25. březen 2022

Poslechněte si podcast: Ústecké muzeum připomíná historii největší výroby lahví u nás

Muzeum města Ústí nad Labem otevřelo výstavu s názvem Flaška – od demižonům k ruinám: 150 let největší výroby skleněných lahví v monarchii.

15:04

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Dnes 15:12

Sedm obcí v pohraničí dostalo poesiomaty – automaty na verše. Pražský výběh v Drážďanech

Sedm opuštěných kostelů, sedm vesnic v Sudetech, sedm příběhů. A sedm básníků, kteří vyprávějí, recitují, zpívají nebo dokonce zvoní. Tak se dá charakterizovat projekt poesiomaty, který byl představen v úterý 16. srpna na střeše pražského Paláce Lucerna.

Před týdnem 14:59

Povídání s rakouským dirigentem Karlem Böhmem z roku 1960. Moritzburg Festival

Toto vydání Sousedů začínáme pravidelnými Archivní návraty, ve kterých se jednou za měsíc vydáváme do rozhlasového archivu. Tentokrát jsme vybrali nahrávku z roku 1960.

Před 2 týdny 14:59

S Milenou Findeis o propagaci Rakouska v Česku

Hostem prvního srpnového vydání Sousedů je Milena Findeis, editorka literárního nekomerčního online sborníku Zeitzug, rakouská rodačka, která od začátku 90. let žije v Praze a propaguje zde rakouskou kulturu.

Před 3 týdny 14:56

Rakouské kulturní fórum v Praze hostí rakousko-českou výstavu

Dolní Rakousko letos slaví 100. výročí jako samostatná spolková země. Součástí oslav je výstava SILVA Artis, která byla zahájena 11. července v Rakouském kulturním fóru v Praze.

22. červenec 2022 13:34

Nová předsedkyně Německého kulturního spolku v Brně. Natura Miriquidica a kosení trávy

Německý kulturní spolek region Brno si na valné hromadě zvolil novou předsedkyni, paní Eleanor Jeřábkovou. Ta vystřídala Hannu Zakhari, která ve funkci úspěšně působila mnoho let a nyní se už rozhodla nekandidovat.

15. červenec 2022 15:04

Hora Svaté Kateřiny před 80 lety. Rozhovor s Falkem Löschem. Medailonek Johanna Davida Ferbera

Dnešní vydání Sousedů začínáme měsíční rubrikou Archivní návraty, ve které z rozhlasového archivu vybíráme německojazyčné nahrávky.

8. červenec 2022 12:24

Kulturverband má nového předsedu. Johann Maresch – průkopník ve výrobě zahradních trpaslíků

V Praze byl 25. května zvolen nový předseda Kulturverbandu – Kulturního spolku německé menšiny. Jde o nejstarší sdružení německé menšiny v České republice, byl založen v roce 1969.

1. červenec 2022 15:11

Peter Waterhouse na veletrhu Svět knihy. Rudá hraběnka Ruth von Mayenburg

Ještě jednou se ohlédneme za pražským knižním veletrhem Svět knihy. Minule jsme si povídali s překladatelkou Julií Sherwood, tentokrát vám představíme berlínského rodáka Petera Waterhouse.

24. červen 2022 14:59

O tom, jaké to je přijít z komunistického Československa na západ s překladatelkou Julií Sherwood

Nedávný pražský knižní veletrh Svět knihy nabídl mimo jiné panelové diskuse na téma knižní překlad. Účastnili se jich i manželé Julie a Peter Sherwoodovi z Velké Británie.

17. červen 2022 14:55

Jeden z nejvýznamnějších agentů KGB v západním Německu se narodil na ústeckém Bukově

Sudetoněmecké krajanské sdružení udělilo 2. dubna v Mnichově cenu za rozvoj lidové kultury mladému hudebníkovi a lidovému tanečníkovi Vojtěchu Šulkovi. Pozvali jsme ho do našeho vysílání.