On Air
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Uvědomuji si svá privilegia, série ale není o mně, říká Linda Bartošová. Na Radiu Wave začíná Krása

„To téma je obrovské. Nejen pro mě, ale pro spoustu dalších žen, které třeba konvenčním standardům krásy tolik nevyhovují. A je to pro ně – pro ty, kterým od dětství všichni opakují, jak jsou krásné, i pro ty, které o tom neustále pochybují. Zkrátka pro všechny.“ Na Radiu Wave začíná 1. listopadu podcastová série Lindy Bartošové Krása o těch, kterým nevyhovuje stereotypní pojetí ideálního ženského vzhledu.

12:59

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 25:37

Škrcení není důvod k tomu se vzdát. V MMA se bojuje do poslední rány, atraktivita je v reálnosti

Jakou historii a pověst má v Česku MMA zápasení? O jednom z fyzicky nejnáročnějších sportů, který je pro mnoho lidí u nás stále hodně kontroverzním, jsme ve studiu mluvili s filmovým recenzentem a MMA fanouškem Tomášem Stejskalem.

Včera 22:40

Pervitin jako postava v knize o současném Česku. Rychlíková a Šplíchal napsali pro Alarm knihu PIKO

Po sérii reportáží na webu vychází v nakladatelství Alarm i kniha s příznačným a úderným názvem PIKO. Příběhy lidí užívajících pervitin odráží vývoj a rozšířenost této známé a dnes nelegální látky. Od předrevolučních experimentů až ke sdílení užívání na sociálních sítích nás redaktorské duo Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal zavede třeba do abstinující komunity nebo vězení.

Včera 06:01

Nejlepší filmy roku 2022 podle Radia Wave: Zázrační barbaři hledají svůj kousek nebe

Závěr roku je tradičně i časem tázání: které filmy nás letos nejvíc vystřelily z bot? Který snímek byl skutečně all inclusive a vyvolal v nás pocity podobné zázraku? Který z tvůrců nám letos odemkl kinematografický Joyland a chytil nás do svých sítí jako svatý pavouk? V pestrém výběru deseti pozoruhodných titulů si podávají ruku Elvis a Batman, svět zvířat a svět lidí, Hollywood i artové čoudy. Šlukujte! Kouření ale jinak říkáme své jasné NENE!

Před čtyřmi dny 14:56

Je tu deset nejlepších knih roku 2022 podle Radia Wave! Náladu nezlepší, ale jsou skvělé

Deprese, záhrobí, alkoholismus, sociální vyloučení nebo genocida. Deset knih, které najdete ve výběru Radia Wave za rok 2022 vás sice nerozveselí ani nepohladí po duši, ale seznámí vás se skvělými texty a vydatnými čtenářskými zážitky.

Před pěti dny 09:03

Měkouše, přečtené knihy a jídlo. Praktické dárky už nikoho neurazí

Letošní rok možná vánoční svátky nebudou tak štědré jako dřív, ale dávání dárků je oboustrannou radostí, o kterou je škoda se připravit. Nazrál tak čas na přehodnocení trapných ponožek a bezvýznamných marmelád pod stromečkem? Když dárky umíme vybrat tak, aby potěšily, a dokážeme se včas připravit, vykouzlíme krásné Minivánoce.

Před pěti dny 30:49

Kde se sedělo nejhůř a proč. Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti mapuje historii našeho vězeňství

Mezinárodní cenu Egona Erwina Kische letos získala kniha Vězení jako zrcadlo společnosti historičky Kláry Pinerové, psycholožky Kristýny Buškové a sociálního antropologa Michala Louče. „Začali jsme se zajímat o Jáchymov v rámci spolku politictivezni.cz a zároveň jsme se všichni tři zabývali 50. lety. Ze společných diskusí vyplynulo, že výzkum vězeňství v podstatě končí rokem 1960, tak jsme si řekli, že bychom mohli společně něco vyzkoumat,“ popisuje začátky Pinerová.

Před pěti dny 07:33

Jak vypadá testování na HIV? Je bezplatné, anonymní a často může zachránit život

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. Od osmdesátých let minulého století se šíření viru HIV, který nemoc způsobuje, výrazně zpomalilo. I přesto se jím nakazí pár stovek Čechů ročně. Chránit se můžeme dodržováním zásad bezpečného sexu nebo pravidelným testováním.

Před týdnem 12:08

Oddělení K20 Kateřinu zachránilo. Za knihu vzpomínek z psychiatrické léčebny teď získala cenu

Letošní Národní cenu za studentský design GRAND získala autorská kniha K20 od Kateřiny Puncmannové, která vznikla jako diplomová práce na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Na 272 stranách nabízí autentický vhled na pobyt v psychiatrické léčebně. Ten je vyprávěn originální deníkovou formou. Doplněn je také odbornou vysvětlující částí knihy. Obsah doprovází osobní fotografie i malby vytvořené přímo během pobytu v léčebně.

Před týdnem 28:00

Byl jsem vnitřně homofobní a dlouho jsem s coming outem otálel, říká architekt Peter žijící ve Vídni

Peter je architekt, je mu třicet a v současnosti žije ve Vídni. V rámci série Sdílení, ve které přinášíme příběhy queer lidí ze Slovenska, se podělil o svůj příběh. Prozradil, jaké je pro gaye vyrůstat na Slovensku nebo jestli za rozhodnutím odejít nejdřív na vysokou do Prahy a potom do Vídně stál právě fakt, že je queer.

Před týdnem 13:56

Má hudba není temná, spíš melancholická. Trentemøller se na novém albu noří do hlubin paměti

Na hudební scéně se Dán Anders Trentemøller začal výrazněji prosazovat až po třicítce. Nejprve jako DJ, posléze coby autorský hudebník s eklektickým hudebním záběrem oscilujícím od postrocku až k melancholické taneční elektronice. V letošním roce vydal novou desku Memoria, která barevný rukopis autora potvrzuje. V rozhovoru se budeme bavit nejen o novém albu, ale také o způsobu skládání, vztahu k filmové hudbě nebo remixům, pro které je na hudební scéně také ceněn.