Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 14802. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Uprchlíci oživují český fotbal. Kluby je lákají na TikTok i ubytování

Článek Vojtěcha Gavriněva. Od loňské ruské invaze se v Česku zaregistrovalo více než 2600 fotbalistů z Ukrajiny. Maksym trénoval ve fotbalové škole v jihoukrajinském Mykolajivu a hrál tamní amatérskou ligu. Loni v únoru se ale ze dne na den ocitl doslova pár kilometrů od válečné fronty. Od začátku letošní fotbalové sezony už nastupuje v nejnižší pražské soutěži za nově založený klub jménem PerfectLanD. „Do České republiky jsem se přestěhoval hned po začátku války. Přijel jsem k mamince, která v Praze žije už dlouho,“ popisuje pro Seznam Zprávy. Většina jeho spoluhráčů jsou Ukrajinci. Serhij v Česku žije už několik let, vystudoval v Praze střední školu a nastoupil na univerzitu. „Na Ukrajině jsem hrál za svou vesnici a po přestěhování do Česka jsem hrál asi rok a půl za Mezinárodní fotbalovou akademii MSM,“ vypráví. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/239013] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

07:52

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1583Včera 05:37

Šťastné slovo: Chcete zpátky Babiše? „Projekt Strach“ nemusí fungovat věčně

Glosa Jindřicha Šídla. Někdejší shoda médií s politiky v kritice Babišovy vlády neznamená shodu v cílech. Naším úkolem není vyhrát příští volby. Ani v tom komukoli pomáhat, nebo mu naopak škodit. Na sociálních sítích se denně rodí a umírá nějaká ta zásadní událost. Spočívá obvykle v tom, že někdo dá volný průchod svým emocím, čímž ke stejnému kroku povzbudí další účastníky korporátní prokrastinace. A za chvíli se mydlí celá hospoda. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241319] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Včera 03:19

Evropští žalobci uzavřeli kauzy Babiše. Takzvanou inovaci v pekárně řeší nadále

Článek Radek Nohl. Evropští žalobci se v souvislosti s případem střetu zájmu expremiéra Andreje Babiše zabývají už jen kauzou Penam. Další prověřování ukončili. Nepodařilo se jim prokázat, že došlo k úmyslnému podvodu na rozpočet Evropské unie. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) uzavřel téměř všechny případy, v nichž se zabýval podezřeními ze střetu zájmu u bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše. Prověřování se dotýkalo doby, kdy byl Babiš premiérem a zároveň podle auditů Evropské komise mohl mít vliv na řízení Agrofertu. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241213] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1584Včera 13:57

Pod čarou: Výpravy za elfy a draky nejsou únik z reality, ale její zrcadlo

Newsletter Matouše Hrdiny: Počítačové hry často bereme jako cestu k úniku z tíživé reality – zvlášť když se v nich místo aut a smartphonů objevují čarodějové a hobiti. Dnešní Pod čarou ale zkoumá, jestli do fantastických světů naopak neodcházíme proto, že jsou přesným odrazem naší kultury a společnosti. Mé newslettery mohly být v posledních měsících možná o něco lepší, ale to bych také nesměl strávit nepěkné množství hodin u nové RPG videohry Baldur‘s Gate 3 z produkce belgického studia Larian. Může mi ale být útěchou, že jsem se digitálnímu eskapismu zdaleka nevěnoval sám.  Podle různých odhadů se od srpnové premiéry hry prodalo už přes 20 milionů kopií, majitelé studia shrábli pohádkové zisky a reakce hráčů i kritiků ukazují, že jde o naprosto výjimečně povedený titul. TikTok a další sítě zaplavily statisíce fanouškovských sestřihů a komentářů, příliv nových hráčů nepolevuje ani po několika měsících, a vývojáři z jiných firem se svým potenciálním zákazníkům preventivně omlouvají, ať od nich také neočekávají podobné hry, protože takhle komplexní a rozsáhlé dílo je pro ně nenapodobitelné.   Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. 

Epizoda 1583Včera 04:58

Odpor vůči Netanjahuovi roste. Straníci se bojí, že přijdou o moc na 20 let

Článek Milana Rokose. Jedinou šancí, jak se může izraelský premiér Benjamin Netanjahu udržet u moci, je prodlužovat válku s Hamásem, píše oceňovaný novinář Meron Rapoport. Izraelská vládní strana Likud se obává, že pokud v jejím čele zůstane premiér Benjamin Netanjahu, voliči ji na dlouho vyženou z vlády. „Pokud Likud padne ve volbách, nevrátí se k moci dalších dvacet let,“ citoval server The Times of Israel Davida Amsalema, juniorního ministra z resortu spravedlnosti. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241196] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1583Před dvěma dny 04:31

Komentář: Riziko paktu s lékaři: zdravotnictví bude stejné, jen za víc peněz

Komentář Martina Čabana. Když už je dohoda s lékaři za těchto okolností podepsána, můžeme snad optimisticky doufat, že by mohla být také k něčemu dobrá. „Mývalí protest“ končí. Představitelé lékařů a odborů podepsali dohodu, v níž se zavázali vyzvat své protestující členy a příznivce, aby se vrátili do služeb. Ukončení protestu kromě pochopitelné úlevy na straně pacientů vyvolává také mnoho dalších otázek. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241291] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Před dvěma dny 07:04

Krach družstva invalidů může připravit o práci tisíce zdravotně postižených

Článek Petra Švihela. Pád brněnského družstva invalidů může znamenat problém pro desítky dalších chráněných dílen. V ohrožení je tak práce pro tisíce lidí s postižením. Během podzimu přišlo o práci zhruba čtyři sta převážně zdravotně postižených zaměstnanců z družstva invalidů Myjómi. To samo na sebe podalo insolvenční návrh a skončilo v konkurzu. Konec jednoho družstva má ovšem potenciál způsobit nepříjemnosti řadě dalších chráněných dílen a  jejich pracovníkům. Konkrétně jde o problém pro 35 dílen a jejich zhruba 3000 zaměstnanců. Spojuje je totiž způsob financování. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241137] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Před dvěma dny 08:33

Analýza: Země výdejních boxů. Česko chvátá po polské cestě

Analýza Filipa Horáčka. Pandemie skončila, ale pokračuje boom výstavby výdejních boxů. V budoucnu by mohly suplovat také poštu nebo úřední desky obcí. Do rozvoje výdejních boxů investovalo v posledních letech přes deset společností stovky milionů korun, možná přes miliardu. Plechových „skříní“ v ulicích bude dál přibývat. A nebudou určené už jen na balíky z e-shopů, ale i na doporučené dopisy či knihy. V některých obcích možná nahradí papírové úřední desky. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241229] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Před dvěma dny 06:59

Ženy v ukrajinské armádě vedou hned dvě bitvy: s Ruskem a za rovnoprávnost

Článek Kateřiny Křovákové. Kyjev se snaží odlišit od Moskvy a usiluje o rovné postavení mužů a žen v armádě. Pořád tam ale panují nepsaná pravidla a změnit je potrvá dlouho. Vojačky trápí nejen stereotypy, ale i špatně padnoucí uniformy. V ukrajinské armádě slouží čím dál více žen. Ministerstvo obrany v polovině října oznámilo, že jejich počet vzrostl za poslední dva roky o více než o 40 %. Řeč je tak o 43 tisících žen s vojenskou hodností, z nichž 5000 aktivně plní bojové úkoly. Dalších zhruba 20 tisíc civilistek pak pro ozbrojené složky pracuje. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240646] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Před dvěma dny 06:42

Kauza vydírání v IKEM: obviněný náměstek hledal pomoc u Křetínského

Článek Vojtěcha Blažka. V době vyhrocených sporů s lékaři si obviněný náměstek IKEM Jiří Malý psal s Danielem Křetínským. Jejich komunikaci zaznamenává policejní dokument. V kauze údajného vydírání v prestižní pražské nemocnici IKEM se objevuje nové jméno - a to rovnou postava druhého nejbohatšího Čecha. Policejní vyšetřovatelé mají důkazy, že obviněný Jiří Malý jako náměstek Institutu pro klinickou a experimentální medicínu, hledal během posledního roku pomoc u miliardáře Daniela Křetínského. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241194] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1582Před třemi dny 08:46

Analýza: Lékaři dostali od Fialy dohodu, která pomůže i zavaří současně

Analýza Josefa Mačího. Bezprostřední krizi českého zdravotnictví zažehnala dohoda mezi ministerstvem a protestujícími lékaři. Alespoň se to tak zdá. Do budoucna se ale mohou její důsledky vrátit i s úroky. Prosincový protest lékařů odvrátily tři miliardy, které premiér Petr Fiala (ODS) znenadání vytáhl na stůl minulý týden. Ukázalo se ale, že to nejsou peníze, které vláda našla na navýšení platů lékařů v rozpočtu. Jde o prostředky Všeobecné zdravotní pojišťovny, která politickou dohodu finančně přikryla. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241187] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.