Host ve studiu
10. duben 2023

Poslechněte si podcast: Už není toho dechu. Filmová poetická esej o mizející generaci starých krkonošských hospodářů

Naším hostem je Libor Dušek, antropolog, etnolog a publicista, také aktivní skialpinista a horolezec z Krkonoš, odborný asistent na pardubické univerzitě, na katedře sociální a kulturní antropologie. A to ještě není vše. Spolupracuje také s Krkonošským národním parkem a například s muzeem ve Vrchlabí.

17:48

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Před čtyřmi dny 10:30

(Ne)postradatelný rádce pro milovníky kempinku aneb Triky Kempičů, jak přežít v českých kempech

Herec Klicperova divadla v Hradci Králové Vojta Říha přišel do metropole Královéhradeckého kraje z Ostravy, kde byl předtím v angažmá, jinak pochází z Poděbrad. A kromě toho, že jste ho mohli vidět třeba ve Slunečné, tak Vojta natáčí a připravuje také pořad Kempiči. A teď mu vyšla dokonce i knížka , která je moc vtipná.

Před týdnem 11:26

Červený Kostelec se nejmenuje podle červeného kostela, ten je naopak červený právě kvůli názvu města

Podíváme se do města, kde se před více než 100 lety, v roce 1918, narodil velký český herec Martin Růžek. Ochotnické divadlo tam má velkou tradici, také se tam každé léto pořádá mezinárodní folklorní festival, přímo v centru stojí kostel svatého Jakuba Většího s krásnou červenou fasádou. Je to Červený Kostelec na Náchodsku a starosta Tomáš Prouza je naším hostem.

Před týdnem 11:26

Hradečtí rozhlasáci vzpomínají a hledí do budoucnosti. Oslavy 100 let rozhlasového vysílání u nás

Český rozhlas slaví v letošním roce 100 let od zahájení pravidelného vysílání. Toto významné výročí si Český rozhlas Hradec Králové připomene hned několika akcemi. Tou první je výstava v Muzeu východních Čech v Hradci králové s názvem Sto let je jen začátek, která bude zahájena vernisáží přesně v den oslav 18. května.

Před týdnem 10:40

Přeji kronikářům, ať jim nikdy nevyschne kalamář! Směje se kronikářka České Skalice Jitka Kolářová

Vydáme se k moři, tedy k tomu našemu východočeskému, na jehož břehu leží Česká Skalice, město spojené s největší českou spisovatelkou Boženou Němcovou. Chodila tam do školy, měla svatbu v tamním kostele, má tam i své muzeum. Představíme vám ale teď jinou spisovatelku, která má za úkol v České Skalici zapisovat zdejší důležité události. Je to místní kronikářka Jitka Kolářová.

Před týdnem 11:07

Nepotřebuji cítit k soupeři zlobu, nemám problém mu po zápase poděkovat, říká kickboxer Jakub Krofta

Zavítáme do světa bojových sportů a představíme vám člověka, který se rozhodl právě touto cestou jít životem. Odmalička adrenalinové a bojové sporty miloval a stal se z něj jeden z nejlepších zápasníků u nás. A to i přesto, že jeho dědeček a tatínek proslavili jméno Krofta v úplně jiném oboru, totiž v divadle. Jakub Krofta je naším hostem.

Před týdnem 07:14

Se slovy „Země česká, domov můj“ na rtech umírala Soňa Červená. Národ se loučí s velkou Češkou

Dnešek - tedy 16. květen 2023 - je dnem posledního rozloučení s operní pěvkyní Soňou Červenou. Na ženu, která svým hlasem i šarmem okouzlila mnoho slavných operních scén v Evropě i Americe, vzpomíná její dlouholetý přítel Pavel Sršeň, mluvčí Biskupství Královéhradeckého.

Před týdnem 10:21

Multižánrový i multisociální festival Na jednom břehu se při svých 20. narozeninách vrací ke kořenům

Zveme vás na sobotu 27. května do Hradce Králové, do areálu letního kina Širák, které bude opět centrem světové muziky. A kdo nám může unikátní festival world music Na jednom břehu představit lépe a připomenout jeho historii, než jeho zakladatelka a ředitelka Martina Součková.

Před 2 týdny 10:24

Pan Suchý si mě vymyslel, směje se zpěvák a herec Petr Macháček, dlouholetá součást Divadla Semafor

Zpěvák a herec Petr Macháček je už léta neodmyslitelně spojený s Divadlem Semafor, kde účinkuje třeba v Kytici nebo v Čochtanově divotvorném hrnci a dalších představeních. Kromě Semaforu je to také Divadlo Bez Zábradlí, Divadlo Na Jezerce, Hudební divadlo Karlín, Hybernia a Kalich, i Národní divadlo ve výčtu jeho angažmá najdeme.

Před 2 týdny 10:03

Výjimeční „Klicperáci“. Hradecké divadlo uvede 14 titulů, z toho 11 českých nebo světových premiér

Vydáme se na prkna, co znamenají svět, protože Klicperovo divadlo v Hradci Králové zveřejnilo dramaturgický plán na příští sezónu. Ta by měla přinést osm premiér a jako režisér by se měl do Hradce vrátit kromě jiných i David Drábek. Vítám ve studiu uměleckého šéfa Klicperova divadla v Hradci Králové Pavla Kheka a tiskového mluvčího Martina Sedláčka.

Před 2 týdny 10:01

Günter Fiedler se už jako kluk „zamiloval“ do starých map: Nejvíc mě na nich baví úžasná ruční práce

Starým a historickým mapám už v dětství propadl Günter Fiedler ze Dvora Králové nad Labem. Prý v nich tedy už od rána do večera neleží, ale docela si umím představit, že to tak v tom dětství nebo mládí klidně mohlo být.