Příběhy z kalendáře
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Unikátní zápis v duchcovské městské knize aneb Začátek dobývání „hořlavého kamene“

Těžba uhlí změnila v posledních dvou staletích tvář severních Čech k nepoznání. Jak ale celý příběh začal? Co stálo na počátku uhelné horečky? Je to nenápadná a napůl zapomenutá zmínka v jedné duchcovské městské knize. Když neznámý písař bral 16. března roku 1403 do ruky brk, netušil, že o více než šest století později bude těch několik německy psaných řádků pokládáno za unikát. Jde totiž o první zmínku o těžbě uhlí nejen v Čechách, ale také v celé střední Evropě.

21:44

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 19:00

Případ Hilsner. Vražda, která probudila dřímající český antisemitismus

Zavražděná křesťanská panna Anežka Hrůzová. Z její vraždy je obviněný židovský mladík Leopold Hilsner. To je ve zkratce případ Hilsner z roku 1899. Případ vraždy, který vyústil v tisícihlavý dav antisemitů v židovské čtvrti. Lidé rozbíjeli okna, rabovali židovské obchody a hledali oběti, zabarikádované v domácnostech. Případ, který otřásl životem tehdy devětačtyřicetiletého T. G. Masaryka, který se Hilsnera otevřeně zastal. Případ, u nějž je ve vzduchu nejeden otazník.

Před dvěma dny 20:45

Zrušení otroctví v USA. První z kroků k zrovnoprávnění Afroameričanů

Stát New York vydal 28. března 1799 zákaz otroctví. Byl to jeden z prvních kroků k zrovnoprávnění Afroameričanů. První loď s otroky připlula z Afriky do města Jamestown 20. srpna 1619. Na palubě vezla 20 černochů. 15 z nich koupil tehdejší guvernér George Yeardley pro svou tabákovou plantáž. Původně na ní měli sloužit 5 let a pak dostat šanci koupit si vlastní pozemek. Brzy se ukázalo, že zisky ze sklizené úrody jsou zásluhou černých otroků a tak se na lhůtu jaksi zapomnělo.

Před třemi dny 19:12

Henry Royce. Spoluzakladatel legendární značky Rolls-Royce

Henry Royce se narodil 27. 3. 1863 jako páté dítě mlynáře. Jeho otec zemřel v chudobinci a Henry chodil do školy jen jeden rok, pak musel pracovat. Zajímaly ho rychlé a silné stroje, a proto se vyučil mechanikem lokomotiv. Za našetřené peníze si založil svou vlastní firmu na elektrické přístroje, ale když se na konci 19. století objevil automobil, úplně propadl motorismu. S Charlesem Rollsem založil automobilku Rolls-Royce, která se stala symbolem luxusu a spolehlivosti.

Před šesti dny 17:55

Hanč a Vrbata. Zahynuli ve sněhové vánici

Bohumil Hanč a Václav Vrbata tragicky zahynuli 24. března 1913. Velikonoční pondělí bylo dnem startu rychlostního běžkařského závodu na 50 kilometrů, který se konal na hřebenech Krkonoš. Několikanásobný vítěz tohoto závodu Bohumil Hanč byl jasným favoritem a po tomto závodě plánoval s vrcholovým sportem skončit. Ráno bylo krásné počasí. Obloha jasná a teploměr ukazoval 8 stupňů nad nulou. Závodníci proto vyrazili na trať jen v košilích, bez čepic a bez rukavic.

Před týdnem 17:25

František Ringhoffer. Otec zakladatel podnikatelského impéria

Jeho děda založil kotlářskou dílnu, on z ní vybudoval největší vagonku v monarchii a stal se baronem. František Ringhoffer II., otec zakladatel podnikatelského impéria. Byl starostou Smíchova, byl mu propůjčen Řád železné koruny 2. třídy a roku 1872 se stal baronem. Založil mimo jiné Velkopopovický pivovar a jeho péče o tamní krajinu udává její charakter dodnes.

Před týdnem 18:42

Prezident Antonín Novotný. Proč byl jeho pád tak rychlý?

Jedna z událostí, která odstartovala změny Pražského jara, byla abdikace dlouhodobé tváře totalitního režimu Antonína Novotného na post prezidenta republiky. Abdikoval 22. března 1968. Ztráta mocenské pozice nejvlivnějšího muže republiky vynesla do výšin zájmu všech někoho jiného - Alexandra Dubčeka. Pražské jaro bylo v srpnu 1968 zadušeny vojsky Varšavské smlouvy. Jaký ale byl Antonín Novotný, jak se stal prezidentem a proč byl jeho pád tak rychlý?

Před týdnem 19:14

České loutky bavily společnost, kritizovaly Hitlera a dostaly Oscara

„Na vědomost se dává, že se dnes tady bude producírovat nádherná historie, ve které se vypisuje, kterak čert Johanese doktora Fausta do strašlivého pekla odnesl,“ vyvolával první český kočovný loutkoherec Matěj Kopecký v roce 1847. Lidé z okolí se scházejí, aby se podívali na představení. Málokdo tušil, že jim hraje válečný veterán, který bojoval proti Napoleonovi v bitvě u Slavkova, byl několikrát postřelen a narodilo se mu 15 dětí, z nichž se dospělosti dožilo jen šest.

Před týdnem 18:06

Svatý Jan Nepomucký. Do Vltavy byl shozen z Karlova mostu

Jan Nepomucký, mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů. Rodák z Pomuku (dnešního Nepomuku) nedaleko Plzně v sobě ztělesnil ideál znalce Božích tajemství. V úřadě generálního vikáře věrně plnil povinnosti, hájil práva církve a její svobodu proti zvůli krále Václava IV. Když po velkém mučení pro svou věrnost povolání i mlčenlivost zemřel, byl z Karlova mostu vhozen do Vltavy. V roce 1729 byl papežem Benediktem XIII. prohlášen za svatého.

Před týdnem 20:25

Sjednocení Itálie. Husarský kousek tisícovky špatně vyzbrojených partyzánů

Itálii proslavila dlouhá historie, skvělá kuchyně, krásy pobřeží a hor. Nebyla to vždycky jedna země, jeden stát. V minulosti tu vládlo mnoho vévodů, králů, papežů i konzulů. Proto si dnes chceme připomenout její sjednocení. Vlastenci a velkému dobrodruhovi Giuseppe Garibaldimu se povedl opravdu nečekaný kousek. S tisícovkou špatně vyzbrojených partyzánů prošel zemí od jihu na sever a dokázal to, co se dlouho před ním nikomu nepodařilo.