Naše nej...
25. únor 2022

Poslechněte si podcast: Unikátní mapě Čech je 300 let. Uvidíte ji v Litomyšli

Německý kartograf Jan Kryštof Müller pracoval na mapě Čech řadu let. S jednoduchými vyměřovacími prostředky vytvořil jedinečné dílo, jeho vydání se ale nedožil.

04:39

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před týdnem 08:54

Romantika, tragédie i naděje. To vše připomíná Larischova vila

Chodbami Larischovy vily v Pardubicích procházejí lidé už třetím stoletím. Ti první uskutečnili svou vizi, kroky desítek dalších sem ale směřovaly nedobrovolně. Dnes do výjimečného domu v Pardubicích míří návštěvníci, kteří chtějí poznat všechny jeho příběhy.

Před 2 týdny 08:09

Ulrychovu vilu vlastní rodina po celé století

Není prý ekonomická, zato krásná. Potomci obchodníka Václava Ulrycha, který si vilu nechal postavit, nikdy svůj dům na pardubickém Bílém předměstí neprodali. A rozhodně to nemají ani v plánu.

Před 3 týdny 05:46

Stavěla se přes 10 let a dala název ulici. Kamenná vila je výjimečná

K nejzajímavějším privátním stavbám Pardubic patří Kamenná vila s velmi zajímavou reliéfní a sochařskou výzdobou. Dům měl mimo jiné sloužit i jako soukromá galerie. Zadavatel stavby se ale jejího dokončení nedožil.

5. květen 2023 05:53

Čížkova vila si zachovala svoji původní podobu. Na rozdíl od okolí

Seriál o nejznámějších vilách Pardubického kraje zahajujeme na pardubických Olšinkách. Právě tady, na rohu Jiráskovy a Štolbovy ulice, si ve 20. letech minulého století nechal postavit dům Antonín Čížek.

17. březen 2023 05:01

Muzika pro císaře, prezidenta a hlavně pro lidi. Dechová hudba v Holicích slaví 190 let

Dechový orchestr Kulturního domu města Holic je nejstarším hudebním tělesem svého druhu v Pardubickém kraji. Tradice dechové hudby v Holicích se píše od roku 1833.

10. březen 2023 04:16

U Nasavrk se pasou stovky daňků a taky mufloni

Jaroslav Jedlička založil farmový chov daňčí a mufloní zvěře hned po sametové revoluci. Dnes společnost J+V Lukavice chová stovky kusů spárkaté zvěře a patří k největším v našem kraji.

3. březen 2023 05:05

Odstřel na dohled. Prohlédněte si zblízka největší lom

Kamenolom v Prachovicích je největší nejen v našem kraji, patří mezi nejrozlehlejší lomy v Česku. Jak funguje a co skrývá? To se dozvíte na unikátní naučné stezce, která ho lemuje.

24. únor 2023 05:04

V České Třebové založil muzeum. Poslední předmět zaevidoval v den své smrti

Městské muzeum v České Třebové patří mezi nejstarší v regionu. Slaví 135 let od svého založení a připomíná výjimečného člověka, svého zakladatele Jana Tykače.

17. únor 2023 05:02

Rekord kraje drží Litomyšl. Bylo tam -36,2 stupně Celsia

Meteorologická pozorování a měření na území Pardubického kraje mají dlouhou historii. Jaký byl nejdeštivější den a kde napadlo nejvíc sněhu?

10. únor 2023 05:07

Slavoj je náš nejstarší sbor. Uvítal by víc tenorů a basů

Pěvecký sbor Slavoj z Chrudimi byl založený před 167 lety. Je nejstarším sborem v Česku, který působí bez přerušení činnosti. Nacvičuje nový repertoár a chystá se také do Francie.