Naše nej...
19. květen 2023

Poslechněte si podcast: Ulrychovu vilu vlastní rodina po celé století

Není prý ekonomická, zato krásná. Potomci obchodníka Václava Ulrycha, který si vilu nechal postavit, nikdy svůj dům na pardubickém Bílém předměstí neprodali. A rozhodně to nemají ani v plánu.

08:09

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před pěti dny 10:30

Dům navrhl i pro svou sestru. V Lázních Bohdaneč stojí vilka od Josefa Gočára

Lázeňský pavilon, kasárna, vodojem, hrobka, ale také soukromý dům. V městečku Lázně Bohdaneč zanechal slavný architekt Josef Gočár nesmazatelnou stopu.

Před týdnem 15:41

Postavena, zabavena, vzkříšena. Schejbalova vila v Chocni je plná příběhů

V zahradě si sedí jako těžký dort. Tak architekt David Vávra charakterizoval známou choceňskou vilu. V poklidu si naštěstí sedí dál, jen její okolí se tak trochu proměnilo…

Před 2 týdny 09:44

Romantická vilka na nábřeží v Chocni je pořád stejná. Mění jenom barvy

Na první pohled byste možná nehádali, že jde o dům éry funkcionalismu. Vila Bohumila Malého sice vznikla na začátku třicátých let minulého století, stylu té doby se ale vymyká.

Před 3 týdny 07:27

Vila manželů Prchalových v Chocni je stylová, funkční a tak akorát

Rudolf a Marie Prchalovi si před devadesáti lety nechali postavit dům. Nikdy v něm ale nebydleli.

3. listopad 2023 08:54

Vila manželů Láskových v Chocni byla domovem i ordinací

Choceň je místem, kde se dokázala prosadit kvalitní funkcionalistická architektura. Zasloužil se o to architekt Čeněk Mužík.

27. říjen 2023 21:04

Sto let starý svět. Potomci Václava Klofáče nic měnit nechtějí

Dobříkov u Vysokého Mýta si prvorepublikový politik Václav Klofáč zamiloval. Do obce přivezl kostelík a na místě středověké tvrze si postavil dům. Rád v něm vítal nejen slavné osobnosti, ale i obyčejné lidi.

13. říjen 2023 09:17

Ve své době byla zjevením. Vila manželů Janouškových v Chocni je nadčasová

Parcela s výhledem, pěstěná zahrada a dům, jehož dispozice a rozměr vždy znamenaly vysokou kulturu bydlení. To je vila manželů Jiřího a Věry Janouškových. Postavili ji v sedmdesátých letech minulého století.

6. říjen 2023 11:38

Dobře utajená vila. Prvorepublikový dům uprostřed Holic obklopuje rozlehlá zahrada

Někdejší Faltysova vila se nachází nedaleko holické sokolovny a Afrického muzea Dr. Emila Holuba. Dům, který obklopuje zahrada o rozloze 4000 metrů čtverečních, se v podstatě zrodil dvakrát. Má výjimečné kouzlo.

29. září 2023 15:42

Prvorepublikovou vilu Čeňka Zemánka v Holicích nepřehlédnete. Můžete si ji dokonce koupit

Francouzská okna a fasáda z neomítaných cihel. To je typický rukopis slavného architekta Otakara Novotného. Před více než sto lety ho ke spolupráci na projektech svého domu a sokolovny získal holický lékař a mecenáš Čeněk Zemánek.

22. září 2023 08:08

Zubařské křeslo s atmosférou. Sýkorova vila v Chrudimi je výjimečná

Secesní dům ve Fibichově ulici v Chrudimi sice obklopila výstavba éry socialismu, svoje kouzlo si ale tato honosná vila zachovala. I s celou řadou původních prvků v interiéru.