Záložka
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Umělkyně i pokladní v supermarketu. Román Směna popisuje náročný život mladé výtvarnice

Zkraje nového roku do podcastu Záložka zavítala Anna Beata Háblová, architektka, básnířka a autorka knížky Směna. Její debutový román se věnuje křehkosti současné mladé ženy a zároveň výtvarnice, lidským slabinám a nejistotám a jejich každodennímu prožívání.

27:51

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Před šesti dny 29:21

Manželka, milenka a neviditelné jizvy. S knihou Stehy prožijete nevěru z obou stran

Do Záložky zavítala scenáristka Sára Zeithammerová, aby představila svou prozaickou prvotinu Stehy, která je příběhem jedné nečekané návštěvy, dvou žen a neviditelných jizev.

Před týdnem 30:00

Pracuju, když dítě spí. Kateřina Tučková o nové knize, potřebě psát i mateřství

Kateřinu Tučkovou mnoho z vás zná jako spisovatelku díky jejím knížkám Žítkovské bohyně nebo Bílá Voda. Kateřina je ale také dramatička, publicistka, historička umění a matka dvou malých dětí. V Záložce mluvila o své nejnovější knížce jen okrajově, zajímalo nás totiž, jak a co ráda čte, jak vnímá svou spisovatelkou dráhu a proč vznikla iniciativa I žárovka má sochu.

Před 2 týdny 29:07

Za měsíc přečteme jednu knížku a nestydíme se za to, říkají holky z Literární zašívárny

Instagramový profil Literární zašívárna se původně věnoval knížkám všeobecně, až později se dvě kamarádky Natálie Příhodová a Lucie Pfeiferová zaměřily na světovou i českou klasickou literaturu. „Knížek je Instagram plný a dost přesycený. My jsme chtěly něco, co tady ještě nebylo, což byla klasika, kterou jsme i samy četly,“ přibližují v Záložce.

21. prosinec 2022 21:26

Tenké, ale přesto silné! Výběr knížek, se kterým stihnete svou čtenářskou výzvu

Do konce roku zbývá deset dní, proto jsme si pro vás s knihkupkyní Ester Šebestovou připravili deset tipů na tenké knížky, které vám pomůžou splnit vaši čtenářskou výzvu. Čtení samozřejmě není žádný závod, všem nám ale dělá radost, když přečteme další kousek. Vy ostatní, kteří si výzvy nedáváte, tento přehled můžete brát zkrátka jako inspiraci.

14. prosinec 2022 33:51

Knižní Ježíšek pro celou rodinu! 11 tipů na dětské tituly, které ocení i dospělí

„Vybrat tak málo knížek z letošního roku byl obrovský problém. Nechci říkat, že jsou nejlepší, bylo by to nefér vůči dalším krásným knihám. Volila jsem je podle toho, že jsou skvělé a také proto, že každá z nich má i přidanou hodnotu,“ vysvětluje Petra Schwarzová Žallmannová alias Opičí matka, která se dlouhodobě věnuje literatuře pro děti a mládež. Jeden z tipů je záměrně už z loňského roku.

7. prosinec 2022 32:40

O Ukrajině teď píše leckdo, není snadné se v tom zorientovat, říká editorka Chleba z minového pole

Do Záložky zavítala Marie Iljašenko, básnířka a editorka knížky Chleba z minového pole. Jde o soubor reportáží českých, slovenských a ukrajinských novinářů a novinářek, kteří v ní popisují realitu na Ukrajině v posledních měsících. „Spolu s kolegyní Janou Kaizrovou, která s nápadem přišla, jsme chtěly, aby čtenáři věděli, jak válku prožívají lidé v různých koutech Ukrajiny,“ říká Iljašenko.

30. listopad 2022 35:10

Problémem vztahů je nedostatek komunikace a sebereflexe, myslí si spisovatelka Viktorie Hanišová

Spisovatelka a překladatelka Viktorie Hanišová se ve své literární tvorbě zabývá především narušenými rodinnými vztahy. Spisovatelsky debutovala před sedmi lety románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery. Její nejnovějším knížkou je Neděle odpoledne, která vyšla v nakladatelství Host.

16. listopad 2022 20:41

Kniha Klub provází odhalením sexuálního skandálu, který vedl k neudělení Nobelovy ceny

Kniha Klub přibližuje sexuální skandál ve Švédské akademii a zároveň je příběhem o zneužívání moci, mlčení a strachu. Autorkou Klubu, ale hlavně reportáží, které vedly k odhalení tohoto skandálu a k následnému neudělení Nobelovy ceny za literaturu v roce 2018, je novinářka Matilda Voss Gustavssonová.

9. listopad 2022 25:17

Být nezávislý mi vyhovuje, vždycky to nějak vyjde, říká nakladatelský samouk Aleš Kauer

„Jsem naprosto nezávislý, na tom jsem si vždycky zakládal. Proto je to prakticky všechno víceméně na mně, od výběru autora až po výtvarné zpracování a nalezení vhodného papíru,“ přibližuje Aleš Kauer, básník, hudebník, nakladatelský samouk a zároveň výtvarník, pro kterého je kniha nejideálnějším prostorem pro umělecké vyjádření. Ve svém jihlavském nakladatelství Adolescent, které letos oslavilo 15. narozeniny, vydává vizuálně i obsahově unikátní knížky.