Od Pradědu na Hanou
31. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Unikátní ranně barokní kaple v Postřelmově je obestřena tajemstvím

Málokdo ví, že se v centrální části šumperského okresu skrývá stavba, která je natolik ojedinělá a netypická, že ji odborníci považují za unikátní přerod dvou historických stylů – renesance a baroka. Laik kolem ní patrně projede bez většího zájmu. O to pozoruhodnější postřelmovská kaple Sv. Prokopa je.

03:57

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před čtyřmi dny 03:57

V Sedmilánech prý v období adventu řádíval noční lovec

Sedmlánů, psáno dohromady, není, jak by se zdálo, pravopisnou chybou nepozorného žáka, ale oficiálním názvem osady jesenické obce Skorošice, protínající silnici vedoucí ze Žulové do Javorníka.

Před pěti dny 03:59

Hostice prý kdysi zničila povodeň na Pstružím potoce

Osada Hostice dnes leží stranou hlavních komunikačních tras v údolí Pstružího potoka zařezaném do kopců Hanušovické vrchoviny. Ta poloha stranou je pozoruhodná i proto, že jméno obce vychází z pojmenování hostů, tedy cestujících, kteří zde nocovali na své pouti z Moravy do Kladska a Slezska. Tehdy ovšem cesty vedly jinudy, a tak byla vesnice v údolí možná poslední možností jak přenocovat pod horami.

Před šesti dny 03:55

Zdětín je kolébkou slavného rodu i místem rekreace a turistiky

Zdětín na Prostějovsku patří k vyhledávaným rekreačním oblastem. Do katastru obce patří i vyhledávaný Bělecký mlýn a tak se zde turisté zastavují velmi často. Zdětín však nejsou jen atrakce kolem mlýna a chatové osady, ale také zajímavé dějiny sahající až hluboko před dobu zapsanou v historických dokumentech.

Před týdnem 03:24

Zámeček v Krakovci má jádro ve středověké tvrzi

Vesnice Krakovec je známá zejména díky zdejší poutní kapli sv. Antonína, která stojí u lesa kousek nad vesnicí. Samotná obec však skrývá ještě jednu velmi zajímavou památku – zámek přestavěný z někdejší středověké tvrze.

Před týdnem 03:52

Zda byl mlýn Šargoun u Rozvadovic tvrzí, se dodnes přesně neví

Mlýn uprostřed krásné krajiny na hranici lesů Litovelského Pomoraví odpradávna nese pohádkové jméno Šargoun. Jeho současný stav však bohužel moc pohádkový není, přestože historie tohoto místa sahá hluboko do minulosti.

Před týdnem 03:55

Třemešku dala jméno střemcha, zdejšímu náměstí místní nadšenci a svatý Antonín

Jméno Třemešek se občas v našich krajích objevuje. Jedná se většinou o malé vesnice a nejinak tomu je i v případě Třemešku, který je dnes součástí Oskavy. I když tato vesnice kdysi bývala docela lidnatá.

Před 2 týdny 04:00

Bedřichov vznikl poměrně pozdě nejprve jako osada zlatokopů, později železářů

Bedřichov je obec rozkládající se v závěru údolí říčky Oskavy pod nejjižnějšími vrcholy Jeseníků, které zde přecházejí do podhůří v podobě jen o málo nižších vrcholů Hraběšické vrchoviny. Nejvyšší hory katastru obce dosahují výšky přes 950 metrů.

Před 2 týdny 03:58

Jako od Le Corbusiera. Historie kostela sv. Josefa v...

Senetářov je vesnice na okraji Moravského krasu, kterou najdeme kousek od hranic Prostějovského a Blanenského okresu v údolíčku zařezávajícím se do náhorní plošiny Drahanské vrchoviny. Proslula muzeem starého bydlení, ale zejména moderním kostelíkem sv. Josefa.

Před 2 týdny 03:58

Žerůvky patří k nejstarším vesnicím v kraji i z hlediska archeologických nálezů

Osadu Žerůvky najdeme nedaleko Olomouce, jihozápadně od města, kousek od dálnice vedoucí směrem do Prostějova. Dnes je obec součástí nedalekých Bystročic, její historie však sahá hluboko do minulosti střední Moravy.

Před 3 týdny 03:59

Pomníky padlých v první světové válce jsou k vidění téměř v každé obci v různých podobách

Od posledních výstřelů první světové války uplynulo už více než sto let. Zdánlivě se tedy jedná o další z mnoha válek, kterou si zapíšeme do sešitů dějepisu a pak na ni „bohužel“ zapomeneme. Právě tuto válku však ve stovkách měst a obcí v celé zemi připomínají i velmi hmatatelné památky. Patří mezi ně pomníky padlých, které jsou nejen mementem, ale mnohdy i zajímavým uměleckým artefaktem.