice šoumenů, kteří bavili fanoušky skupiny Plavci a které si mnozí pamatují z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje díky legendární scénce o úplatcích. Jiří Wimmer ale uměl nejen bavit publikum, také skvěle zpíval, kreslil i sportoval. Na muže mnoha talentů zavzpomínal v Úžasných životech jeho dlouholetý kolega a kamarád Jan Vala. A nemluví se jen o hraní. Ale i třeba o vaření nebo o nesplněném snu natočit filmovou grotesku.
Herečka Hana Maciuchová podle Martina Hofmanna
Spojila je práce, ale našli v ní něco cennějšího. Přátelství. A role v seriálu Ulice, kde hráli maminku se synem, se promítla i do jejich životů. Neboť mladší kolega rád a s chutí naslouchal radám té zkušenější. „My s Hanou jsme příliš podobní nebyli. Možná nás právě to na sobě vzájemně bavilo. Já jsem byl proti ní řepa z paneláku, a ona dáma na úrovni. Měla vysokou profesní i lidskou integritu. Jako osobnost byla dokonale hotová. To já vůbec,“ líčí herec Martin Hofmann.
Úžasné životy: Herec Erik Pardus podle kolegy Zdeňka Junáka
Prostořeký strážmistr Zahálka v Četnických humoreskách. To je asi nejslavnější role brněnského herce Erika Parduse. Před kamerou se objevil už jako chlapec v televizní adaptaci Babičky a v dospělosti byl desítky let jednou z hvězd Městského divadla Brno. Na svého kolegu, který byl veselým kumpánem i moudrým přítelem, vzpomíná herec Zdeněk Junák.
Úžasné životy: Herec Ladislav Chudík podle Magdaleny Dietlové
Ladislav Chudík bude už navždy spojen především s postavou primáře Sovy ze seriálu Nemocnice na kraji města. Díky této roli ho poznala osobně i Magdalena Dietlová. Prozradila, že Ladislav Chudík díky slavné nemocnici vstoupil natrvalo do života její rodiny a jejich přátelství nevymizelo ani po smrti Jaroslava Dietla.
Úžasné životy: Přemysl Otakar II. podle režiséra Jana Svatoše
Zakladatel českých měst nebo dobyvatel alpských oblastí. Český panovník Přemysl Otakar II. patří k nejvýznamnějším vládcům přemyslovského rodu. Do české historie se zapsal jako „král železný a zlatý“. Jako mocný panovník si však vytvořil i celou řadu nepřátel, například část české šlechty. Přemyslům život přibližuje v dalším díle cyklu Úžasné životy režisér Jan Svatoš, který o něm natočil dokumentární film.
Jarmila Novotná podle operního pěvce Adama Plachetky
Výjimečná žena s výjimečným hlasem a výjimečným osudem. Učila se u Emy Destinnové, ale úspěch slavila i u filmu. Ve své době jí ležel svět u nohou, ale doma se k ní neznali. Republiku musela prvně opustit kvůli nacistům. V zahraničí za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně. Nehodila se ale ani vládnoucí straně po válce. A tak emigrovala podruhé. Lidé doma na ni měli zapomenout.
Jiří Menzel podle Jany Švandové
Filmový a divadelní režisér a také herec, který získal pro českou kinematografii v pořadí druhého Oscara. Filmy Jiřího Menzela jsou výjimečné svou poetikou a laskavým humorem. Na divadelních jevištích dokázal vytvořit skvělé komedie, které fungovaly jako dobře promazaný stroj. I o tom bude vyprávět herečka Jana Švandová v dalším dílu cyklu Úžasné životy.
Věra Čáslavská podle dokumentaristky Olgy Sommerové
„Věra byla šťastný zrozenec, dostala mnoho talentů. Sportovní talent, krásu, inteligenci a velkou touhu vyhrávat a dosáhnout toho, co si zamane. To všechno dohromady zrodilo hvězdu,“ vypráví dokumentaristka Olga Sommerová o přítelkyni a hrdince svého dokumentárního snímku Věra 68. Jak začala sportovní kariéra Věry Čáslavské? Čeho dosáhla a jak si udržela charakter v těžkých dobách? Čím dokázala inspirovat? Uvádíme k nedožité 80 Věry Čáslavské, která připadá na 3. května 2022.
Úžasné životy: Novinář a politik Pavel Tigrid podle ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta
Významný židovský novinář, který musel ze své rodné země uprchnout před nacismem i komunismem. Vrátit se mohl až v 90. letech, kdy se stal i politikem. Leo Pavlát se s Pavlem Tigridem setkal při obnově Židovského muzea v Praze. Ačkoliv každý patřil k jiné generaci, spojoval je zájem o literaturu a novinařinu, židovské kořeny a také francouzský jazyk.