Seriál Radiožurnálu Sport
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Úspěšnou éru korunoval Baník Ostrava ziskem tří mistrovských titulů v 70. a 80. letech 20. století

„U nás se o titulu vůbec nemluvilo, po podzimu jsme byli až dvanáctí. Před zápasem v Plzni se navíc vytratila moje registračka, klub zaplatil pokutu a celý tým nakonec hrál na občanské průkazy," vzpomíná na úsměvnou situaci autor titulového gólu Rostislav Sionko. Baník nakonec v roce 1976 získal mistrovský titul o jediný bod před druhým Slovanem Bratislava a třetí Slavii Praha. Úspěšná éra pokračovala po příchodu trenéra Evžena Hadamczika tituly v roce 1980 a 1981.

03:40

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 05:48

Sektor hostí na jablonecké Střelnici: Nejvýše položený prvoligový stadion v Česku

Seriál Radiožurnálu Sport "Na výjezdu" tentokrát míří na nejvýše položený prvoligový stadion v Česku, na jabloneckou Střelnici. Reportér Jaroslav Plašil narazil na vlídné, zdvořilé pořadatele, ale jen málo důstojné podmínky. Jak dlouho čekali příznivci Zbrojovky v sektoru hostí po skončení zápasu, který jejich fotbaloví miláčci prohráli s Jabloncem 1:3? Užijte si další sondu do života hostujících fotbalových fanoušků.

Dnes 03:39

Vzpomenete si na předchozí zápasy NHL v Praze?

Pamatujete si zápasy NHL, které v minulosti přivítala česká metropole? První plnohodnotný zápas NHL v Česku se odehrál v roce 2008, kdy v 02 Areně začínali sezonu New York Rangers s Tampou Bay. Českým divákům se tak ukázal třeba Václav Prospal nebo Radim Vrbata, Petr Průcha nebo Michal Rozsíval. V roce 2010 došlo na pražské střetnutí mezi Phoenixem a Bostonem. Před třemi roky došlo na bitvu mezi Philadelphii a Chicagem. Co nabídne letošní klání San Jose a Nashville?

Včera 02:39

Vyšehrad: Seriál i film, které baví nejen fotbalové nadšence

Lavický a fotbalový míč, to je dokonalá symbióza. Těmito slovy začíná vůbec první díl úspěšného seriálu Vyšehrad. Hlavní postavou je fotbalový talent Julius Lavický, kterého v seriálu i v následném filmu hraje Jakub Štáfek. Spoustu průšvihů, které se odehrávají v seriálu, jsou inspirovány skutečnými událostmi. Po čtyřleté pauze se Štáfek rozhodl natočit film, který až donedávna vyprodával česká kina. Znáte hlášky jako: "Nazdar, kopyta"?

Před dvěma dny 02:34

Proč?: Jak se fotbalové fandění může zvrhnout k tragickým událostem

Ve své době - v druhé půli 80. let - mimořádně závažný film, věnovaný negativním dopadům fotbalového chuligánství. Primitivní sportovní fandění, které snadno překlene až k agresivním choutkám a vzájemné hecování, které vede k tragickým činům. Příběh ve filmu Proč? je inspirován skutečným případem, kdy skupina mladistvých vlajkonošů zdemolovala cestou na fotbalové utkání vlakovou soupravu a ohrožovala i cestující a osamělou průvodčí.

Před třemi dny 02:46

Poslední závod: Když se lyžařské klání promění v boj o holý život

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Lyžařská padesátka se pro Hanče ze závodu změnila v boji o život. Nakonec v krutém horském počasí zahynul i jeho kamarád Vrbata. To byl Poslední závod.

Před čtyřmi dny 02:16

Boxerského šampiona si ve filmu Pěsti ve tmě zahrál Marek Vašut

Na roli boxera musel herec Marek Vašut intenzivně trénovat osm měsíců. Ve filmu Pěsti ve tmě si zahrál boxerského šampiona Vildu Jakuba a prohraje v roce 1935 Berlíně zápas s německým mistrem Kurtem Schallerem. A to hlavně kvůli nepochopitelnému zásahu trenéra Krakowského, který přikáže Jakubovi hodit ručník do ringu. Snímek měl hodně zvratů ať už sportovních, tak milostných. Předobrazem boxera Vildy byl několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa Vilda Jakš.

Před pěti dny 04:22

Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka

"Dlouhé nakopávané balony, důraz v osobních soubojích, na žádný ťukes nemáte, jste dřeváci a proto taky hrajete okres. Neumíte si přihrát na metr a hrajete nějaký trojuhelníky jako Barcelona". Nejen tyhle hlášky, ale i svérázný přístup trenéra Hnátka, kterého ztvárnil Miroslav Krobot. se vžily do paměti nejen fotbalových fanoušků. Důležitou roli ve filmu sehrál i Ondřej Vetchý, který se představil jako fotbalista Jirka Luňák. Připomeňte si legendární filmové zpracování.

Před šesti dny 02:52

Fair Play: Film reflektující poměry ve vrcholovém sportu v osmdesátých letech minulého století

Dalším zajímavým snímkem z atletického prostředí je Fair Play. Základem filmu, který natočila Andrea Sedláčková, je nutnost členů reprezentačního výběru dopovat. Hrdinka filmu sprinterka Anna, kterou ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdos, brzy pochopí, že kvůli dopingu neroste jen její výkonnost, ale i zdravotní problémy. Důležitou roli ve filmu má i matka sprinterky, kterou si zahrála Anna Geislerová. Znáte příběhy z osmdesátých let minulého století v Československu?

Před týdnem 01:40

Film Zátopek: Snímek věnovaný sportovnímu i životnímu příběhu jednoho z největších světových atletů

Stejně jako dominoval Emil Zátopek na atletických oválech, tak film Zátopek ovládl v březnu ceny Český lev. Z třinácti nominací získal osm cen, včetně té za nejlepší film, režii a herce v hlavní mužské roli. Tu ztvárnil Václav Neužil, který se kvůli roli Zátopka musel pustit do tvrdé a dlouhodobé atletické přípravy. S tou mu pomáhal reprezentační trenér Jan Pernica. Fyzickou a technickou průpravou musela projít i herečka Martha Issová, která si ve filmu zahrála Zátopkovou.

Před týdnem 04:07

Přesah manželů Zátopkových i mimo sportovní dění byl obrovský

Emil Zátopek při svém premiérovém maratonském startu dokončil výjimečný olympijský hattrick a i díky výkonům na Hrách v Helsinkách 1952 je stále i téměř dvaadvacet let po smrti sportovní celebritou. Na jeho památné výkony se i po letech dívá celý svět. Uctívá ho i současný šéf světové atletiky Sebastian Coe. Jeho výkony, ale i celkový přesah mimo sportovní oblast cenil například i šéf Českého atletického svazu Libor Varhaník.