Dnešní Plus
Nejnovější3. duben 2023

Poslechněte si podcast: USA po zrušení Roe vs. Wade: Ženy za potraty cestují do jiných států a lékaři ukončují praxi

Před necelým rokem ztratily ženy v USA právo podstoupit interrupci. Tamní nejvyšší soud zrušil rozhodnutí v případu známém jako Roe vs. Wade. Jednotlivé státy tak o potratové politice rozhodují samy. Původní verdikt byl považován za historický milník a jeden ze symbolů liberalizace. Společnost ale tehdy byla rozdělená podobně jako teď. Historickou atmosféru a kontext mapuje poslední série úspěšného podcastu Slow Burn. Tereza Žižková mluvila s jeho autorkou Susan Matthewsovou.

05:27

Dnešní Plus

Vydává: Český rozhlas

Výběr nejdůležitějších rozhovorů, analýz a specializovaných pořadů z našeho vysílání.

Web

15. únor 2023 03:39

Ústřice mohou zmírnit dopady hurikánů. Jejich skořápky poslouží k výstavbě ochranných útesů

Letošní romantické večeře na svatého Valentýna ve Spojených státech amerických mohou zmírnit dopady hurikánů a bouří. Ty hodně sužují státy podél Golfského zálivu kvůli mizejícímu pobřeží a stoupající hladině moře. Pokud si ale zamilované páry ve státě Louisiana dají místní oblíbené ústřice, poslouží skořápky od nich jako materiál k výstavbě ochranných útesů. V New Orleans o tom natáčela Daniela Vrbová.

7. únor 2023 05:46

Naše předpovědi zemětřesení jsou mnohem méně určité, než bychom si přáli, popisuje seismolog

Zemětřesení v Turecku a Sýrii si už vyžádalo přes pět tisíc obětí. „Země v regionu se bude otřásat ještě několik měsíců, jak je to po takto silných zemětřeseních obvyklé,“ naznačuje geolog a seismolog Petr Špaček. „Nevíme ovšem přesně, jestli dojde ke vzniku zemětřesení, která ještě budou ničivá. Nelze to vyloučit.“

6. únor 2023 06:48

Politolog: Hnutí ANO schází partneři. Řešením může být pestřejší nabídka politických osobností

Tento týden by mohlo být jasné, zda hnutí ANO udělá po prohraných prezidentských volbách zásadní změny ve své struktuře. Ve středu bude volební kampaň hodnotit předsednictvo hnutí. Minulý týden oznámila odchod šéfka volební kampaně Tünde Bartha i další výrazní členové marketingového týmu Andreje Babiše. Svou funkci dal k dispozici i jeden z hlavních Babišových kritiků moravskoslezský hejtman a místopředseda hnutí ANO Ivo Vondrák.

2. únor 2023 04:01

Češi kvůli vysoké inflaci investují úspory do zahraničních realit. Jsou totiž často výrazně levnější

Zájem Čechů o zahraniční nemovitosti roste a potvrzují to i realitní kanceláře, které prodej zprostředkovávají. Třeba jeden z největších realitních portálu Sreality.cz zaznamenal boom poptávky už předloni, kdy se zájem zvedl na dvojnásobek.

1. únor 2023 05:54

Pekarová Adamová: Pavel svými kroky už nyní ukazuje, že bude mandát vykonávat úplně jinak než Zeman

Zvolený prezident Petr Pavel se ve středu v podvečer sejde s ústavními činiteli premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). O čem budou jednat?

23. leden 2023 04:00

Číňané oslavují začátek nového roku. Vládu energického tygra vystřídal klidný a vyrovnaný zajíc

Začal čínský Nový rok, jeden z největších svátků roku, kvůli kterým se Číňané vydávají na cesty. Miliony lidí se chtějí setkat se svými rodinami. Mnozí z nich poprvé po dvouleté přestávce způsobené plošnými covidovými lockdowny. Letos je ve znamení zajíce, ten je kromě klidu a vyrovnanosti charakteristický svou spolehlivostí a věrností. „Číňané věří, že zajíc se nedere vpřed pomocí ostrých loktů,“ popisuje zahraničně-politický analytik Milan Slezák.

20. leden 2023 15:06

Biden dva roky prezidentem. Uspěl v ochraně klimatu, inflaci ale nezvládl, hodnotí politolog Shapiro

Prezident Spojených států Joe Biden má za sebou dva roky v Bílém domě, a dostává se tak do poloviny svého prvního funkčního období. Hodnocení Bidenova prezidentství ze strany amerických občanů je různorodé: na současného prezidenta zaznívá chvála, ale i nenávistné odsudky. Co se mu v úřadu zatím povedlo a s čím se mohl vypořádat lépe? A jaká je jeho reakce na zásadní problémy dneška, jako je válka na Ukrajině nebo klimatická krize?

19. leden 2023 06:08

Byl to klidný a organizačně velmi silný člověk, vzpomíná Rakušan na ukrajinského ministra vnitra

Při středeční havárii vrtulníku v Brovarech u Kyjeva zahynulo vrcholné vedení ukrajinského ministerstva vnitra. Při pádu letounu přišel o život ministr vnitra Denys Monastyrskyj, jeho první náměstek Jevhen Jenin a státní tajemník Jurij Lubkovyč. Příčina havárie zatím není jasná. Ukrajinské úřady oznámily, že mrtvých je nejméně 18 a jsou mezi nimi i tři děti. Vrtulník se totiž zřítil u mateřské školky.

17. leden 2023 06:52

Rusové systematicky rabují ukrajinská muzea. Ukradli desetitisíce historických artefaktů

Rusko z okupovaných území Ukrajiny ukradlo desítky tisíc historických artefaktů. Píše to americký deník The New York Times s odkazem nejen na přímá svědectví, ale také na tvrzení mezinárodních expertů. Ti tvrdí, že současné plenění ukrajinských muzeí není pácháno několika ziskuchtivými a nedisciplinovanými vojáky, ale je cíleně organizováno.