Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Úroda zelí bude průměrná. Hlávky rostly pomaleji, zemědělci museli bojovat s přemnoženými škůdci

Na jihu Čech začala sklizeň zelí. Zemědělci vjeli do polí zhruba o měsíc později, protože kvůli suchu rostlo zelí pomaleji. Úroda této zeleniny bude letos průměrná.

02:14

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:58

Dikobraz, fotka dělníků a víčka od piva. Časová schránka se skrývala ve střeše kaple ve Volyni

Historické mince, pamětní listy i vzkazy budoucím generacím. To všechno obsahovala časová schránka, kterou objevili dělníci ve střeše kaple Anděla Strážce ve Volyni na Strakonicku. Prozkoumali ji už také odborníci z tamního muzea. Zjistili, že kromě běžných věcí, jako jsou noviny nebo mince, skrývá i několik zajímavostí.

Dnes 02:30

Táborské Centrum Kaňka pro handicapované děti chce stavět nové zázemí. Narazilo ale na problémy

V Česku žije podle odhadu neziskových organizací asi 200 tisíc lidí s autismem. Sociální služby pro ně nestačí. Podle Národního ústavu pro autismus je problém hlavně s pobytovými službami, včetně volných míst v denních stacionářích. O děti s poruchou autistického spektra pečuje i Centrum Kaňka v Táboře, které plánuje výstavbu nového zázemí za 32 milionů korun. Projekt teď ale stojí kvůli problémům s financováním.

Včera 02:15

Tisíce borovic, dubů a buků odumřely. Vysázené stromky nevydržely letní sucho a horko

Před několika měsíci vysázené stromky musí lesníci na některých místech v jižních Čechách zase vykopat. Kvůli letnímu suchu a horku totiž odumřelo mnoho sazenic borovic, dubů a buků. Obnova lesa se proto někde lesníkům výrazně prodraží.

Včera 02:42

Osobní vlak srazil u Bělčic na Strakonicku čtyři lidi, dva nepřežili

Čtyři pracovníky Správy železnic srazil v úterý ráno osobní vlak u Bělčic na Strakonicku. Dva z nich zemřeli, dva jsou těžce zraněni.

Včera 02:10

Venkovní bazén ve Strakonicích zahajuje celoroční provoz. Umožní to nafukovací hala za 25 milionů

Nafukovací hala nad venkovním padesátimetrovým bazénem ve Strakonicích je hotová. Sportovní kluby i jednotliví návštěvníci ji budou moci využívat celoročně. Strakonice jsou po Kadani teprve druhým městem v Česku, které se pro zakrytí venkovního bazénu halou rozhodlo.

Před dvěma dny 02:42

Děti objeví záhadnou, pořádně zaprášenou knihu. Vodňanská knihovna natáčí filmovou pohádku

Ve Vodňanech na Strakonicku pracuje malý filmový štáb. Novou pohádku, která se odehrává v různých zákoutích města, nenatáčí žádný známý režisér. Popularizovat čtení a město samotné chce místní knihovna Gelasta Vodňanského, která ke spolupráci přizvala studenty filmové školy v Písku a děti.

Před dvěma dny 02:29

Příprava obchvatu Srubce u Českých Budějovic může pokračovat. Ministerstvo zamítlo námitku

Námitka kvůli podjatosti krajského úřadu Jihočeského kraje přes léto brzdila přípravu stavby obchvatu Srubce u Českých Budějovic. Ministerstvo pro místní rozvoj ji teď zamítlo, a tak kraj může pokračovat v žádosti o územní rozhodnutí. Rozklad podalo několik místních obyvatel a majitelů nemovitostí. Vadí jim, že silniční přeložka povede za jejich domy. V boji proti stavbě chtějí dál pokračovat.

Před třemi dny 02:52

Nositelé jména Václav se sešli na jednom pódiu v Českém Krumlově, nejmladšího přinesla maminka

Svatováclavskými slavnosti žil celé čtyři dny Český Krumlov. Lidé mohli navštívit muzea a galerie, vytvořit si vlastní výrobek na dvoře kláštera nebo se vydat na netradiční prohlídky. Nechyběl ani řemeslný jarmark. A protože slavnosti připomínají svatého Václava, všem nositelům tohoto jména je věnována speciální část programu.

Před čtyřmi dny 02:26

Obludárium, tanečnice, příšerky z kostí. Kabinety Stuchlé baví na zámku v Jindřichově Hradci

V útrobách zámku v Jindřichově Hradci je ukrytý jiný svět. Tvoří ho výtvarnice Stanislava Stuchlá pro své loutky, které cestovaly po světě a zahrály si se slavnými loutkoherci. Výstava s názvem Kabinety Stuchlé baví děti i dospělé už pět let.

Před pěti dny 01:53

Vesnice na Slavonicku v létě přilákají až tisíce turistů, po sezóně se ale vylidňují

Vesnice v okolí Slavonic na Jindřichohradecku se pomalu vylidňují. Chalupy, kde kdysi žili starousedlíci, teď stále častěji slouží rekreantům. V létě se ale daří přilákat návštěvníky za turistikou a na různé kulturní akce, například do vesničky Maříž, která leží na hranicích s Rakouskem.