- Podcasty
- Studio Leonardo
Poslechněte si podcast: Potřebujeme ukrajinskou i ruskou vědu. Válka zasáhla obě strany, zdůrazňuje historička Olšáková
Svět zahájil proces izolace Ruska kvůli válce na Ukrajině. Jenže svět vědy je jiný, ukrajinské bádání je provázané s ruským. Podle Doubravky Olšákové, historičky z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, je na čase přestat zvláště při hovorech o vědě používat adjektiva ruský a ukrajinský: „To je přesně to, co Vladimir Putin potřebuje, aby se mu podařilo rozeštvávat ten původně velmi krásný sjednocený koncept přístupu k Ukrajině. Postižení válkou jsou lidé z Ukrajiny i Ruska.“
Studio Leonardo
Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy.
Precizní onkologie nejsou jen nejmodernější léky, ale i odborníci, kteří rozumějí svým pacientům
Celá léta hledáme správný lék správnému pacientovi a stále více se blížíme této metě, říká ve Studiu Leonardo předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Ptá se Martin Srb.
Studie: Velká sídliště jsou životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy
Extrémní výkyvy počasí si vyžádají stále více obětí na lidských životech. Dokazuje to studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Hostem Studia Leonardo je vedoucí vědeckého týmu Aleš Urban. Dozvíte se například, že velká sídliště jsou překvapivě životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy. Připravil David Šťáhlavský.
Závislost není dědičná nemoc, ale reakce na trauma. Závislé netrestejme, žádá psychoterapeut Maté
Nepovyšujme se nad lidi závislé na nejrůznějších drogách, snažme se spíš pochopit, jak jejich problémy vznikly a jestli za nimi není trauma z dětství, říká Gábor Maté, kanadský lékař a psychoterapeut. „Pracoval jsem s lidmi ve Vancouveru, v oblasti s největším užíváním drog v severní Americe. Jsou tam tisíce lidí, kteří si píchají nebo polykají či vdechují drogy všemožného druhu,“ popisuje lékař.
To, že se rodina dokázala postarat o svého umírajícího, může zmírnit smutek, říká paliativní sestra
Paliativní péče se v Česku začala rozvíjet asi před 20 lety, v posledních letech se o péči o umírající mluví stále častěji. Začíná být součástí nemocniční péče a vedle tradičních hospiců vznikají i hospicy mobilní. „Hlavní zásada je, že člověk musí být upřímný, hodně se doptávat. Jsme ti, kteří hodně poslouchají, i když někdy na naše otázky nejsou lehké odpovědi,“ uvádí zdravotní sestra a spoluzakladatelka mobilního hospice sv. Michaela v Poličce Jitka Kosíková.
Nanoboti se zatím pohybují chaoticky, ale děláme vše pro to, aby byli inteligentní, říká bioložka
Co jsou to nanoroboti či nanoboti a jak nám v blízké budoucnosti mohou pomoci? Hostem Studia Leonardo je bioložka Alžběta Ressnerová z výzkumného centra CEITEC v Brně. „Nanoboti jsou malé útvary velikosti nanometrů a jsou poháněny třeba světlem, ultrazvukem, chemicky nebo i biologicky,“ uvádí.
Historie pražských Židů
Hostem je Marie Buňatová z Historického ústavu Akademie věd. Odpoví třeba na to, jaký byl život pražských židů v Rudolfínské době, odkud přicházeli a proč se tehdy prakticky deset procent obyvatel města hlásilo k židovské víře. Ptá se Eva Kézrová.
Raději běžte ven. Je to lepší než luštit křížovku, chválí pohyb v prevenci Alzheimerovy nemoci lékař
Vědci, kteří zkoumají Alzheimerovu chorobu po dekádách neúspěšného hledání léku na toto neurodegenerativní onemocnění, obrací svou pozornost na prevenci vzniku choroby. Co zatím zjistili, vysvětluje ve Studiu Leonardo neurolog Martin Vyhnálek z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Praze-Motole.
Říká se, že taktické jaderné zbraně jsou bezpečné. Ale nikdo to nezkusil, varuje analytik Visingr
S ruskou agresí na Ukrajině se nejen Evropa setkává po sedmi dekádách míru s konvenční válkou, ale zaznívají také stále častěji hrozby užití zbraní jaderných. „Pokud se nějaká země rozhodne, že si jaderné zbraně pořídí, tak to udělá. A pokud to neudělá, tak nikoli kvůli nějakým smlouvám, ale třeba ji od toho odradí bezpečnostní partneři,“ je přesvědčený vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.
Folklorní hnutí – ostrůvky svobody i underground
Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.
Folklorní hnutí – ostrůvky svobody i underground
Folklorní hnutí se v druhé polovina minulého století stalo rozporuplným. „V padesátých letech byly folklorní soubory zakládány ve svazáckém prostředí, tedy zejména ve městech. Proto je považujeme za něco, co spíš souviselo s městskou kulturou. A právě v těchto souborech našli svoje uplatnění lidé, kteří měli tradiční lidovou kulturu taneční i písňovou ještě pod kůží,“ přibližuje etnochoreoložka Daniela Stavělová.