- Podcasty
- Návraty do minulosti

Poslechněte si podcast: Unikátní funkcionalistické domky najdete v pražské kolonii Baba. Každá vila je ušitá na míru
Na přelomu 20. a 30. let minulého století se po secesi a historismu dostal ke slovu nový architektonický styl: funkcionalismus.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Svatý Václav zemřel 28. září rukou bratra Boleslava a jeho kumpánů. Mírumilovné vládnutí jim vadilo
Patron České země vládnoucí na našem území v 10. století, svatý Václav, vnuk knížete Bořivoje, byl panovník pevný, rozhodný a vzdělaný. Za to vděčil své babičce Ludmile, která ho učila číst a psát – což v jeho době uměl málokdo – a vedla ho ke křesťanské víře.
Jízda králů: Obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně. Král má v ústech růži a mlčí
Vlčnov, Hluk, Kunovice, Skoronice u Kyjova – v těchto obcích moravského Slovácka se pravidelně kolem svátku Letnic koná Jízda králů, zvláštní obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně.
Vypálení Ležáků: 33 obyvatel starších 15 let gestapáci zastřelili. Pouze dvě dívky daly k převýchově
Středočeské Lidice postihl za heydrichiády děsivý osud a stal se jednou z nejznámějších událostí nacistické zvůle na území Protektorátu Čechy a Morava. Stejně dopadla i malá osada Ležáky na Chrudimsku, ta ale měla na rozdíl od Lidic s atentátem skutečně souvislost.
Titul ‚Královský golfový klub‘ udělila mariánskolázeňskému hřišti sama britská královna Alžběta II.
Moderní historie golfu se začala psát ve Skotsku v patnáctém století. Její prapočátky někteří hledají ve starořímské hře paganica, jiní zase v Číně.
Lázně Luhačovice působí jak z pohádkového světa. Může za to mix zdobné secese s karpatským folklórem
Lázně Luhačovice jsou vyhlášené vodními prameny, které léčí hlavně dýchací a oběhové potíže. Jsou ale proslulé i jedinečnou architekturou, které dominují lázeňské vily a domy architekta Dušana Jurkoviče.
První arcibiskup Arnošt z Pardubic: Pohledný muž s evropským rozhledem a jeden z kandidátů na papeže
Ve středověku byla křesťanská víra základem veškerého života. Za vlády Jana Lucemburského se katolíci v českých zemích dočkali prestižního postavení – z pražského biskupství se roku 1344 stalo arcibiskupství.
Slovanská epopej: Největší plátna mají 48 metrů čtverečních. Podmínka Muchy zatím nebyla splněna
Série dvaceti monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami našeho národa. Autorem tohoto cyklu je Alfons Mucha, který obrazy maloval na zámku Zbiroh neuvěřitelných 18 let.
Babinský jako legendární loupežník? Zloděj Venca se ve vězení napravil a pracoval coby zahradník
Václav Babinský alias Venca z Pokratic, se narodil 20. srpna roku 1796. I když se do české historie zapsal jako legendární loupežník, z dnešního pohledu byl vcelku bezvýznamným zločincem.
Kostku cukru známe od 19. století. Jaké neštěstí předcházelo jejímu zrození?
Kostka cukru se zrodila se v Dačicích. Vymyslel ji ředitel místního cukrovaru, Švýcar Jacob Christoph Rad, na podzim roku 1841. Ale prsty – a to doslova – v tom měla jeho žena Juliana.
Polka, maděra či nimra. Kdo byla první průkopnice legendárního českého tance?
Legenda o tom, jak vznikla polka, má několik verzí. Nejrozšířenější z nich vypráví o jisté Anně Chadimové, která je považována za autorku tohoto tance.