- Podcasty
- ArtCafé

Poslechněte si podcast: Uvidět za soumraku nebeskou sféru jako někdo jiný
Malíř Jakub Tajovský zkoumá technologické možnosti stavby obrazu, při tvorbě spolupracuje například se svým robotem. Noří se do krajin, kde nachází synkrezi přírodních a technických sil. Vizuální umělec Jozef Mrva ml. v disertační práci Alternativní ontologie: topologická imaginace a topologický materialismus popisuje pojetí prostoru jako ohebné a zároveň soudržné sítě vztahů obsahující možnost snění o alternativách.
ArtCafé
Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
Lámat si hlavu nad hádankami a šiframi
Rachel Mikos svůj výzkum na FF UK věnovala analýze mongolských hádanek. Dnes působí i jako odborná asistentka na Semináři mongolských, korejských a vietnamských studií na FF MU. Religionista Jan A. Kozák z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK se k hádankám dostal při bádání na poli staroseverských mytologií. Václav Peca, který se zabývá matematikou a pedagogikou, popisuje charakter legendární šifrovací hry TMOU.
Vyšly dvě růžové knihy o spřízněnosti a odloučení
Vznik a záměr knihy Náhradka: Každé dítě by mělo vyrůstat doma, kterou vydal Vyšehrad, popisují její autorky: novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec. Nad buřičským titulem Zrušte rodinu: Manifest za péči a osvobození se zastavuje editor knihy, kurátor a umělec František Fekete spolu s Terezou Stejskalovou, kurátorkou a ředitelkou tranzitu. Právě tranzit.cz knihu Sophie Lewis vydal v překladu Olgy Pek.
Žádný život není jenom těžký
Cenami ověnčený mezinárodní soubor Divadlo NIE se vrací do Česka, aby v Paláci Akropolis uvedl ve dnech 11. až 13. prosince v rámci přehlídky své tvorby tři představení: Muzeum vzpomínek, Konec všeho, navždy a Přicházíme zdaleka. Do ArtCafé přišli svůj způsob práce představit zakladatelé souboru: herečka a producentka Iva Moberg, režisér a umělecký ředitel souboru Kjell Moberg a herec Tomáš Měcháček.
Udržitelné kulturní instituce: 1 – Národní divadlo
Můžeme být udržitelní bez spolupráce s ostatními? Jak téma vnímají různé skupiny lidí? Jakou roli v tom všem hraje britský manuál Theater Green Book? A omezují principy udržitelnosti kreativitu? Diskuzi se správní ředitelkou Národního divadla Janou Dvořákovou, dramaturgyní činohry Ninou Jacques a režisérkou inscenace Ještě Chvilku Annou Klimešovou vedla moderátorka Anna Herza Tydlitátová.
Matky se ztrácí z pracovního procesu
Jak se pracuje rodičům malých dětí? Je to v tradičních profesích jinak než v kultuře? O co se mohou mámy a tátové ve složité i krásné životní situaci opřít? Co jim slaďování jejich pracujících a pečujících povinností usnadňuje a co naopak hází klacky pod nohy?
Hřiště, kde kvete dobrodružství a svobodná hra
Hřiště jako prostor pro rozhodování a svobodnou vůli; jako místo, kde děti sbírají odvahu vstoupit do světa, a utvářet ho vlastníma rukama. O tvořivém hřišti, tzv. adventure playground, hovoří Magdalena Smetanová, krajinářská architektka a členka spolku Město přátelské k dětem. Carolina Sidon, výtvarnice, metodička a lektorka z Muzea Říčany, popisuje proč se na takových místech daří dobrodružné hře, dětem i králíkům.
Netradiční místa pro kulturu. Navštivte Kasárna Karlín, Fuchs2 nebo Bike Jesus
O oživování budov, které by bez intervence chátraly a projektech vnášejících do těchto míst potřebný život si David Pomahač povídá s Matějem Velkem z Kasáren Karlín a Martinem Kontrou z klubů Fuchs2 a Bike Jesus na pražské Štvanici.
Patnáct let centra současného umění DOX
Pražský DOX slaví letos v říjnu 15 let od svého otevření. O proběhlých letech a výstavách, o připravovaném programu, ale i o tom, jak vůbec vznikla myšlenka založit plně soukromou instituci věnující se umění v plné šíři si povídal David Pomahač se zakladatelem a autorem myšlenky Leošem Válkou a uměleckou ředitelkou DOXu Michaelou Šilpochovou.
Vývoj AI podceňujeme, bude extrémně rychlý, říká autor filmu vygenerovaného umělou inteligencí
Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava uvedl i díla vyrobená umělou inteligencí. Agáta Hrnčířová s hosty Petrem Salabou, Šárkou Homfray a Vierou Čakányovou zkoumá v ArtCafé podobu těchto fiktivních obrazů, otázku autorství a kreativity v době chatu GPT i budoucnost kinematografie a práce filmařů a filmařek.
Druhá kariéra tanečníků a tanečnic
Napadlo vás někdy, že jako tanečník uzavírající kariéru býváte označený už po pětatřicítce? A co vás čeká pak? Anna Herza Tydlitátová se ptá hostů – Jany Návratové z Nadačního fondu pro taneční kariéru a Anny Brabcové z Ministerstva práce a sociálních věcí.