Sousedé
11. březen 2022

Poslechněte si podcast: Umělecká díla budapešťské galerie zachránil mostecký rodák J. K. Beer

Tentokrát vydání Sousedů otevíráme informací, že k dlouhé řadě organizací, které chtějí pomoci lidem trpícím kvůli ruské invazi na Ukrajinu, se připojil také Česko-německý fond budoucnosti.

14:59

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před dvěma dny 15:00

Život literáta Hanse Natonka, pražského rodáka. Nacistický starosta Brna Oskar Judex

U příležitosti 130. výročí narození spisovatele a novináře Hanse Natonka se 22. listopadu v pražském Domě literatury konal večer věnovaný této osobnosti pražské německé literatury.

Před týdnem 14:51

Seniorem roku v Karlovarském kraji je Petr Rojík z Rotavy. Za železničními modeláři do Chemnitz

V Lokti slavnostně vyhlásili vítěze ankety senior Karlovarského kraje, která upozorňuje na aktivní seniory. Mezi oceněnými byl také pan Petr Rojík ze Spolku Němců a přátel německé kultury.

Před 2 týdny 15:00

Drážďanský Striezelmarkt za pár dní po dvouleté přestávce otvírá

V dalším vydání Sousedů pokračujeme s představováním německých spolků a center setkávání v České republice. Tentokrát vydáváme do Krkonoš.

Před 3 týdny 14:56

Skiareály na německé straně Krušných hor s obavou vyhlížejí zimní sezonu. Význam bramborové natě

Tradiční Archivní návraty vám tentokrát nabídnou přednášku z roku 1941 o významu a mnohostranném využití bramborové natě. Toto téma samozřejmě souvisí s válečným nedostatkem a nutností šetřit.

4. listopad 2022 12:10

Rozhovor s Petrou Laurin. V továrně na františky. Medailonek výtvarníka Carla Thiemanna

Opět se vydáváme do Domu česko-německého porozumění do Rýnovic u Jablonce nad Nisou, v jehož čele stojí Petra Laurin.

28. říjen 2022 14:57

Ve středu 9. listopad začíná divadelní festival německého jazyka

Předprodej vstupenek na 27. ročník divadelního festivalu německého jazyka, který se koná od 9. listopadu do 4. prosince v Praze, už začal. Jako obvykle jsme k mikrofonu pozvali ředitele a dramaturga festivalu Petra Štědroně, aby nám představil letošní program.

21. říjen 2022 14:54

Česko-německé kořeny jako inspirace pro studium evropského práva

Hostem dnešního vydání Sousedů je Katharina Dirriglová, která vystudovala práva a překladatelství na Univerzitě Karlově v Praze. V současné době pracuje na Úřadu vlády ČR, kde zkoumá, zda jsou návrhy zákonů slučitelné s evropským právem.

14. říjen 2022 15:02

Klement Gottwald vítá Wilhelma Piecka v Československu. Výuka češtiny v saském Budyšíně

Další vydání Sousedů otevíráme pravidelnou rubrikou Archivní návraty, ve které vždy jednou za měsíc hledáme v rozhlasovém archivu zajímavé německojazyčné nahrávky. Tentokrát jsme vybrali nahrávku, která pochází z 24. října roku 1951. Jde o uvítací projev na počest návštěvy prezidenta Německé demokratické republiky Wilhelma Piecka v Československu.

7. říjen 2022 12:31

Bratři Morchoevi, bojovníci proti nacismu, budou mít na severu Čech možná už druhý pomník

V obci Tisá se rozjíždí debata, zda tam postavit pomník protinacistickým bojovníkům – bratrům Morcheovým. Diskusi podnítil historik Martin Krsek, který se příběhem Morcheových zabývá, a také jejich potomci.

30. září 2022 14:55

Německé obce se těžce vypořádávají se stoupajícími cenami energií. Letecké eso Julius Arigi

Obecně prospěšná společnost Bohemia Troppau letos slaví 30. výročí svého založení. Připomeneme si ji v repríze loňského rozhovoru. Povíme si také o tom, jak se německé obce vyrovnávají s vysokými cenami energií.