Zbytečná Válka
Epizoda 9027. září 2023

Poslechněte si podcast: Ukrajinci skutečně postupují, potvrdil analytik. Ocenil systematický postup při útoku na Sevastopol

Ukrajinským jednotkám se daří postupovat na záporožské frontě potvrdil analytik Milan Mikulecký v podcastu Novinek Zbytečná válka. Zmínil i dopad útoků na Krym, ze kterého odcházejí nejen civilisté, ale přesouvají se i ruské lodě do Novorossijsku. Zničené lodě se Rusům nedaří nahradit.

33:21

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 102Před třemi dny 48:08

Rusko přešlo na válečnou výrobu, bojuje proti západní civilizaci

Z Ukrajiny stále častěji zaznívají vyjádření, že letošní ofenzíva neuspěla. Zda však její výsledek byl za stávající podpory Západu skutečně neúspěchem, probírá v podcastu Zbytečná válka redaktor Alex Švamberk s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým. Ten varuje, že si Západ nemůže dovolit prohrát, Putin totiž bojuje proti celému Západu. Mikulecký připomíná, že nás konflikt moc nestojí, protože tam neteče naše krev.

Epizoda 101Před týdnem 48:56

I znásilnění může být válečný zločin

Válečné zločiny na ženách se dostaly do centra pozornosti po teroristickém útoku Hamásu na Izrael. V podcastu Zbytečná válka o nich hovořil s bývalým vyšetřovatelem Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Vladimírem Dzurem redaktor Alex Švamberk. Právě tento tribunál napomohl tomu, že se sexuální násilí stalo samostatným válečným zločinem.

Epizoda 100Před 3 týdny 32:21

Klasická válka vs. vojensko-policejní operace. Konflikty na Ukrajině a v Izraeli nemohou být rozdílnější

Ruská válka proti Ukrajině i izraelská operace proti teroristům v Pásmu Gazy se protahují. Zdánlivou podobnost obou rozdílných konfliktů probírali redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký.

Epizoda 998. listopad 2023 38:37

Ukrajinci jsou stále připraveni bojovat, nemají moc na výběr, řekl bývalý velvyslanec

Z Ukrajiny se vrátil Radek Matula, který nedávno skončil ve funkci velvyslance v Kyjevě. O svých zážitcích, zkušenostech, vyhlídkách Ukrajiny a české pomoci hovořil v podcastu Zbytečná válka s redaktorem Alexem Švamberkem.

Epizoda 9826. říjen 2023 40:21

SPECIÁL Válka v Izraeli: Hamás je ochoten obětovat životy Palestinců, řekl český diplomat

Válka Izraele s Hamásem trvá tři týdny a už má dopad na situaci v regionu. Odkládá se podpis dohody Izraele se Saúdskou Arábií, což byl jeden z cílů útočníků, uvedl v podcastu Zbytečná válka šéf teritoriálního odboru pro Blízký Východ ministerstva zahraničí Petr Hladík. Připomněl, že brutálně se Hamás choval už při převzetí moci nad Gazou. Domnívá se, že k útoku se rozhodlo vedení Hamásu, které nedocenilo, jaký budou mít zvěrstva dopad.

Epizoda 9724. říjen 2023 19:05

Válka změnila i mě, přiznává režisér filmu o životě ve stanici metra v Charkově změněné na kryt

Koprodukční slovensko-česko-ukrajinský film Světloplachost bude mít českou premiéru 27. října na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Protože zachycuje život během ruské invaze v krytu na konečné stanici charkovského metra na ostřelovaném sídlišti Saltivka, stal se jeho režisér Ivan Ostrochovský hostem podcastu Zbytečná válka.

Epizoda 9617. říjen 2023 46:34

SPECIÁL Válka v Izraeli: Gest a zbabělosti evropských politiků bylo dost. Izraeli pomůže polní nemocnice, základ je odříznout teroristy od peněz, míní expert

Masakr Židů, který rozpoutali teroristé z Hamásu, je největší od konce druhé světové války. Redaktor zahraniční rubriky Novinky.cz Alex Švamberk probíral s bezpečnostním analytikem a bývalým poradcem ministra obrany Milanem Mikuleckým, jak mohou probíhat pozemní boje v Gaze, jak může Izraeli pomoci Česká republika a co vede Evropskou unii k tomu, že posílá další peníze Hamásu. Dotkli se i toho, zda vůbec existuje nějaká šance na mír mezi Palestinci a Izraelci.

Epizoda 9516. říjen 2023 34:18

V Moskvě bez velvyslance? Diplomata s protestem přijme leda uklízečka, upozorňuje Hladík z ministerstva zahraničí

V České republice probíhá debata, zda poslat do Ruska nového velvyslance a jestli ho v Moskvě vůbec máme mít a jestli by nestačil chargé d´affaires. Prezident Petr Pavel se nechal slyšet, že si nedokáže představit, že by Česko žádalo o souhlas Vladimira Putina. Redaktor Novinek Alex Švamberk hovořil v podcastu Zbytečná válka s šéfem teritoriálního odboru ministerstva zahraničí pro Blízký východ a severní Afriku Petrem Hladíkem na téma, jaké jsou úlohy diplomatů v zemích, které nám nejsou nakloněné, a proč je důležitý právě velvyslanec.

Epizoda 9412. říjen 2023 11:45

SPECIÁL Válka v Izraeli: Česká velvyslankyně v Izraeli viděla obrázky setnutých dětí

Česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová v rozhovoru pro Novinky potvrdila, že viděla fotografie dětí, které teroristé sťali. Zdůraznila, že v Izraeli jsou rozhodnuti zničit Hamás, což nepůjde bez pozemní operace. Varovala, že čím déle bude válka trvat, tím více bude slábnout podpora Izraele.

Epizoda 9310. říjen 2023 27:10

SPECIÁL Válka v Izraeli: Cílem Hamásu je zabíjet Židy, uvedl attaché pro vědu na české ambasádě v Tel Avivu

Izrael čelí útoku, který si vyžádal nejvíc židovských obětí od jeho vzniku. Izraelskou společnost to sjednotilo a Izraeli je jasné, že vedle sebe nemůže mít teroristickou armádu, uvedl attaché pro vědu, výzkum a inovace na české ambasádě v Tel Avivu, režisér a historik Lukáš Přibyl, který se věnuje osudu českých a středoevropských Židů a je autorem čtyřdílného televizního cyklu Zapomenuté transporty.